Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Davutoğlu: Bu ülkede artık Cumhurbaşkanı Başbakan idam edilmeyecek

 Davutoğlu: Bu ülkede artık Cumhurbaşkanı Başbakan idam edilmeyecek
BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Bursa ve Balıkesir mitinglerine katıldı.

Bursa’da yaptığı konuşmada Türkiye'de 55 yıl önce yaşanan acının, Mısır'da tekrar edildiğini söyledi. Seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi’nin idama mahkûm edildiğini hatırlatan Davutoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye'de 55 yıl önce yaşanan bir zillet, 55 yıl önce yaşanan bir acı şimdi Mısır'da tekrar ediliyor. Türkiye’de Doğan medyasının kartel medyasının internet sayfası, doğrudan veriyorum. Herkes ders alsın diye. Hiç kaçırmadan, manşeti ne biliyor musunuz? ‘Yüzde 52 ile cumhurbaşkanı seçilen Mursi idama mahkum edildi’ Ne demek istiyorlar? Eğer kastettikleri Türkiye’de yüzde 52 ile cumhurbaşkanı olan Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ise bilsinler ki bu topraklarda bir daha seçilmiş Cumhurbaşkanı ya da Başbakan idam sehpasına gönderilemeyecek. Muhakeme edilemeyecek, mahkeme önüne çıkarılamayacak. Her ne suretle olursa olsun demokrasiyi sonuna kadar koruyacağız. Bütün bu mesajları üstü örtülü verenler, Bursa’nın bu meydanından ders alsınlar. Son 12 yıl içinde girdiğimiz 3 genel, 3 mahalli seçimi, 2 referandumu kazandık. Şimdi utanmadan manşet atıyorlar yüzde 52 ile seçilen cumhurbaşkanı idama gitti. Neyi söylemek istiyorsanız mertçe söyleyin. Mertlik burada biz mertçe halkın önündeyiz. Bunlara akıl veren paralel çetenin savcısı diyor ki "Bu onların sonu". Yani bizi kast ediyor. Cumhurbaşkanımızı, bizi kast ediyor. Adnan Menderes gibi olacak diyor. Nasıl bir işbirliğiyle karşı karşıyayız görüyor musunuz. Diyor ki Adnan Menderes'in akıbeti gibi olacak. Yassıada'da buna cevap vermiştim şimdi de veriyorum. Eğer kaderde şehadet gibi ulu şehrin adına atfen söylüyorum ulu bir makam varsa, bir bir an bile durmaz o makama doğru yürürüz. Korkmayız. Kimseden korkmayız. Mutlaka milli iradeye sahip çıkacağız. Demokrasiye sahip çıkacağız.

BATI MEDYASI NEREDESİNİZ

Taksim'de ve şehirlerimizi şiddete talana duçar ettiler. Türkiye'de başaramayınca, bir ay sonra Mısır'da darbe oldu ve halkın seçtiği Mursi'yi götürdüler. Şimdi idama mahkûm ediyorlar. Darbe lideri Sisi başa geldi. Türkiye'de de aynısını yapmak istediler. İşin çarpıcı yanı ne biliyor musunuz? Gezi sebebiyle Türkiye aleyhine, Cumhurbaşkanımız hükümetimiz aleyhine bütün uluslararası medya harekete geçirildi. Ama karşılarında bu sefer öyle muhtıraya şapkasını bırakıp giden ya da hemen teslim olanlar yoktu. Uludağ gibi duran Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti vardı. Biz buradan da batılı demokratik, demokrasiyi özgürlüğü savunduğunu düşünen iddia eden batı medyasına, batı ülkelerine de sesleniyorum. Neredesiniz? Seçilmiş bir cumhurbaşkanı idama mahkûm edilirken neredesiniz? Türkiye'de Gezi olayları olurken özgürlük dersi vermeye kalkanlar, şimdi neredesiniz. Yoklar çünkü onların meselesi demokrasi ve özgürlük meselesi değil, onların meselesi onların çıkarını kim savunuyorsa onları koruma meselesi. Bu çok demokrasi meraklısı Batı, Türkiye'de 27 Mayıs'a da karşı çıkmamıştı. Aynı şekilde 12 Eylül'e Kenan Evren'e bizim çocuklar demişti. 28 Şubat'ı desteklemişlerdi. Çünkü milletle barışık bir devletten korkar bunlar, biz AK Parti iktidarı milletle devleti barıştırdık. Bunu bizden önce rahmetli Adnan Menderes yaptı. Ezanla başlamak üzere milletle devleti barıştırdı onu cezalandırdılar. Kim devletle milleti barıştırmışsa milletin adamlarını cezalandırdılar. Özal'ı, rahmetli Erbakan hocamızı cezalandırdılar ama bu sefer bu birikim üzerinde milletle kenetlenmiş AK Parti kadrolarına bir santim bile geri adım attıramazlar.”

HESAP VERECEKLER

Davutoğlu, Gezi olayları başarısız olunca 17-25 Aralık olaylarının çıkarıldığını kaydederek, “Milletin iyi niyetli dindar kesiminden sağladığı imkânlarla büyüyen serpilen ama karargâhını Pensilvanya'ya kuran bir örgüt, bütün bu milletin güvenine ihanet edip yurtdışındaki işbirlikçileriyle Türkiye'de iktidar değişimine yöneldiler. Yazdılar iddianamede, 'dönemin başbakanı' diye şimdi işte geldik. Bir sene geçti dönemin başbakanı dedikleri Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu. Engelleyebildiler mi durdurabildiler mi O iddianameyi yazanlar ise dönemin savcıları oldular” dedi.
Miting alanından 'Pensilvanya çetesi hesap verecek' sloganları üzerine Davutoğlu, "Hiç merak etmeyin verecekler. KPSS sorularını çalıp yandaşlarına verenler milletin çocuklarının hakkını hukukunu yiyenler hesap verecekler. Kaçamazlar” dedi.

Hürriyet, 17.05.2015

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.