Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Davutoğlu, 'yalan’ dedi, Demirtaş'ın söylediği görüntüler internete düştü; Genelkurmay görüntüleri doğruladı

Davutoğlu, 'yalan’ dedi, Demirtaş'ın söylediği görüntüler internete düştü; Genelkurmay görüntüleri doğruladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Ağrı'daki çatışmada "askerlerin ölüme terk edildiğini" söylemesine sert cevap vermiş ve 'Yalan söylüyor' demişti. Tartışma sürerken Demirtaş’ın bahsettiği görüntüler internette yayımlandı. Genelkurmay Başkanlığı da bugün sabah o görüntüleri doğruladı: “Vatandaşlarımızın askerlerimize yardımı takdire şayandır.”

Başbakan Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Ağrı'daki çatışmaya ilişkin iddiaları konusunda, ''Sayın Demirtaş yalan söylüyor. Gerçekleri saptırıyor. Son derece provakatif. Doğubeyazıt'ın Kule mezrasında benzer bir çalışma yapılmış. O bölgedeki vatandaşlarımız baskı altına alınmak istenmiştir. Seçimlerde şu ya da bu yönde bir baskı oluşmaması için gerekli çalışma yapılmıştır. Demirtaş bölgede uygulamak istedikleri baskıyı örtbas etmeye çalışıyor.

O GÖRÜNTÜLER İNTERNETTE YAYIMLANDI

Davutoğlu'nun 'yalan' ithamından sonra çatışmanın ardından yaşananlar Youtube'da yayımlandı. Görüntülerde yaralı askerlerin yerde yattığı görünüyor. Bir asker etraftaki malzemelerini toparlarken bir vatandaş, "Boşver malzemeyi arkadaşın ölüyor." diyor. Ardından askerin "Böyle şeylere gerek yok." dediği kayıtta yer alıyor.

Asker: Bu işi kim yapmışsa git ona sor

Etraftakilerin "Abi el atın bu askeri de kaldıralım. Askerin ne suçu var" sözlerine rütbeli bir askerin, "Bizlik bir şey yok. Kardeş bizi suçlu görebilirsiniz ama biz görev icabı buradayız. Bu işi kim yapmışsa git ona sor.' dediği duyuluyor. Bunu üzerine bir vatandaş, şöyle konuşuyor: "Sen de bizim çocuğumuzsun, o da bizim çocuğumuz. Bakın ondan çok size yardıma gelmişiz." sözleri ile son buluyor.

GENELKURMAY: YARALI ASKERLERE YARDIM TAKDİRE ŞAYAN

Genelkurmay Başkanlığı, geçtiğimiz cumartesi günü, Ağrı'da yaralı askerlere vatandaşların yardım etmesini 'takdire şayan' olarak değerlendirdi. TSK'nın resmi internet sitesinden yapılan o açıklamada şöyle denildi: "11 Nisan 2015 tarihinde Ağrı ili Diyadin ilçesi, Yukarıtütek köyü bölgesinde Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristlerle çıkan çatışmada yaralanan dört personelimizin, havadan tahliyesi esnasında bölgeye gelen vatandaşlarımızın, yaralı personelimize yardımı takdire şayan bulunmuş, vatandaşlarımızın Türk Askerine olan bağlılığının ve sevgisinin ne denli büyük olduğunu göstermiş, milletimizin birlik ve beraberliğinin güzel bir örneğini teşkil etmiştir. Vatandaşlarımıza teşekkür eder, sağlık ve mutluluk dolu güzel ve huzurlu günler dileriz."

GENELKURMAY'DAN İKİNCİ AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı, Ağrı'daki olayla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü yaptığı açıklamada "Ağrı'da yaralı personelimize askerlerimizin yanında yer alarak yardım eden vatandaşlarımızın 'canlı kalkan' olarak tanımlanmasını TSK olarak kabul etmiyoruz. Vatandaşlarımızın gösterdiği bu davranış her türlü takdirin üzerindedir ve bölgedeki vatandaşlarımızın teröre karşı olduklarını gösteren en güzel tepkidir" dedi.

DEMİRTAŞ, FOTOĞRAFLARI TWİTTER HESABINDAN PAYLAŞTI

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, yaralı askerlerin zırhlı araçlara vatandaşların yardımıyla taşındığını gösteren fotoğrafları Twitter hesabından paylaştı.

DEMİRTAŞ, KADIKÖY'DE NE DEMİŞTİ?

Demirtaş dün Kadıköy'de yaptığı konuşmada, Doğubeyazıt'ta yaşanan çatışma ile ilgili olarak şunları söylemişti:

"Dün Ağrı’da bir çatışma değil, sahnesi önceden planlanmış, önceden provası yapılmış, sahte bir kurgu operasyon vardı ve orada mümkün olduğunca fazla cenaze çıkarmaya çalıştılar. 15 askeri çatışma bölgesinde bırakıp terk ettiler. Bunlardan 8’i yaralıydı yaralı. Yaralı askerleri çatışma bölgesinde bırakıp geri çekildiler. Neden? Orada o askerler yaşamını yitirsin ve ülkede AKP’nin oyları tavan yapsın diye. Ne oldu peki? HDP’li arkadaşlarımız çatışma bölgesine giderek HDP’li yönetici arkadaşlarımız yaralı askerleri oradan alıp çıkartarak, kendi elleriyle alıp çıkarttılar."

Zaman, 13.04.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.