Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu konuda pazarlamacılık yapacağım

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu konuda pazarlamacılık yapacağım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin yüzde yüz yerli insansız hava aracını ürettiğini belirterek, "Ben bu konuda pazarlamacılık yapacağım. Çünkü pazarı oluşturacağız ki onlar teşvik olsun" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nun açılışını gerçekleştirdi. Açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, oyuncu Hüyla Koçyiğit, Kenar İmirzalıoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreninde modacı Faruk Saraç, konukları ile tek tek ilgilendi.

“TASARIM ÜNİVERSİTESİ HEDEFİNİ İSABETLİ GÖRÜYORUM”
Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buranın mazisi çok karanlıktı ama tarihine baktığınızda çok farklı bir yerdi. Birikimini gençlere aktarmak üzere bu okulları kurması bir örnek teşkil ediyor. Burası geçmişte askeri dikimhaneydi. Burası bir noktada tekrar aslına rücu ediyor. Bir hadisi şerifte ‘Allah güzeldir, güzeli sever’ denir. Burada güzellikler ortaya konacak. Faruk kardeşim bu konuda hassas. Gerek Antalya’daki Osmanlı giyim sanatını sergilediğinde onu izlemiştim. Orada da o zenginliği görmüştüm. Ülkemizin bu ilk tasarım meslek yüksek okulunun aynı anda faaliyet gösterecek bir ihtisas üniversitesinin de temelini oluşturma hedefini isabetli görüyorum” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTE, ÜCRA KÖŞEDEKİ YAVRULARIMIZIN AYAĞINA GİDİYOR”
Türkiye’de 2002’de 76 üniversite bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Şu anda meclisten kararı geçmiş henüz kurulmamış olanlarla birlikte üniversite sayımız 193’e ulaştı. Artık üniversite aramak için Güneydoğu Anadolu’dan çıkıp Batıya gitmeye gerek kalmayacak. Artık üniversite ücra köşedeki yavrularımızın ayağına gidiyor. Eğitim öğretim ayağına gidiyor. Mali imkanı yok gidemiyordu ama şimdi oralarda okuma imkanını yakalıyor. Artık ülkemizin hiçbir yerinde yüksek öğrenim imkanından mahrum evladımız kalmayacak. Bundan sonra yarış üniversiteye girmek için değil daha kaliteli eğitim öğretim almak için yaşanacak. Evlatlarımızın üniversiteye sadece diploma sahibi olmak için değil bilgilerini becerilerine değerlendirecek eğitimi almak için gidecekler” şeklinde konuştu.

“MONTAJA ALIŞMIŞ OLANLAR ZORA GELMEK İSTEMİYOR”
Türkiye’nin üretimde rüştünü ispat ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eskiden bir ürün alınırken yabancı menşeili olması kalitesinin garantisi olarak algılanırdı. Şimdi tam tersine döndü. Alınan ürünlerin ‘Türk malı’ damgası taşıması her bakımdan makbul kabul edilmesine yol açıyor. Üretimle birlikte tasarımda da bölgemizde ve dünyada söz sahibi olmalıyız. Çünkü asıl değerli olan tasarımdır. Biz bunun için yerli araba diyoruz, yerli savunma sanayii diyoruz. Üretimle birlikte asıl katma değeri oluşturan tasarımı da gerçekleştirmek istiyorum fakat montaja alışmış olanlar bu işe yanaşmıyor. Zora gelmek istemiyorlar. Gel işte bunu üret üretebilirsin. Bunun altında da ‘made in Turkey’ yazalım. Bakıyorsun ‘öyle kolay değil sayın cumhurbaşkanım’ diyor. Kolay bu ülke bir çok zoru başardı, bunu da başaracak. Ama size nasip olmayacak. Bunu başaranların göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

“BEN BU KONUDA PAZARLAMACILIK YAPACAĞIM”
Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’da düzenlenen savunma sanayii fuarından örnekler vererek şunları söyledi: “Fuarda yüzde yüz yerli ürünlerimiz ortaya çıkmaya başladı. Biz insanın hava aracını şu anda ürettik. Yüzde yüz yerli. Bunu yapan gençler bizim gençlerimiz. Bunu almamak için direne bazı mahfiller var. O da hallolacak. Biz yurt dışında pazarlığını yapmaya da başladık. Ben bu konuda pazarlamacılık yapacağım. Her yerde. Çünkü pazarı oluşturacağız ki onlar teşvik olsun. Ülkemizin her alanında olduğu gibi moda ve tekstil sektöründe de tasarımı ön plana alması gerekiyor. Ondan sonra Faruk Saraç artık dünya markası olarak inşallah daha geniş bir alanda yerini alsın”
Erdoğan, marka ortaya çıkarmanın zor bir süreç olduğunu vurgulayarak, “Dünyada sadece marka değerleri milyarlarca doları bulan kurumlar var. Maalesef ülkemizde bu alan ihmal edildi. Son yıllarda ciddi bir gayret yaşandığını görüyorum. Ülkemizde üretilen her özgün tasarımı 2023 için atılmış bir adım olarak görüyorum. Türkiye’nin fikri sermayesini hızla gelişir olmasından memnuniyet görüyorum. Ülkemizde yıllık patent başvuru sayısı 12 yıl öncesine göre 11 kat artarak 5 bine çıktı. Aynı şekilde yıllık yerli buluş sayısı 8 bini aştı. 2014 yılında ülkemizde 40 binden fazla tasarım başvurusu yapıldı. Bu rakamla Türkiye en fazla tasarım başvurusu yapılan ülkeler sırasında Avrupa’da ikinci, dünyada dördüncü sıraya yükseldi. 2014 yılında 110 bin üzerinde marka başvurusu ile Avrupa’nın en fazla marka başvurusu yapılan ülke haline geldik. AR-GE harcamaları yıllık 13 milyar doların üzerine çıktı. 12 YIL önce AR-GE’ye para ayrılacak. Geldik bir hedef koyduk. Yüzde 2’yi buraya ayıracağız. Şu anda yüzde 1’i yakaladık. Orta öğretimdeki öğrencilerden tutunuz, yüksek öğretimdeki öğrencilere varıncaya kadar hepsi bu AR-GE’den istifade edebiliyor. Tüm bu rakamlar bize cesaret vermekle birlikte yine de daha çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz. İnşallah Faruk Saraç ismini dünyanın en değerli markası haline getirdiğimiz gün hedefimize vardığımız gün olacaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Faruk Saraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tablo takdim etti. Erdoğan da Saraç'a bir hediye sundu.

FARUK SARAÇ: HAYALİMDİ
Açılış töreninde konuşan ünlü modacı Faruk Saraç ise, 1999'da ilk moda ve sanat vakfını kurduğunda hedefinin gençlere önderlik yapmak olduğunu belirtti. Saraç, " 2010 yılında, 25 yıldır atıl olan ilk fabrikaya evsahipliği yapmış, Fabrika-ı Humayun olan daha sonra da tütün deposu olarak kullanılan yeri alarak restorasyonunu yaparak eğitime kazandırdık. Şuanda orada 300 talebemiz var. 5 ayrı bölümümüz var. Hep hayalimdi İstanbul'da bir okul açmak. Bilgi satın alınamaz verilir diye düşünüyorum. Çocuklar benim için çok özel. Bir tasarım yaptıracaksak çocuklardan başlamamız gerekir diye düşünüyorum.Çünkü önemli olan sağlık ve eğitimdir. Eğitimi uygulamalı hale getirmek çok daha önemli" diye konuştu.


İMİRZALIOĞLU İLE TOKALAŞTI
Okulun açılış kurdelesini kesmek için sahneye Faruk Saraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ünlü oyuncular Kenan İmirzalıoğlu ve Hülya Koçyiğit de çıktı. Açılış töreni sırasında Emine Erdoğan Hülya Koçyiğit'le sohbet ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan da İmirzalıoğlu ile tokalaştı. Okulda incelemelerde bulunan Erdoğan İzmir'e hareket etmek için Atatürk Havalimanı'na geçti.

Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu, 4 Ekim 2010'da Bursa'da eğitim öğretime başladı. Okul, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında İstanbul Yerleşkesi'ne ilk kez öğrenci alımı yapacak. Türkiye'nin ilk tasarım meslek yüksekokulu olan Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu'nda, 2 yıllık önlisans eğitimi veriliyor.
 

Hürriyet, 09.05.2015

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.