Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > KCK: Bu ortamda çözüm mümkün değil

 KCK: Bu ortamda çözüm mümkün değil

KCK Yürütme Konseyi, HDP'nin seçim bürolarına yönelik saldırılardan AK Parti hükümetini sorumlu tuttu, "Bu ortamda Türkiye'yi demokratikleştirmek de, Kürt sorununu çözmek de mümkün değildir" mesajını verdi.

KCK'nın Fırat Haber Ajansı kanalıyla yaptığı açıklamada, seçim döneminde HDP'ye yönelik planlı bir saldırı olduğu öne sürüldü. Saldırılardan hükümeti sorumlu tutan KCK, iktidarın amacının HDP'yi yüzde 10 barajının altında bırakmak olduğunu savundu.

Açıklamada, AK Parti hükümetinin PKK'ya silahlı mücadeleyi bırakma çağrısı hatırlatılarak şöyle denildi:
"Bu saldırıları yapan AKP Hükümeti ve sözcüleri sürekli PKK'ye silahlı mücadeleyi bırak demokratik siyasete gel çağrıları yapıyordu. Bu seçim, AKP'de demokratik siyaset anlayışının, Türkiye'de ise demokratik siyaset imkanının bulunmadığını gözler önüne sermiştir. Bırakalım Türkiye'de demokratik siyaset ortamının varlığını, demokratik siyaset yapma mücadelesi verenlere bile tahammül edilmediğini her gün yaşanan olaylarla herkes görmektedir."
Kürt sorununu yaratan anlayışın sürdüğü belirtilen açıklamada, bu ortamda çözümün mümkün olmadığı şu sözlerle ifade edildi:
"Bu zihniyet sorunları çözen değil, gerilimleri süreklileştiren bir zihniyettir. HDP’nin seçim çalışmalarına bu düzeyde saldırıldığı ve tam bir kirli politika yürütüldüğü bir siyasi ortamda Türkiye'yi demokratikleştirmek de, Kürt sorununu çözmek de mümkün değildir."
Açıklamanın sonunda Türkiye'deki farklı taraflara çağrıda bulunularak HDP'ye yönelik saldırıların durdurulması şu sözlerle istendi:
"Türkiye’nin tüm demokrasi güçleri, demokratlar, aydınlar ve vicdanlı insanlar HDP’ye yönelik bu saldırıları görmeli ve bu saldırıların sorumlusu AKP Hükümetine karşı tutum almalıdır. Bu saldırıların esas olarak da Türkiye'de halkların kardeşliğine, dayanışmasına ve demokratik birliğine saldırı olduğu görülmelidir. Bunun için halkların kardeşliği ve Türkiye'nin demokratik birliği için herkes HDP’ye sahip çıkmalı ve bu temelde 7 Haziran’da bu antidemokratik zihniyete son verilerek Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü temelinde gerçek demokrasi ve demokratik siyasi ortamın var olduğu yeni bir Türkiye yaratılmalıdır."

aljazeera.com.tr, 17.05.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.