Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Cumhurbaşkanlığı kostümlü karşılamaya devam edecek

 Cumhurbaşkanlığı kostümlü karşılamaya devam edecek
Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın Ankara ziyaretinde ilk kez görülen ve tarihteki 16 Türk devletini simgeleyen askerler bundan sonra da resmi törenlerin bir parçası olacak.


Böylece, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki resmi karşılamalarda kullanılan Muhafız Alayı’nın bando, tören taburu gibi unsurlarına 16 Türk devletinin temsili askerleri de eklenmiş oldu.
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, kostümlü askerler Muhafız Alayı’na mensuplar.
Bu yeni projenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde gerçekleştirildiği de belirtildi.
Törene temsil ettikleri devletin askerlerinin üniformalarıyla iştirak eden 16 muhafızın nerede ve nasıl duracakları konusunda ise kesin bir kural bulunmuyor.
Bu nedenle yapılacak farklı planlamalarla tören alanında farklı biçimde konumlandırılabilecekleri de belirtildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Mahmud Abbas’la birlikte basına görüntü verdiği sırada merdivenin solunda yer alan muhafızların kıyafetleri aşağıdan yukarıya doğru şu Türk devletlerini temsil ediyor:
Osmanlı İmparatorluğu, Göktürk Kağanlığı, Timur İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu, Akhun İmparatorluğu, Avrupa Hun İmparatorluğu, Batı Hun İmparatorluğu ve Büyük Hun İmparatorluğu.

Merdivenin sağında yer alan askerler ise yine aşağıdan yukarıya doğru, Babür İmparatorluğu, Hazar Kağanlığı, Uygur Kağanlığı, Avar Kağanlığı, Harezmşah Devleti, Gazneli Devleti, Altınordu Devleti ve Karahanlı Devleti’ni temsil ediyor.
Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda dün bir ilk yaşanmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas’ı karşıladığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törene, 16 Türk devletini temsil eden askerler damga vurmuştu.
Askerlerin kostümleri ise sosyal medyanın en çok konuştuğu konuların başında gelmişti.

BBCTurkish.com, 13.01.2015

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.