Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > 17 Aralık sabahı Çapkın’dan Güler’e: Deliller çok sağlam

 17 Aralık sabahı Çapkın’dan Güler’e: Deliller çok sağlam
Gazeteciler Ahmet Dönmez ve Ufuk Köroğlu’nun kaleme aldığı ‘17 Aralık – Sıfır Noktası‘ isimli kitap, AKP’li dört eski bakanın da dahil olduğu 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu’na ilişkin bilinmeyen bazı ayrıntıları ortaya çıkardı.


Kitaba göre eski İstanbul emniyet müdürü Hüseyin Çapkın, operasyonun başlamasının ardından kendisini arayan dönemin içişleri bakanı Muammer Güler’e, “Şimdiye kadarki en geniş kapsamlı yolsuzluk operasyonu. Deliller çok sağlam” yanıtını verdi.
Erdem Gül’ün Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberine göre kitapta operasyon haberini dönemin Organize Suçlarla Mücadele şube müdürü Nazmi Ardıç ve Mali Suçlarla Mücadele şube müdürü Yakub Saygılı’dan alan Çapkın, iki polis şefine, “Bu iş doğru bir iş mi, evet doğru bir iş. Çok büyük bir iş! Ergenekon’dan daha büyük bir iş. Fakat Türkiye bunu kaldırır mı kaldıramaz mı bilmiyorum. Ben sizi tanıyorum. Bu zamana kadar yanlış bir işinizi görmedim. Bu iş Allah rızası gözetilmeden yapılamaz. Ne yapalım, sizi görevden alacaklar, arkasından beni de alacaklar. Olsun, bizim için de şerefli bir son olur” diyor.


‘DÖRT BAKAN VAR BİRİ DE SİZSİNİZ’
Daha sonra Güler’in operasyon hakkında bilgi almak için Çapkın’ı aradığı belirtilen kitapta, Çapkın’ın Güler’e, “Bu operasyon şimdiye kadarki en geniş kapsamlı yolsuzluk operasyonu. Dört bakan var. Biri de sizsiniz. Üç bakanın çocuğu gözaltında. Biri de sizin oğlunuz Barış. Bazı işadamları var…” dediği aktarılıyor.


‘BAŞBAKAN BİZİ SATTI’
Kitapta, dönemin Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar’ın “Ne yaptımsa Başbakan’ın talimatıyla yaptım, onun da istifa etmesi gerekir” sözlerinin arka planına ilişkin anlatımlar da yer alıyor.
Buna göre, ‘arenadaki aslanların önüne yem olarak atıldıkları‘ hissine kapılan Bayraktar’ın ekibine, “Başbakan bizi sattı” diyor.
Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın dört bakandan istifa dilekçelerini hazırlamalarını istediğinin aktarıldığı kitapta, bazı bakanların 17 Aralık sabahı istifalarını Erdoğan’a sunduğu belirtiliyor.
Kitapta, “Erdoğan, 17 Aralık sabahı istifa taleplerini, ‘zaaf görüntüsü’ vermemek için reddetmişti. O gece asıl sıkıntı oluşturan talep, deklarasyon metni idi. Yani istifa edecek bakanlar aynı zamanda Başbakan Erdoğan’ı rahatlatacak bir deklarasyon yayımlayacaktı. Erdoğan Bayraktar, bu durumdan rahatsız oldu ama orada bunu dile getirmedi” ifadelerine yer veriliyor.

Taraf, 08.03.2015

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.