Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Demirtaş: HDP barajın sınırında

Demirtaş: HDP barajın sınırında
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partilerinin baraj sorununun tümüyle ortadan kalkmadığını söyledi.

Ankara'da Meclis'te gazetecilerle konuşan Demirtaş, "Barajı aşabileceğimizi hep söyledik" dedi ve "Oy oranlarımız anket firmaları ve yapılan döneme göre değişmekle birlikte, barajı aşabileceğimizi, o sınırda olduğumuzu söyleyebilirim. Bizim için baraj sorunu tümüyle ortadan kalktı diyebilecek durumda değilim" dedi.

Demirtaş, "AKP iktidardan düşmenin sınırında, biz de barajın tam sınırındayız" diye konuştu.

Bir partinin Meclis'e milletvekili gönderebilmesi için seçimde yüzde 10 barajını aşması gerekiyor.

Demirtaş, geçen yıl yapılan ve aday olduğu Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların yüzde 9,8'ini almıştı.

Öcalan'ın liste değerlendirmesi

Demirtaş, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın HDP'nin aday listeleri konusunda genel bir değerlendirme yaptığını ifade etse de bunun "Tek tek adaylarla ilgili bir değerlendirme olmadığını" belirtti.

Hatip Dicle'nin aday olmamasıyla ilgili de Demirtaş, "Hatip beyin kendi tercihidir. Çok ısrarımız oldu aday olması konusunda. Kendisi sağlık gerekçesi ve DTK Eş Başkanı olarak siyasetin ve çözüm sürecinin içinde olduğunu belirterek aday olmak istemedi" dedi.

'Görüş ayrılığı var'

Demirtaş, çözüm süreci kapsamında oluşturulması düşünülen İzleme Heyeti'ne de değindi.

HDP Eş Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hükümetin İzleme Heyeti konusundaki görüş ayrılıklarının sürdüğünü savundu.

Demirtaş, "Cumhurbaşkanının kendi listesi, Başbakanın kendi listesi var. Üzerinde anlaşamıyorlar" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı çözüm sürecinde gelinen son aşamayla ilgili olarak da, "Şu anda bizim açımızdan buzdolabına kaldırılmış değil" değil.

HDP'nin başarısının çözüm süreci açısından önemli olduğunu söyleyen Demirtaş, "Ne kadar başarırsak o kadar ilerleyecek. Artık HDP'nin başarısına kilitlenmiş bir çözüm süreci ile karşı karşıyayız" diye konuştu.

Müzakere süreci

Demirtaş, "Güçlü gelirsek parlamentoya Türkiye rahatlamış olacak. Yeni anayasa güçlenmiş olacak. Çözüm sürece o zaman daha rahat ilerleyebilecek" dedi.

"Bir sonraki İmralı ziyareti gözlemci heyetle mi olacak?" sorusuna Demirtaş, "Bu netleşmedi. Gözlemci heyetle gidilirse müzakere başlanmıştır diyebiliriz. Yok gözlemci heyet gidemezse henüz müzakere başlanmadı diye yorumlamak lazım" dedi.

Demirtaş, PKK'nın silah bırakmayı konuşması beklenen kongrenin ne zaman kongrenin toplanacağına da müzakere masasında karar verileceğini söyledi. Demirtaş "Şu anda aynı noktadayız. Gelinen noktada ne gerileme ne de ilerleme olmadı" diye konuştu.

BBCTurkish.com, 08.04.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.