Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Demirtaş: Türkiye’de anayasa askıya alınmış… Eğer HDP barajı geçerse…

 Demirtaş: Türkiye’de anayasa askıya alınmış… Eğer HDP barajı geçerse…
Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “anayasal bir diktatörlük” kurmaya çalıştığını söyledi.

Demirtaş ayrıca, 7 Haziran’daki seçimlerde tüm partilerin politik hesaplarını altüst etmeyi umduklarını belirtti.
Ankara’daki HDP genel merkezinde yapılan röportajda AFP muhabiri Fulya Özerkan’a konuşan Demirtaş, “Cumhurbaşkanı tüm gücü kendisinde toplayarak anayasal bir diktatörlük kurmaya çalışıyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP ile olan bağlarını koparmayarak anayasayı hiçe saymakta olduğunu belirten Demirtaş, “Şu anda Türkiye’de anayasa askıya alınmıştır. Eğer bugün anayasayı dikkate almayan bir kişi yarın başkanlık sistemi adı altında tüm yetkileri üzerinde toplarsa, Türkiye büyük zorluklarla karşı karşıya kalır” açıklamasında bulundu.
HDP’nin yüzde 10 barajını aşması durumunda AK Parti’nin anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşamayacağının hatırlatıldığı haberde, Demirtaş’ın şu sözlerine yer verildi: “Eğer HDP yüzde 10 barajını geçerse, pek çok partinin siyasi hesapları altüst olacak.”
“AKP ile açık, gizli, seçim öncesi ya da sonrası hiçbir şekilde uzlaşmamız yoktur” diyen Demirtaş, Erdoğan’ın ülkeyi “kutuplaştırmasından” rahatsızlık duyan ve HDP’nin liberal, laik ve kadın yanlısı politikalarını destekleyen Kürt olmayan vatandaşlardan da oy alacağını umduğunu açıkladı.

Taraf, 06.04.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.