Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Bozdağ: 'Herkese eşit muamele olacak

Bozdağ: 'Herkese eşit muamele olacak
Adalet Bakanı Bozdağ, adliye girişindeki aramalarla ilgili yeni düzenleme yapılacağını belirtip, "Milletvekili, bakan, hakim, savcı, avukat, mülki amir ismi, sıfatı, görevi, unvanı her ne olursa olsun herkes eşit muameleye tabi olacak" dedi.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın katledildiği Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda avukatların aranarak içeri alınmasının sebep olduğu krizin ardından  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hakim ve savcılar dahil herkesin adliyeye eşit koşullarda giriş yapacağını söyledi. Güvenlik konusunda bütün ayrıcalıkları ortadan kaldıran bir yasal düzenlemeyi önümüzdeki dönem TBMM'ye getireceklerini ifade eden Bozdağ, "Milletvekili, bakan, hakim, savcı, avukat, mülki amir ismi, sıfatı, görevi, unvanı her ne olursa olsun herkesin eşit muameleye tabi olduğu aynı uygulamadan geçtiği bir düzenlemeyi yeni dönemde 25. dönem TBMM hayata geçirecektir. Bu konuda ayrıcalık olmayacaktır. Herkes eşit olacaktır" ifadelerini kullandı.

'Çok ciddi tedbirler alınacak'

Düzenlemeye herkesten destek beklediklerini söyleyen Bozdağ, "AVM'ye giderken nasıl avukat aranıyorsa, hakim aranıyorsa, milletvekili aranıyorsa, adliyeye girerken de gerektiğinde bu noktada güvenlik açısından bir ihtiyaç varsa bununla ilgili gerekenler yapılacak ve adliye binalarında silah bulundurulmasının önünü de çok ciddi tedbirler alınarak geçilecektir. Sadece mevcut yasamız, duruşmalarda ve mahkeme salonlarında silah bulundurulmasını yasaklayan bir düzenlemeyi amir Ama bunu adliyenin her bir köşesinde silah bulundurmayı yasaklayan bir düzenleme şeklinde değiştirmemiz gerektiğini de görüyoruz. Bu son olay nedeniyle bu konudaki bütün yasal düzenlemeleri de gözden geçirdik. Bu konuda atılması gereken adımları önümüzdeki dönemde atacağız" diye konuştu.

'X-Ray ve savunmanın ne ilgisi var?'

Konuşmasında eleştirilere de yantı veren Bozdağ, "Çağlayan Adliyemiz merkezde olmak üzere X-ray cihazından ve hassas kapılardan geçme konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Değişik tartışmalar yapılıyor. Savunmanın kısıtlandığı söyleniyor. 'Savunma çöktü' deniyor. Hepimiz hukukçuyuz. Allah aşkına X-ray cihazından geçmekle savunmanın neresi çöküyor. Deliller mi sahteleşiyor, dosyada bilgiler mi kaybolur, şahitler mi ifadesini değiştiriyor. Neresi çöküyor bu savunmanın? Savunmayla X-ray cihazından bir avukatın geçmesinin veya hassas kapıdan bir avukatın geçmesinin uzaktan yakından ne alakası var" dedi.

aljazeera.com.tr, 04.04.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.