Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > MHP'nin 7 Haziran listesi: Tek sürpriz Ekmeleddin İhsanoğlu

MHP'den Ekmeleddin İhsanoğlu sürprizi

Milliyetçi Hareket Partisi aday listelerinin teslimine bir kaç saat kala günün sürprizini yaptı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP'yle ortak aday olarak gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu genel seçimlerde İstanbul 2. Bölgede MHP'den aday oldu.

İhsanoğlu'nun altındaki isim ise Celal Adan.

İstanbul'da 1. Bölgede partinin genel başkan yardımcısı Semih Yalçın ilk sırada yer alırken, üçüncü bölgede Meral Akşener listenin başında. Ankara'da 1. Bölgede Tuğrul Türkeş, ikinci bölgede ise Şefkat Çetin listenin başında.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçim bölgesini değiştirmedi. Bahçeli yeniden Osmaniye'den aday.

Merkez Bankası eski başkanlarından Durmuş Yılmaz'ın adaylığı MHP vitrininde bu seçimlerdeki nadir değişikliklerden olacak. Yılmaz, Uşak'tan aday.

MHP, geçen dönem TBMM'de bulunan 52 milletvekilinden 20'sine yeni listede yer vermedi.

BBCTurkish.com, 07.04.2015

MHP'nin listesi belli oldu

MHP 7 Haziran seçimleri için milletvekili aday listelerini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin çatı adayı Ekmeleddin ihsanoğlu İstanbul 2. bölgeden, eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Uşak 1'nci sırada; Meral Akşener İstanbul 2'nci Bölgede, Koray Aydın ise Trabzon'da ilk sırada.

 

2011 genel seçimlerinde yüzde 13 oy oranıyla sandıktan üçüncü çıkan MHP, 2015 seçimleri için milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim etti.

Listedeki isimlere dair gelen ilk haberlere göre MHP'de, adaylığı gündüz saatlerinde açıklanan Ekmeleddin İhsanoğlu dışında yeni bir sürpriz yok.

MHP İstanbul 1. Bölge'de ilk sırayı Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'a teslim etti. Aynı bölgede onu  İzzet Ulvi Yönter, Uygar Suphi Altan, Alper Çağrı Yılmaz ve daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Ahmet Turgut takip ediyor.

MHP bu bölgeden geçen seçimde 2 milletvekili çıkarmıştı. 

İstanbul İstanbul 2. Bölge'de ilk sıra  Ekmeleddin İhsanoğlu'nun, ikinci sıra ise Celal Adan'ın. Partinin önde gelen isimlerinden Murat Başesgioğlu ile ilk kez vitrine çıkan Ahad Andican da bu bölgeden aday.

Son seçimlerde MHP İstanbul 2. Bölgeden 2 milletvekili meclise göndermişti.

İstanbul 3. Bölge'de ilk sıra Meral Akşener'in onu Atilla Kaya, İsmail Faruk Aksu, Arzu Erdem ve Fuat Çakıroğlu takip ediyor. MHP'nin bu bölgedeki mevcut milletvekili sayısı 3.

Ankara adayları

Ankara 1.Bölge'de ilk sırada Tuğrul Türkeş var. Zuhal Topçu, Mustafa Erdem ve Erkan Haberal da bu bögeden ön sıra adayları.

Başkentte 2.Bölge'de birinci sıra Şefkat Çetin'in oldu ikinci sırada Mustafa Mit var. 

Partide daha önce Bahçeli ile Genel Başkanlık yarışına giren tecrübeli isimlerden Koray Aydın ise Trabzon'da birinci sırada. 

Bahçeli'nin adresi değişmedi

Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise daha önceki seçimlerde olduğu gibi yine memleketi Osmaniye'den ilk sırada aday oldu.

Durmuş Yılmaz memleketinden ilk sırada

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da siyaset vitrinine ilk kez MHP'den çıkan isimlerden. MHP Yılmaz için geçen seçimlerde milletvekili çıkaramadığı Uşak'ta ilk sırayı ayırdı. Yılmaz'ın memleketinden aday olması MHP'nin bu ildeki şansını bu seçimlerde artırabilir. 

Mevlüt Karakaya ve Muharrem Varlı Adana'dan; Oktay Öztürk, Mehmet Kara Mersin'den; Cemal Enginyurt Ordu'dan aday. 

Oyuncu ve eski milli futbolcu aday

MHP'nin popüler adayları ise oyuncu Mehmet Aslan ile eski milli futbolcu Saffet Sancaklı. Aslan İstanbul 2.Bölge 6. sıradan; Sancaklı ise Kocaeli ilk sıradan yarışa katılacak. 

20 milletvekili yeni dönemde yok

MHP, meclisteki 52 milletvekilinden 20'si 7 Haziran seçimleri için aday değil. Yeni listede olmayan isimler şunlar:

Özcan Yeniçeri, Mehmet Şandır, Sinan Oğan, Sümer Oral, Tunca Toskay, Engin Alan, Ahmet Duran Bulut, Ali Halaman, Durmuş Ali Torlak, Cemalettin Şimşek, Enver Erdem, Faruk Bal, Hasan Hüseyin Türkoğlu, Kemalettin Yılmaz, Mesut Dedeoğlu, Münir Kutluata, Necati Özensoy, Reşat Doğru, Süleyman Nevzat Korkmaz ve Yusuf Ziya İrbeç.

Ankara ikinci Bölge birinci sıradan milletvekili seçilmiş olan Mustafa Erdem, Ankara birinci bölgeden üçüncü sırada aday gösterildi. Parti, Ankara birinci bölgede iki milletvekili çıkarmıştı.

Mersin milletvekili Ali Öz ve Kocaeli milletvekili Lütfü Türkkan’ı ise daha geriden aday gösterdi. 2011’de Mersin’den iki milletvekili çıkaran MHP, Öz’ü üçüncü sıradan aday gösterdi. Türkkan’ın ikinci sıradan aday gösterildiği Kocaeli’de ise MHP son seçimde bir milletvekili çıkarmıştı.

Yeniden aday gösterilmeyen milletvekilleri ise sürpriz olmadı. Bir süredir aday gösterilmeyeceği konuşulan Özcan Yeniçeri ve partinin grup başkan vekilliği görevinden alınan Mehmet Şandır, yeniden aday adayı olmalarına rağmen listeye alınmadı.

Listede yer almayan Engin Alan, Tunca Toskay ve Sinan Oğan ise adaylık için başvuru yapmayan isimlerden… MHP Sinan Oğan’nın yerine Iğdır’dan, eski TRT Ankara Radyo Müdürü olan ve adaylık için TRT’deki 28 yıllık görevinden istifa eden İsa Yaşar Tezel’i aday gösterdi.

aljazeera.com.tr, 07.04.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.