Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Selahattin Demirtaş: Erdoğan seçim akşamı sarayın penceresine bile çıkamayacak

 Selahattin Demirtaş: Erdoğan seçim akşamı sarayın penceresine bile çıkamayacak
Selahattin Demirtaş, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklendi. Ak Parti Genel Başkanlığı döneminde yaptığı balkon konuşmalarına göndermede bulunan HDP Eş Genel Başkanı, "Biz halkımıza söz verdik. Sen bir daha balkon yüzü görmeyeceksin. Seçim akşamı sarayın değil balkonuna, penceresine bile çıkamayacaksın" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Güneşli'de bulunan Gergerliler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği'ni ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek, "Biz halkımıza söz verdik. Sen bir daha balkon yüzü görmeyeceksin. Seçim akşamı sarayın değil balkonuna, penceresine bile çıkamayacaksın" dedi.

Derneğe gelişinde "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla karşılanan Demirtaş, burada toplanan kalabalığa bir konuşma yaptı. Adını vermeden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her seçim zaferinden sonra balkona çıktığını hatırlatan Demirtaş, "Biz halkımıza söz verdik. Sen bir daha balkon yüzü görmeyeceksin" diye konuştu.


'FRENLEMİŞ OLACAĞIZ'

HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde barajı aşması halinde Türkiye'nin rahat bir nefes alacağını söyleyen Demirtaş, "Birincisi, bu kadar yüksek desteği olan bir partinin, barış ve kardeşlik için çabalayan bir partinin parlamentoya girmesi rahatlatacak. İkincisi, kendini diktatörlüğe hazırlayan bir anlayışı frenlediğimiz için Türkiye rahat bir nefes alacak" diye konuştu.


'BAŞKA PARTİLERE ÜZÜLECEĞİZ'

Seçimden sonra mutlaka yeni bir Anayasa yapılması gerektiğini vurgulayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, şöyle devam etti:

- HDP barajı aştı diye sevinmeyeceğiz. Diğer partiler baraj altında kaldığı için, bundan üzüntü duyacağız. Bizler aynı düşüncede olmasak da, çok sayıda parti çalışmalar yapıyor. Bizler beğeniriz beğenmeyiz, partileri için çalışma yürütüyorlar. Onların da arkasında devletin mali gücü yok. Maddi manevi halkın gücüyle çalışma yürütüyoruz. Biz buna üzülürüz. Çünkü o insanların 100 bin oy alsa da, 1 milyon oy alsa da bir temsilciyle de olsa Meclis'te olması lazım.

'BEDAVA MİLLETVEKİLLİĞİ KAPMAYA ÇALIŞIYORLAR'
- Evet, bizim baraj sorunumuz var. Barajı aşamayacak partiler için üzülüyoruz. Onlar ne diyor, 'HDP'yi baraj altında bırakın'. İşi gücü bırakmışlar, bizi parlamento dışında tutmaya çalışıyorlar. Bunu yeni Türkiye, ileri demokrasi olarak anlatıyorlar.


'HEPSİNİ YENMİŞ OLACAĞIZ'

- Bir Cumhurbaşkanı düşünün, bizi parlamento dışı tutmak için halkın parasıyla miting yapıyor. Cumhurbaşkanı örtülü bütçesi, resmi bütçesi, emrindeki bürokrasiyle, yalanlarla, iftiralarla bize karşı kampanya yürütüyor. Ellerindeki 600 TV kanalıyla HDP'yi baraj altında bırakmak için çalışıyor. 7 Haziran akşamı hepsini yenmiş olacağız.


'BAZILARI SİZİN HEMŞEHRİNİZ'
- Bir insan yalan söylüyorsa çok tehlikelidir. O insan ülkeyi yönetiyorsa daha tehlikelidir. Bir defa yalan söyleyen her konuda söyleyebilir. Bazı gazeteciler HDP'ye ne kadar küfür ediyorsa, o kadar prim alıyorlar. HDP'ye ne kadar saldırdın, ona göre yükseliyorlar. Dikkat edin bize en fazla küfürle saldıranlar, AKP'nin önünde eğilenler, bazıları sizin hemşehrilerinizdir maalesef. Eğilme oranına göre AKP onları yükseltiyor..

'TELEVİZYONU KAPATIN'
- TV'ye çıktıklarında, sizden ricam, elektrik parasını ziyan etmeyin. Sizden ricam, kapatın TV'yi. Sizin zamanınıza da yazık. Bir HDP'li TV'ye çıktığında, o elektrik harcamaya değer işte.

Radikal, 13.05.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.