Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Numan Kurtulmuş, bunu da öngörmüş: Erdoğan'ın yakınlarının vekil yapıldığını göreceğiz

Numan Kurtulmuş, bunu da öngörmüş: Erdoğan'ın yakınlarının vekil yapıldığını göreceğiz
AKP'nin 7 Haziran milletvekili listesinde Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın çalışma arkadaşları, danışmanları, damadı ve kendisine biat açıklamaları yapan isimlerin aday gösterilmesi, Numan Kurtulmuş'un HAS Parti lideriyken yaptığı eleştirileri akla getirdi.

'Erdoğan'ın yakın çevresi vekil yapılacak'

HAS Parti'nin Genel Başkanı olduğu dönemde partililere seslenen Numan Kurtulmuş, AKP'nin 2023 vizyonunun gerçekleşmesi durumunda, gün gelecek Erdoğan'ın arkadaşlarının yakın çevresinin milletvekili yapılacağını söylüyor.

'Yasama, emniyet, yargı ve TSK'nın özelleşmiş olacağını göreceğiz' diyen Numan Kurtulmuş, başörtüsünün iktidar partisi tarafından 2023'te de sömürüleceğini vurguluyor.

Firavunlaşma, Karunlaşma ve Bel’amlaşma

Kurtulmuş bir başka demecinde ise AKP yöneticileri için 'Harun gibi geldiler, Karun oldular' demişti. Numan Kurtulmuş, HAS Parti Genel Başkanı olduğu dönemde Medeniyet Gençliği tarafından düzenlenen panelde ise, siyasetteki firavunlaşma, karunlaşma ve bel’amlaşmanın nasıl olacağını şöyle anlatmıştı.

 

İsrail’e perde arkasından kıyak üstüne kıyak

AKP hükümetinin İsrail ile görünürde kavga ediyor gibi yaptığını ancak perde arkasında ticaret yaptığını, uluslararası toplantılarda Tel Aviv yönetiminin önünü açtığını anlatmıştı. 1963 yılından bu yana onlarca Türk hükümetinin İsrail'in üyeliğine vize vermediği OECD konusunda AKP, 2010 yılında büyük bir jeste imza attı. Üstelik, vetonun kaldırılması Mavi Marmara'dan sonra oldu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, HAS Parti'nin başında iken, İsrail'in OECD üyeliğine AKP'nin onay verdiğini hatırlatmış ve "Erdoğan'ın kalbi Ali, dili Muaviye söylüyor" demişti. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın One Minute çıkışına dikkat çeken Numan Kurtulmuş, gerçek eleştirinin uygulamalarda olması gerektiğini vurgulamıştı. OECD üyeliği için İsrail'e vetonun kaldırılmasının yapılan eleştirilerin göstermelik olduğunun ispatı olduğunun altını çizmişti.

 

Zaman, 09.04.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.