Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > CHP, Meclis Grubu'nun çoğunu yenileyecek

CHP, Meclis Grubu'nun çoğunu yenileyecek
Aday listelerini YSK'ya teslim eden Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) şu an mecliste görev yapan 80 milletvekili yeni dönemde parlamentoda yer alamayacak.

Ön seçim, eğilim yoklaması ve kontenjan yöntemleriyle belirlenen listeye göre bu yasama döneminde göre yapan 125 milletvekilinden oluşan gruptan 74'ü aday olmadı, bazı milletvekillerinin de aday gösterildikleri yerler seçilme şanslarını zorlaştırıyor.

CHP'nin aday listesinde yer alan isimlerden 354'ü üniversite, 45'i yüksek lisans derecesine sahip; 83'ü lise, 15'i ortaokul, 18'i de ilkokul mezunu.

CHP sözcüsü Haluk Koç, adaylardan 103'ünün kadın, 3'ünün engelli, 10'unun da 30 yaş altında olduğunu söyledi.

550 isimden oluşan aday listesinin 500'den fazlası önseçim ya da örgüt yoklamalarıyla tespit edildiği için aslında liste büyük ölçüde belli idi. Dikkatler ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun belirleyeceği kontenjan isimlerine odaklanmıştı.

Liste açıklandığında ise bazı isimlerin yokluğu hemen dikkat çekti.

Bazı isimlerin yokluğu dikkat çekti

Eski sendikacı Süleyman Çelebi; bankacı, bir dönem Kılıçdaroğlu'nun yakınındaki isimlerden Aydın Ayaydın; eski genel başkan yardımcılarından Gökhan Günaydın; TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu; emekli diplomatlar Faruk Loğoğlu ve Osman Korutürk; hukukçu Rıza Türmen; işadamı Sinan Aygün; akademisyenler Binnaz Toprak ve Hurşit Güneş'in de aralarında bulunduğu çok sayıda milletvekili yeni parlamentoda CHP grubunda yer almayacak.

Listeler açıklanınca yokluğu en çok dikkat çeken isimlerin başında ise Umut Oran geliyordu.

Oran, şaşkın olduğunu ancak parti için çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu partideki çalışma ekibinden üç yardımcısı, Burhan Şenatalar, Yakup Akkaya ve Seyhan Erdoğdu'ya yeni listede yer vermedi.

Ön seçimde gerilerde kalan İstanbul Milletvekili Melda Onur da, seçilme şansı oldukça zor olan adaylardan.

Kılıçdaroğlu ön seçime gidilirken büyük kentlerdeki kontenjanların ilk sıralarına kadın adayları yerleştireceğini açıklamıştı.

Kontenjan listelerde kadınlar

Listeler bu kararı yansıtıyor. İzmir, İstanbul ve Ankara'daki kontenjan listelerinin başında kadın adaylar var.

İstanbul'daki üç bölgede Selina Doğan, Şafak Pavey ile Bihlun Tamaylıgil listelerin ilk sıralarında yer aldılar.

Selina Doğan, Ermeni cemaatinden, hukukçu.

İzmir'de ön seçimden ilk sırada çıkan Kılıçdaroğlu, aynı bölgede kontenjan için ayrılan sıraya bir kadın adayı yerleştirdi.

Yeni dönemde partinin ekonomi konularında kurmayı olacağı anlaşılan Selin Sayek Böke, İzmir listesinin ilk sırasında.

Gazeteci sayısı fazla

Ankara'da ise, birinci bölgede, eski cumhurbaşkanlarından İsmet İnönü'nün torunu Ayşe Gülsün Bilgehan listenin ilk sırasında yer aldı. Ankara 2. Bölgede ise, insan hakları savunucusu, Sivas katliamı davası avukatlarından Cumhuriyet Kadınları Derneğinin başkanı Şenal Sarıhan ilk sırada yer aldı.

CHP'de bu parlamento döneminde gazeteci sayısı her dönemde olduğundan fazla olacakmış gibi görünüyor.

Hürriyet gazetesi eski genel yayın yönetmeni Enis Berberoğlu ile Cumhuriyet gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Utku Çakırözer ve Tuncay Özkan sırasıyla İstanbul, Eskişehir ve İzmir'den kontenjan adayları. Her iki isim de seçilecek yerlerde bulunuyor.

Ön seçimden başarıyla çıkan Mustafa Balbay ile Atilla Sertel İzmir, Barış Yarkadaş ile Eren Erdem de İstanbul'dan aday olan gazeteciler.

BBCTurkish.com, 07.04.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.