Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan 'boş'a konuştu

Erdoğan 'boş'a konuştu
Başbakanlığı döneminde ulusal bayramları statlardan kurtarmakla övünen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir Atatürk Stadı’nda yaptığı “toplu açılış” mitingi, fiyaskoyla sonuçlandı.

Yapılan tüm çağrılara, kamu kurumu yöneticilerine yönelik baskılara karşın 70 bin kişilik stadın ancak 10 bini doldurulabildi. Mitingi 1 saat geç başlatmasına karşın durum değişmeyince bu duruma sinirlendiği gözlenen Erdoğan görevlilere, tribünlerde ayrı ayrı oturan yurttaşların sahada toplanması talimatını verdi. Ancak bu da görüntüyü kurtarmaya yetmedi. Konuşmasında ise yine muhalefet partilerine yüklenen Erdoğan, İzmirlilere de, “İzmirli kardeşlerimizin yaşam tarzlarıyla değil, yaşam kaliteleriyle ilgileniyoruz” dedi.

Yuhalamalar altında kürsüye çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra, Binali Yıldırım ve Veysel Eroğlu’nun ardından konuşan Erdoğan, muhalefetin “Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı” çağrılarına, “Her yiğidin gönlünde bir aslan yatar” diye karşılık verdi. İtalya ve İngiltere örneklerini vererek, başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini savundu.

Öte yandan Erdoğan, başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde ilk kez İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na konuk oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu Erdoğan’a, başta Fuar İzmir olmak üzere kentte yaşama geçirdikleri projelerle ilgili bilgi verdi. Erdoğan’ın ziyaret öncesi Ankara’dan garson ve mutfak ekibini getirdiği öğrenildi. Bu durum zehirlenme korkusu olarak yorumlandı.

Kentte alınan olağanüstü güvenlik önlemleri nedeniyle yurttaşlar saatlerce zor anlar yaşadı.

Cumhuriyet, 10.05.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.