Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Aliyev Ankara'da

 Aliyev Ankara'da
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün Başbakan Davutoğlu ile görüşüyor.Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi için görüşecek. Ermenistan'la ilişkiler ve TANAP da gündemdeki konular arasında.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ankara’ya iki günlük resmi ziyarette bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi olarak gelen Aliyev, Ankara’da Çarşamba akşamı Başbakan Davutoğlu ile ikili görüşme yapacak. Perşembe günü de Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin (YDSK) 4. Toplantısına Erdoğan ile birlikte eş başkanlık yapacak.

Cumhurbaşkanlığı’ndan ziyaretle ilgili yapılan açıklamada "Ziyaret sırasında gerçekleştirilecek görüşmeler ve YDSK IV. Toplantısı çerçevesinde yapılacak ortak çalışmalar, dost ve kardeş iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin ve işbirliğinin kapsamlı bir şekilde ele alınmasına, daha da ileriye taşınmasına imkân sağlayacaktır." denildi.

Türkiye – Azerbaycan YDSK

İki ülke arasında YDSK’nın ilk toplantısı 25 Ekim 2011’de İzmir’de gerçekleşti. Son toplantı ise 13 Kasım 2013’te yapıldı. Teknolojik işbirliği protokolü, bilim, teknoloji, sanayi ve girişimcilik alanında işbirliğini geliştirmeye yönelik mutabakat zaptı, güvenlik işbirliği anlaşması başta olmak üzere yedi protokol ve anlaşma imzalandı.

Dağlık Karabağ sorunu ve 1915 olayları masada

Azerbaycan ve Ermenistan sınırında bulunan ve Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesi ve bölgede son aylarda yaşanan çatışmalar da Ankara’da bir kez daha gündeme gelecek. 1915 olaylarının 100. Yıldönümü sebebiyle lobi çalışmalarına başlayan Ermenistan’a karşı çalışmalarına başlayan ve bu konuda Türkiye’ye destek vermek istediğini belirten Azeri diplomatik kaynaklar, 2015 boyunca Türkiye ile aralarındaki en önemli konunun Ermenistan’la ilişkiler olacağını söyledi.

Gündemde TANAP da var

Hazar Denizi sahasındaki doğal gazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TANAP projesinin Güney Kafkasya ayağının temeli, Eylül ayında Bakü’de atılmıştı. TANAP’ın 2018 başında Türkiye’ye gaz taşımaya başlaması öngörülüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 1 Aralık’taki Ankara ziyaretinde, Türkiye’ye uğramadan Avrupa’ya gaz taşıyacak olan Güney Akım’ı iptal edeceğini duyurmuş; onun yerine Türkiye’den geçen bir hatla Avrupa’ya gaz taşınacağını söylemişti. Bu açıklamanın ardından Enerji Bakanı Taner Yıldız, Avrupa’ya gaz taşımak için önceliğin TANAP ve Hazar Denizi gazı olduğunu söylemişti.

Türkiye ve Azerbaycan’ın dışişleri bakanları son olarak Aralık ayında Kars’ta bir araya geldi. Gürcistan dışişlerinin bakanının da bulunduğu üçlü toplantıda TANAP konusu ele alındı. Türk Dışişleri Bakanı TANAP’ın öncelikli olduğunu tekrarlarken, Azeri Dışişleri Bakanı da TANAP’ın bir an önce faaliyete girmesini beklediklerini belirtti.

aljazeera.com.tr, 14.01.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.