Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Avrupalı parlamenterler sordu: “Sandıkta neden hırsızlık yapılıyor”

Avrupalı parlamenterler sordu: “Sandıkta neden hırsızlık yapılıyor”

Hafta başında Türkiye’ye gelen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Seçim Öncesi Gözlem Heyeti Ankara’daki programları çerçevesinde Genel Merkez’ine gittiği tek parti CHP oldu. Görüşmede İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu yer aldı.

SEÇİM HİLELERİ RAPORU

CHP İzmir Milletvekili ve Genel Başkan başdanışmanı Erdal Aksünger Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi’nin (BİTEM) hazırladığı 2015 genel seçimleri ve seçim güvenliğine ilişkin bir sunum yaptı. Ayrıca 200 sayfalık “ 2007-2015 Türkiye nüfus ve seçmen sayılarının analizi (seçmen listeleri neden kontrol edilmelidir? Seçimlerde yaşanan hangi olumsuzluklar seçime güveni azaltmıştır? Seçim hileleri) raporu ve dökümanlar heyete sunuldu.

TARAFLI CUMHURBAŞKANI

CHP heyeti görüşmede Avrupalı parlamenterlere “Cumhurbaşkanın adeta iktidar partisinin bir üyesi gibi , seçim kanunu ve tarafsızlığını hiçe sayarak muhalefet partilerine en ağır hakaretlerde bulunduğunu”aktardı. Heyet üyeleri ise “Meydanlarda Cumhurbaşkanının oy istemesi ve diğer partilerle ilgili karşıt görüşlü düşüncelerini açıklamasının YSK tarafından, eşit şartlarda olmayan TV yayınlarında ise RTÜK’ten kaynaklı sorunların olduğunu tespit ettik ve biliyoruz” dedi. Heyet “Neden bu sorunları yargıda halledemiyorsunuz” diye sordu.

Aksünger ve Erdoğdu ise “bu sorunları yargıda çözemediklerini bu nedenle son olarak gidilecek yerin AİHM olduğunu ifade etti. Heyetin aklına yatmayan konu ise sandıktaki oy hırsızlığı oldu. Nitekim Avrupalı parlamenterler “Sandıkta neden hırsızlık yapılıyor? Nasıl yapılabiliyor?” sorusuna yanıt aradı.

Taraf, 07.05.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.