Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı
Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Lucibello, Papa'nın 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı konuşmanın ardından Dışişleri Bakanlığına davet edildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Antonio Lucibello, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'un 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı konuşmanın ardından Bakanlığa davet edildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Levent Murat Burhan tarafından Bakanlığa çağrılan Lucibello'ya Papalık makamının ifadeleri karşısında büyük hayal kırıklığı ve üzüntü duyulduğu iletildi.

Görüşmede, Türkiye'nin, "tarihi gerçeklerden uzak, tek taraflı anlatının esiri olmuş ifadeleri Papa'nın bugünkü konuşma metninden okuyarak, acılar arasında hiyerarşi kurulduğu ve seçici davranıldığı ve bu yapılırken sadece Hristiyan Ermenilerin acılarından bahsedilmesine, Müslümanlara ve diğer inanç grubundan ölenlere hiç yer verilmemesine anlam veremediği" ifade edildi.

Papa Franciscus'un konuşmasında, Ruanda ve Bosna'da uluslararası mahkemelerce "soykırım" olduğu teslim edilmiş insan kayıplarının "kitle ölümleri" olarak zikrederken, hiçbir uluslararası mahkeme tarafından soykırım olarak tanımlanmamış olan "1915 olaylarına" "soykırım" diyebilmiş olmasına hayret edildiği belirtildi.

Görüşmede, "Papa'nın, konuşmanın geneline bakıldığında, esasen insanlığın en büyük ayıbı olan 'holokost'a dahi açıkça atıf yapmayıp 'Nazilerin yaptıkları' diyerek bahsetmesini, sadece Ermeni iddialarını bu şekilde dillendirmesini ve aynı dönemde Anadolu'da hayatını kaybedenlere hiçbir atıf yapmamasını bir din adamına yakıştırılmadığı" dile getirildi.

Papa Franciscus'un söz konusu konuşmasının Türkiye'ye geçen Kasım ayında yaptığı ziyaret sırasında ve sonrasında verdiği barış, uzlaşı ve diyalog mesajlarıyla çeliştiği belirtilen görüşmede, "Vatikan'ın izlediği bu tutum karşısında mutlaka bir tepki verileceği ve ilişkilerde güven kaybına yol açan bugünkü gelişmelere mutlaka karşılık verileceği" kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Papa'nın tarihi ve hukuki gerçeklerden uzak beyanı kabul edilemez. Dini makamlar mesnetsiz ithamlarla kin ve nefreti körükleme yeri değildir" değerlendirmesinde bulundu.

BBCTurkish.com, 12.04.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.