Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Seçim döneminde YSK'nın yayın durdurma yetkisi RTÜK'e devrediliyor

Seçim döneminde YSK'nın yayın durdurma yetkisi RTÜK'e devrediliyor
AKP'nin TBMM'ye sunduğu 33 maddelik torba yasa teklifinde, seçim döneminde özel televizyonlara yayın serbestliği geliyor

AKP'nin 33 maddelik torba teklifinde, özel televizyon kurumlarına seçim dönemlerinde yayın durdurma, program durdurma gibi yaptırmaları kapsamdan çıkarılırken, Yüksek Seçim Kurulu'nun yetkileri RTÜK'e devredilecek. 

Torba yasayla, seçim döneminde seçim yasaklarının denetimi ve uygulanan yaptırımlar yetkisi, YSK'dan alınarak RTÜK'e verilecek. 

Üst Kurul, özel medya hizmet sağlayıcılarının seçim dönemlerindeki seçimlerle ilgili yayınlarını 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun radyo ve televizyonla propagandaya ilişkin hükümleri ile  Özel radyo ve televizyonlarla yayın, Basın, iletişim araçları ve internette propaganda, yayın yasağına uygunluğu açısından denetleyecek. Yayın yasağı ile ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulunun düzenleme ve bildirimleri saklı olacak.

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu (TRT) yayınları, siyasi partiler ve demokratik gruplar ile ilgili tek yönlü veya taraf tutar nitelikte olamayacak.

'Yandaş kanallara ceza verilmeyecek'

RTÜK'ün CHP kontenjanından üyesi Ali Öztunç, getirilecek düzenleme ile, AKP çoğunluğu sayesinde de yandaş kanallara ceza verilmeyeceğini belirterek, bunun demokrasiye aykırı olduğunu söyledi. 

t24.com.tr, 09.03.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.