Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Yolsuzluk komisyonu üyeleri aday gösterilmedi

Yolsuzluk komisyonu üyeleri aday gösterilmedi

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında kurulan Meclis Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu üyesi milletvekillerinin çoğunluğu liste dışı kaldı. Komisyonda dört ayrı partiden toplam 15 üye bulunuyordu. Komisyon üyeleri içerisinden AKP'den üç, CHP'den bir milletvekili yeniden aday gösterildi.

Komisyonun AKP'li üyelerinden Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ile CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça aday gösterilen vekiller oldu. Komisyon Başkanı Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü üçüncü dönem şartından dolayı liste dışı kalırken komisyonun diğer üyeleri Konya Milletvekilleri Mustafa Akış, Ayşe Türkmenoğlu, Balıkesir Milletvekili Mustafa Şerbetçioğlu, Denizli Milletvekili Bilal Uçar ve Bursa Milletvikili İsmet Su yeniden aday gösterilmedi. Mustafa Akış, komisyon çalışmalarının Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi esnasında “17-25 Aralık yolsuzluk iddialarının, siyasete karşı kullanılan silahta susturucu vazifesinden başka anlamı yoktur"ifadelerini kullanmıştı. Akış'ın yeniden vekil olmak için bu çıkışları yaptığı değerlendirilmesinde bulunulmuştu.

Komisyonun 4 CHP'li üyesinden sadece 1'i aday gösterildi. CHP'li üyelerden İzmir Milletvekilleri Rıza Türmen, Erdal Aksünger ve İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan aday gösterilmezken sadece Balıkesir Milletvekili Namık Havutça Balıkesir'den 3.sıradan aday gösterildi. Komisyonun MHP'li üyesi Mesut Dedeoğlu ve HDP'nin Batman Milletvekili Bengi Yıldız da liste dışında kaldı.  

Zaman, 08.04.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.