Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan kendisini YSK'ya şikayet eden muhalefete seslendi: Beni meydanlardan alamazsınız

Erdoğan: Beni meydanlardan alamazsınız
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan açılış törenlerinde yaptığı konuşmalar nedeniyle kendisini YSK'ya şikayet eden muhalefete seslendi: Beni meydanlardan alamazsınız, susturamazsınız.
 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı'nda halka hitap etti. Erdoğan 25'inci il ziyareti yaptığını belirtti ve muhalefetin bundan rahatsızlık duyduğunu savundu. 

Erdoğan bazı siyasetçilere "Sivas'ın ötesinde demokrasi olmayacak mı, gidin oralarda konuşun" diye seslendi, kendisini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) şikayet eden muhalefet partilerine yüklendi:

"Türkiye'yi karış karış dolaşmamdan, vatandaşlarla bir araya gelmemden rahatsız oluyorlar. Cumhurla başkanın buluşmasından niye rahatsız oluyorsunuz? Bunlar Cumhurbaşkanlığı makamını milletin değil vesayetin temsilcisi olarak görüyorlar. İşte YSK'ya durmadan gidiyorlar, 'Bu cumhurbaşkanını meydana çıkarmayın', Yüksek Seçim Kurulu tabii reddediyor. CHP’si MHP’si, bunun yanında HDP’si gidiyor, durmadan gidiyorlar. Bak nereye giderseniz gidin, bu meydanlardan beni alamazsınız, susturamazsınız. Anayasa, cumhurbaşkanının çalışmasını belirlemiş ve bu konuda halkıyla beraber olmak onun en önemli görevidir." 

Erdoğan, halkın oylarıyla seçildiği 10 Ağustos tarihinde "vesayetin sona erdiğini" söyledi. Erdoğan "Bu görevi siz verdiniz, şimdi artık yeni Türkiye'nin inşa süreci başlıyor." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun için yeni Anayasa'nın ve başkanlık sisteminin şart olduğunu vurguladı. 

'Bazıları operasyon düşünüyor'

Erdoğan ne Türk'ün Kürt'e, ne de Kürt'ün Türk'e üstün olduğunu savundu, "Üstünlük Allah'a kullukla ilgilidir" dedi. Erdoğan, "Bazı bölücü terör örgütünü yürütenler bu topraklar üzerinde operasyon düşünüyorlar, boşuna heveslenmeyin avucunuzu yalarsınız. Tüm ordusuyla güvenlik güçleriyle bu topraklar birliğimizin teminatı olarak ilelebet payidar kalacaktır." ifadelerini kullandı. Erdoğan, Cemaat, muhalefet ve PKK'nın iş birliği yaptığını savundu:

"Türkiye 7 Haziran seçimlerine giderken ilginç bir manzarayla karşı karşıyayız. Bölücü terör örgütü ve paralel örgüt önlerine muhalefeti katmış gidiyor. Eski Türkiye'yi ihya etmeye. Hani şu kardeşin kardeşe düşman edildiği Türkiye'ye. Bunlar milleti parçaladılar. Bu milletin evlatlarını biririne düşürdüler. Geri kalmış, yoksul Türkiye'ye dönmek istiyorlar. Hesap kitap ortada. Birileri, atıyor tutuyor." 

'5 koyunu ver, kaybederler'

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Devlet yönetimi kursu açacağım" sözlerini hatırlattı, "Bu millet senin SSK’yı nasıl yönettiğini çok iyi biliyor. Kâr eden bir kurumu nasıl batağa sürüklediğini herkes biliyor." dedi. Erdoğan koalisyonda yer alan MHP'ye de tepki gösterdi:

"MHP, iktidar olmadın mı bu ülkede oldun. Ne oldu, ANAP, DSP, MHP 3 buçuk yıl kalabildi. 5 yıllığına gelmişti. Niye bırakıp gittin? Yönetemediler. İnanın 5 koyun verin kaybedip gelirler." 

Erdoğan daha önce Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın açıkladığı Ağustos'ta 47 bin öğretmen ataması yapılacağı bilgisini tekrarladı, "Bundan önce atama olmayacak" dedi.

aljazeera.com.tr, 15.05.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.