Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan'dan muhalefete yanıt

Erdoğan'dan muhalefete yanıt

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan toplu açılış ve mitinglerde siyasi konulara değinmesini eleştiren muhalefete yanıt verdi: Herhangi bir siyasi parti için değil milletim için neyi hedefliyorsam onu söylüyorum.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin olağan genel kurul toplantısında toplu açılış ve mitinglerdeki konuşmalarıyla tarafsızlığını ihlâl ettiğini savunan muhalefete yanıt verdi. Erdoğan aynı toplantıda çiftçilerden başkanlık sistemi için destek istedi.

Erdoğan halk oyuyla Cumhurbaşkanı seçildiği 10 Ağustos tarihiyle birlikte yeni Anayasa'nın bir zorunluluk haline geldiğini savundu, tekliflerinden kimsenin rahatsız olmaması gerektiğini belirtti: 

"Türkiye'nin milletin oylarıyla işbaşına gelmiş cumhurbaşkanı olarak bu süreçte bir kenarda durmam beklenemez. Ülkemin geleceği ile ilgili görüşlerimi gerek toplu açılış vesilesiyle gerek katıldığm diğer programlarda düşüncelerimi, tekliflerimi paylaşıyorum. Herhangi bir siyasi parti için değil milletim için neyi hedefliyorsam onu söylüyorum. Aldığım sorumluluğu yerine getirmekle mükellefim, milletim bana bu sorumluluğu bunun için verdi. Yeni Türkiye için de yeni Anayasa'ya ve bununla birlikte başkanlık sistemine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Kimse bu tekliflerimden rahatsız olmamalı, ben şahsım için değil ülkemin geleceği için istiyorum." 

'Toprağı ekmekten vazgeçiyor muyuz?'

Erdoğan başkanlık sistemini neden savunduğunu anlatırken, hitap ettiği çiftçilere atıfta bulundu. 

"Hepimiz gelip geçeceğiz ama bunun için toprağı ekmekten, tohumu saçmaktan vazgeçiyor muyuz? Asla. Ben de ülkemin geleceği için bu tartışmaları başlatıyorum yürütüyorum. Yarın öbür gün Türkiye başkanlık sistemine geçtiğinde kim ölür kim kalır, kim devlet başkanı olur onu Rabbim bilir. Bunun kararını verecek olan sizlersiniz. Bugünkü sorumluluğum ülkemin geleceği için görüşlerimi ifade etmek. Dünyanın en ileri ülkelerinde başkanlık sistemi uygulanıyor da biz niçin en az gelişmiş ülkelerdeki sistemlerle uğraşıyoruz. Biz model olarak en ileri ülkeler bunu uyguluyorsa biz sistemimizi idari anlamda reforme etmemiz lazım."

Erdoğan başkanlık sistemine geçilmesi halinde iktidar olamayacağını düşünenlerin, sistemi tartışmaktan çekindiğini savundu. Erdoğan, başkanlık sistemi teklifiyle farklı sivil toplum kuruluşlarının çalışma yapıp kendisine sunduğunu belirtti, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nden de benzer bir çalışma yapmasını istedi. 

aljazeera.com.tr, 08.05.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.