Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > BBP SP çatısı altında seçime giriyor

BBP SP çatısı altında seçime giriyor
Aday listelerinin tesliminin son gününde 20 parti Yüksek Seçim Kurulu'na listelerini sundu. Saat 17.00'den sonra listesini teslim eden İlk Parti'nin başvurusu değerlendirilecek. Saadet Partisi ve BBP seçime birlikte girme kararını başvuru sırasında açıkladı.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak ile Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) listeleri teslim ettikten sonra açıklama yaptı. Kamalak, seçime Saadet Partisi çatısı altında BBP ile gireceklerini açıkladı. 

Ülkenin birliği ve milletin dirliği bakımından bu seçime büyük önem verdiklerini belirten Kamalak, "Güçlü bir kadro ile üçlü ittifak biçiminde Meclis'e girelim dedik. Ama takip buyurduğunuz gibi üçlü ittifak gerçekleşmedi. O zaman bu ülke hepimizin ülkesidir, hepimiz aynı gemide yolculuk ediyoruz, beraber yürüyelim dedik. Kırmadılar, kendilerine teşekkür ediyoruz" dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de SP çatısı altında girecekleri seçime ilişkin, "İnşallah milletimiz de bu işbirliğimizi onaylayacaktır. Hem bu seçim sürecinde hem de sandıklarda meyvesini göreceğimize inanıyoruz" değerlendirmesini yaptı. 

YSK'ya 20 parti başvurdu

YSK saat 17:00'ye kadar aday listeleriyle başvuru yapan siyasi parti sayısını 20 olarak açıkladı. Genel Başkanlığını işadamı Eran Tapan'ın yaptığı İlk Parti ise saat 17.00'den sonra listesini YSK'ya teslim etti. İlk Parti'nin başvurusu YSK tarafından değerlendirilecek. 

YSK'da geçtiğimiz hafta oy pusulasındaki yer belirleme kurasına 31 parti katılmıştı, ancak YSK'ya 20 parti başvurdu. BBP, SP çatısı altında seçime gireceği için pusula sıralamasında yeri belirlenen 10 parti seçimden çekilmiş sayılıyor. Oy pusulasında 20 parti yer alacak. 2011 genel seçimlerine 15 parti katılmıştı, 7 Haziran 2015'teki seçimde bu sayısı 20 olacak. İlk Parti'nin başvurusu kabul edilirse bu sayı 21'e çıkacak.

Saat 17:00'ye kadar aday listelerini sunan siyasi partiler şöyle:

Hak ve Adalet Partisi
Liberal Demokrat Parti
Yurt Partisi
Doğru Yol Partisi
Hak ve Özgürlükler Partisi
Merkez Parti
Adalet ve kalkınma Partisi
Anadolu Partisi
Bağımsız Türkiye Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Demokrat Parti
Demokratik Sol Partisi
Halkın Kurtuluş Partisi
Halkların Demokratik Partisi
Komünist Parti
Millet Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Saadet Partisi
Vatan Partisi
Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma

aljazeera.com.tr, 07.04.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.