Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Başbakan Ahmet Davutoğlu Maltepe mitinginde konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu Maltepe mitinginde konuştu
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti’nin Maltepe düzenlenen İstanbul mitinginde konuştu. Davutoğlu konuşmasında, "Allah şahit ki millet için vatan için Allah için şehit olacaksak, bir an tereddüt etmez, Hazreti Azrail’e ve ‘aleyküm selam’ deriz" ifadelerini kullandı.

İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları:

Kılıçdaroğlu diyor ki oyumu muhafaza edersem istifa etmem. Yani bütün derdi yüzde 25’lerde 24’lerde kalmak. Devlet Bahçeli dedi ki eğer oy kaybetmezsem başarılı sayılırım. HDP’nin eş başkanı diyor ki barajı geçersem başarılı sayılırım. Hiçbirisi iktidar olurum diyemiyor. Çünkü millete güvenmiyorlar. Üçü bir araya gelip ve arkalarındaki paralel çete bir araya gelip dörtlü koalisyonla Ak Parti’yi engellemeye çalışıyorlar. Be hey gafiller İstanbul bizim arkamızdayken bizi engelleyebilirler mi? Bir doğru dört yanlışı götürür. Bir doğru, elif gibi duran AK Parti.

“HAZRETİ AZRAİL’E VE ‘ALEYKÜM SELAM’ DERİZ”

Paralel çetenin savcıları, hani 17-25 Aralık’ta darbe yapmak isteyenler meslekten men edilince o gün dediler ki bunların da akıbeti Adnan Menderes gibi olacak. Yani bana cumhurbaşkanımıza Adnan Menderes’i işaret ediyorlar. Be hey gafiller, eğer biz bize şehadet nasip olacaksa, Allah şahit ki millet için vatan için Allah için şehit olacaksak, bir an tereddüt etmez, Hazreti Azrail’e ve ‘aleyküm selam’ deriz. Bizi akıllarınca korkutacaklar. Biz ölümü Şeb-i Aruz, düğün gecesi olarak karşılayanlardayız.

İkinci olay tam bir Yassıada’dan bahsettik. Sordum muhalefet liderlerine, tutumunuz nedir? Şimdiye kadar Kılıçdaroğlu’nu 27 Mayıs’ı lanetleyen bir şey duydunuz mu? Çünkü bunlar darbeci.

Tam biz bunları konuşurken Mısır’da seçilmiş cumhurbaşkanı Mısır’ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi’ye modern firavunlar idam cezası verdiler. Biliyorum ben gelmeden önce Mursi’nin bizim kongredeki konuşmasını dinlediniz. İşte o yiğit mısırlı kardeşlerimiz, idam cezasına rağmen, baskılara rağmen mücadelelerinde direniyorlar. Ama bunu sakın Türkiye’den ayrı düşünmeyin.

“ÖNCE BİZİ DURDURMAYA ÇALIŞTILAR, DURDURAMADILAR. SONRA MISIR’DA DARBE YAPTILAR”

Gezi olayları oldu. Aynen Mursi’nin iktidardan edilişine denk gelen günlere geliyor. Hesap şuydu, Arap Baharı Türkiye’deki demokrasi rüzgarını bütün bölgeye yayıyordu. Milletle barışık sistemden yeni bir Ortadoğu’dan korktular. Önce bizi durdurmaya çalıştılar, durduramadılar. Sonra Mısır’da darbe yaptılar.  17-25 Ocak komplolarına karşı da gereken dersi verdi. Şimdi 7 Haziran’a yürüyoruz. Sadece Türkiye’nin seçimi değildir. Bütün Ortadoğu’nun balkanların seçimidir.

“TÜRKİYE’YE BİR SİSİ ARIYORLAR SİSİ”

Bütün çeteleri toplayıp bizi engellemeye çalışıyorlar. Gelin bir ders mahiyetinde son dönemde AK Parti’ye dönüp otoriterlik iddiasında bulunanlara ders verelim. Biz iktidara geldiğimizde DGM vardı, kim kaldırdı? OHAL vardı, kim kaldırdı? Emasya vardı, kim kaldırdı? Başörtüsü zulmü vardı, kim kaldırdı? İmam hatip liselerinin önü kapatılmıştı, kim açtı? Anadilde eğitim yasaktı, kim kaldırdı? Anadolu lehçelerinde siyasi propaganda yasaktı, kim kaldırdı? Her karakolda işkence iddiaları vardı, işkenceyi tarihe kim gömdü? Onlar konuşur, onlar özgürlüklerin lafını eder, AK Parti özgürlüklerin teminatıdır. Azınlık vakıflarının malları iade edildi, AYM’ye bireysel başvuru hakkı tanındı, siyasi partilerin kapatılması tarihe karıştı. Bunları görmeyenler tutturmuşlar AK Parti otoriterliği temsil ediyor. Kendi otoriter rejimlerini kurmaya çalışıyorlar. Türkiye’ye bir Sisi arıyorlar Sisi. İzin verecek miyiz? Özgürlüklerin devamı için AK Parti demeye devam edecek miyiz? İnsan onuru için ayağa kalkmaya var mıyız? Zalimlere karşı dimdik durmaya var mıyız?

“BİR DE AKIL HOCASI BULMUŞ”

Üçüncü hedefimiz ekonomik kalkınma, dirlik, bereket. Günlerdir Kılıçdaroğlu yalan dolan edebiyatı yapıyor. Dün meydan okudum yine meydan okudum. Türkiye’de diyor 200 liranın altında geliri olan 17 milyon kişi var diyor. Toptan külliyen yalan. Şimdi diyor ki bana bir dört yıl verin yeter. Kağıthane’ye Kağıttepe diyen, oy atmak için gideceği sandığı bulamayan birine 4 yıl değil 4 saat bile emanet verilir mi? Niye 4 yıl diyor peki? Niye 4 yıl istiyor? Çünkü biliyor ki hazine bizim tam takır hazır aldığımız hazine şu anda bereketlendi. 119 milyar Türk Lirası’ydı bütçemiz şimdi 479 milyar Türk Lirası. Şöyle düşünüyor aynen SSK’daki gibi, bir geleyim… Şu hazineyi bir tam takır edeyim, sonra bırakıp gideyim diyor. İzin verir misiniz? Bir de akıl hocası bulmuş. Çok da yakışıyor Kemal Derviş. Kılıçdaroğlıu kasayı boşaltacak, kemal derviş de milletin gelirini kesip kesip acaba kasayı doldurabilir miyim diyecek. Kemal Derviş dönemine dönecek miyiz biz?

Diyor ki ben hesap uzmanıyım. İşte huzurunuzda sesleniyorum bu üç iddiası da yalandır, yalandır, yalandır. Çıksın doğru desin rakamları göstersin.

“CENTRAL PARK’TAN HYDE PARK’TAN DAHA BÜYÜK”

Esenler’de olağanüstü projeyi açıkladık. 21 alanda kentsel dönüşüm yapıyoruz. Hani şu çevreciler var ya, adıyla ortalığı talan eden Vandallar gezicilere bir cevap verelim buradan. Hani tam Türkiye üçüncü havalimanı köprü için yola çıkmışken, İstanbul sokaklarını yakıp yıkanlara, İstanbul ve Türkiye’de tencere çalış gürültü yapanlara… İstanbullular bu vandallara karşı İstanbul’a sahip çıkacak mıyız? Bu aziz şehri her zaman koruyacak mıyız? İşte sadece bir projede, 8 milyon 700 bin metrekare alanı esenler belediyesi ve büyükşehir belediyesi, kentsel dönüşüm için devrettik. Depreme dayanıklı olmayan binalar yıkılıp, yapay mimari ile bu yeni alana taşınacak. Dünyanın en büyük yeşil parklarından biri, 2,5 milyon metrekarelik alanda kuruluyor. Central Park’tan Hyde Park’tan daha büyük.
 

 

Hürriyet, 17.05.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.