Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > HDP çok sert: ‘Sizin zekanız yetmez’

 HDP çok sert: ‘Sizin zekanız yetmez’
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında konuştu. Seçim barajı ile ilgili olarak Figen Yüksekdağ, “HDP’nin barajı aşıp aşamayacağı kritiğini yapıyorlar. HDP’ye oran biçemezsiniz buna sizin matematik zekanız yetmez, buna sizin siyasi zekanız yetmez, bu siyasi zavallılıktan başka bir şey değil” diye konuştu.


“HERKESTEN ÖNCE BİZ VARDIK VE BİZ OLACAĞIZ”
Figen Yüksekdağ, “Halkın bağımsız öz direnişi gerici kıyımcı anlayışa karşı direniş gösterdi. Kobani’deki direniş insanlık adına bir direniştir ve bunu sahiplenmek bu katliamcı çizgiye karşı geliştirilen en önemli yoldur. Bizler bütün inançların bir arada yaşaması yanındayız her ırkçı ve faşizan tutum karşısında herkesten önce biz vardık ve biz olacağız” dedi.


“TÜRKİYE’DE YÜRÜYENLERİN ÜZERİNE POLİSİ SALIYOR”
Başbakan Davutoğlu’nun Paris’teki yürüyüşe katılmasını değerlendiren Figen Yüksekdağ, “Başbakan Davutoğlu Paris’te olursa katliamcı çetelere karşı yürüyüşe katılıyor ama bu katliamcı çetelere karşı Türkiye’de yürüyenlerin üzerine polisi salıyor. Bunun adı ikiyüzlülüktür” diye konuştu.


““HÜKÜMET MÜZAKERELERİ BAŞLATMAKTANSA BİZİMLE MÜCADELE SÜRECİNİ YÜRÜTÜYOR”
Çözüm sürecine de değinen Figen Yüksekdağ, “Çözüm ve müzakere süreci Türkiye siyasetinin temel konusu olmayı sürdürüyor. Hükümetin müzakereleri başlatmak yerine bizimle mücadele sürecini yürüttüğünü görüyoruz. Öcalan’ın sunduğu taslak üzerinde müzakere hâlâ başlatılmadı süreci erteleme politikası hâlâ karşımızdadır” diye konuştu.


“KOMPLOYU ORTADAN KALDIRMA GÖREVİ OLAN HÜKÜMET BİR ADIM ATMADI”
Cizre’deki olaylar ile ilgili Figen Yüksekdağ, “Cizre’de herkes bir komplodan bahsediyor geride bıraktığımız günlerde bu komployu ortadan kaldırma görevi olan hükümet bir adım atmadı” dedi.


“HDP’YE ORAN BİÇEMEZSİNİZ”
Figen Yüksekdağ, “Genel seçimlere giderken AKP hükümeti değişimin ve statükonun koruyucusu olarak kendisini konumlandırmıştır. 12 yıl önce değişim için yola çıkan iktidar donmuştur. Egemen siyaset çürüme içerisine girmiştir. Türkiye değişimi Halkların Demokratik Partisi ile gerçekleştirecektir. HDP’nin barajı aşıp aşamayacağı kritiğini yapıyorlar. HDP’ye oran biçemezsiniz buna sizin matematik zekanız yetmez, buna sizin siyasi zekanız yetmez, bu siyasi zavallılıktan başka bir şey değil. Bizim baraj diye bir sorunumuz yok o barajı savunan onlar, Anayasa’nın baraj maddesini savunan onlar. Darbe Anayasası’nın aşılması partimizin görevidir. 2015 genel seçimlerinde o barajı aşarak bu siyaseti alt üst edeceğiz, o barajı yıkacağız” diye konuştu.

Taraf, 13.01.2015

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.