Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Bürokratlar 'aday adayı' kaldı

Bürokratlar 'aday adayı' kaldı
AK Parti ile siyasete girmek için bürokrasiden istifa eden çoğu aday listelerde yer bulamadı. Rektörler, Bakan Yardımcıları, bürokrasinin en üst rütbeli memuru olan Müsteşarların birçoğu aday listesine giremedi.

AK Parti 7 Haziran seçimlerinde yarışacak adaylarını YSK’ya teslim etti. Bürokrasinin gözde yerlerinden istifa ederek milletvekilliği aday adaylığına soyunan birçok isim aday bile olamadı. AK Parti aday listelerinde bürokrasiden çok, il ve ilçe teşkilatlarında görev yapmış isimlere yer verdi.  Bürokrasinin bilinen isimlerinden TCDD Genel Müdürlüğünden istifa eden Süleyman Karaman, Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğünden istifa eden Mehmet Atalay, İstanbul Üniversitesi Rektörü iken istifa eden Yunus Söylet ve eski Kamu Güvenliği Müsteşarı Ulvi Saran, Öğretim Görevlisi Profesör Erol Göka aday listelerinde yer bulamadı.

ÖZETLE

Bakan yardımcıları liste dışı
Müsteşarlar giremedi
7 rektörden 1'i aday

 

Bakan Yardımcıları liste dışı

Aile Bakanı Yardımcısı Çiğdem Atabek, Orman Bakanı Yardımcısı Nurettin Akman, Avrupa Birliği Bakanı Yardımcısı Alaattin Büyükkaya, Çalışma Bakanı Yardımcısı Halil Etyemez Bakanlıktaki görevlerinden istifa ederek milletvekilliğine soyunmuşlardı. Ancak hiçbiri Ak Parti aday listesinde yer bulamadı.  

Müsteşarlara rağbet olmadı

Bürokrasinin en yüksek rütbeli memurlarından biri olarak kabul edilen Müsteşarların da bir çoğu liste dışı kaldı. Tarım Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğlu, Çevre Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Aile Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Gazi Alataş ve Ömer Bozoğlu ile Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Yusuf Büyük ve Salih Çelik aday listesinde yer bulamadı.

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal ise Bayburt’tan 1. Sıradan aday oldu.

7 rektörden 1'i listede

Galatasaray Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi rektörleri AK Parti’den aday adayı olmak için istifa etmişti. Ancak listeye sadece Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga İstanbul 2. Bölge 6. Sıra adayı olarak girebildi.

 İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Harran ÜniversitesiRektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz ve Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal listeye giremedi.

500’den fazla müstefî bürokrat

Ak Parti’den aday olabilmek için istifaların son günü olan 10 Şubat’a kadar 500’den fazla isim bürokrasiden istifa etmişti. Aralarında Muğla Emniyet Müdürü Veysel Tipoğlu, TOKİ Baş Hukuk Müşaviri Abdullah Güler, SGK Başkanı Yadigar Gökalp, Erzurum Müftüsü Hasan Çınar, TETAŞ Genel Müdürü Münib Karakılıç, KYK Genel Müdürü Recep Kaymakcan, Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata’nın aralarında bulunduğu bürokratlar listeye giremedi. İstifa eden devlet memurlarından son tarih olan 10 Şubat’tan önce istifa edenler ise yeniden memuriyete dönebilecek.

aljazeera.com.tr, 08.04.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.