Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Hükümet ve siyasi partiler cenazeye gitmiyor

 Hükümet ve siyasi partiler cenazeye gitmiyor
12 Eylül askeri darbesinin lideri ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in yarın yapılacak cenaze törenine hükümetten, Ak Parti, CHP, MHP ve HDP'den katılım olmayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile siyasi partilerin liderleri, Evren'in ölümüne ilişkin herhangi bir mesaj da yayımlamadı.

Kenan Evren'in ölümünün ardından cenaze töreninin nerede ve nasıl yapılacağı, törene kimlerin katılıp kimlerin katılmayacağı da tartışma konusu oldu. NTV'ye konuşan Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Kenan Evren ve 12 Eylül darbesi hem siyasilerin hem toplumun hafızasında derin izler bıraktı. Ölünün arkasından kötü söz söylenmez ama acılar unutulmaz. Bizim partiden herhangi birisinin Kenan Evren'in cenaze törenine katılmayacağı yönünde bilgi geldi bana. Tabii Sayın Başbakan'ın talimatıyla son anda bir katılım olur mu bunu bilmiyorum. Ama şu ana kadar bizim herhangi bir taziye yayınlamamız ya da bu törenlere katılacağımız yönünde herhangi bir açıklama gelmedi" dedi.

"Allah taksiratını affetsin"

Daha sonra açıklamasını yineleyen Ünal, Evren'in cenazesine Ak Parti'den katılım olmayacağını belirterek, "Biz sadece Allah taksiratını affetsin diyoruz. Toplumsal hafızamızda derin acıların sembolü haline gelmiştir. Bu acıları bir daha yaşamamak için unutmamak da gerekir. Bu acıların unutulması, travmaların unutulması geride bırakılması gerekiyor. Merhumun arkasından kötü konuşmak doğru değildir. Türkiye'nin darbe anayasasından kurtularak o açığının kapatılmasını diliyoruz" diye konuştu.

Hükümet de katılmıyor

Hükümetten de cenaze törenine katılım olmayacağı öğrenildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da dün Evren'in cenazesine kendisi de dahil hiçbir CHP'linin katılmayacağını açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl de kendisine yöneltilen soruya karşılık, "Sayın Genel Başkanı'mızın da belirttiği gibi Kenan Evren'in cenaze törenine katılmayacağız" dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve partililerin de cenaze törenine katılmayacağı bildirildi.

"Tek bir HDP'li ne resmi törene ne cenazesine katılmayacak"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Başakşehir Bayramtepe Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu. Evren için resmi tören yapılacağını hatırlatan Demirtaş, "Resmi tören yapacaklarmış. Kim katılacak izleyelim hep beraber. Biz tek bir HDP'li ne resmi törene, ne de cenazesine katılmayacak. Bu kadar anneye acı çektirmiş, işkenceleriyle idamlarıyla yüz binlerce anneye acı çektirmiş birinin cenazesine tek bir HDP'li katılmaz, katılamaz. Bu kadar annenin acısına haksızlık olur" diye konuştu.
Erdoğan ve siyasi partilerin liderlerinin, Evren'in ölümüne ilişkin mesaj yayınlamaması da dikkati çekti.

Milliyet, 11.05.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.