Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > HDP’nin Cizre öfkesi:O müdürü derhal görevden alın!

HDP’nin Cizre öfkesi:O müdürü derhal görevden alın!

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cizre’de özellikle çocukların katledilmesiyle sonuçlanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada 5 çocuğun kurşunla vurularak katledilmesinin, vicdan sahibi hiçbir insan tarafından anlaşılır ve kabul edilir olmadığı vurgulandı.

‘HÜKÜMET SORUMLUDUR. O MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALIN’

Açıklamada şöyle denildi:

“Siyasi iktidar Cizre’de olan bitenlerden sorumludur. Hrant Dink’in katledilmesi döneminde hakkında tutuklama talebi bulunan ve yurtdışına çıkış yasağı konmuş bir kişinin Cizre’ye Emniyet Müdürü olarak atanması bir skandaldır. Bu, Cizre gibi özenli ve dikkatli davranılması gereken bir yerde atılacak en yanlış adımdır. ‘Cizre’deki çocuk ve genç cinayetlerinin, halka yönelik baskıların, plakasız ortalıkta dolaşan zırhlı araçlar da aynı Emniyet Müdürü döneminde görülmektedir. Emniyet Müdürü’nün Cizre’ye atanması ve ölümler devam etmesine rağmen halen görevde tutuluyor olması hükümetin Cizre’de yapılanların arkasında durduğunu göstermektedir. Cizre’deki Emniyet Müdürü başta olmak üzere, bu cinayetlerde parmağı olan tüm yetkilileri derhal görevlerinden alın. Bilerek ve planlayarak çocukları katleden güvenlik güçlerinin ortaya çıkarılmasını sağlayın. Cizre halkından intikam alma çabalarından vazgeçin.”

Cizre Emniyet Müdürlüğüne Hrant Dink davasından yargılanan ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı bulunan Ercan Demir getirildikten sonra olaylar tınmanmıştı.
 

 

Taraf, 15.01.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.