Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > İçişleri Komisyonu’nda muhalefetin uyarıları dikkate alınmıyor, İç Güvenlik Yasa Tasarısı, hükümetin istediği haliyle kabul ediliyor

 İçişleri Komisyonu’nda muhalefetin uyarıları dikkate alınmıyor, İç Güvenlik Yasa Tasarısı, hükümetin istediği haliyle kabul ediliyor
İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı büyük tepki çeken İç Güvenlik Paketi, TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta görüşülmeye başlayan ilk dört madde, tasarıda yer aldığı şekliyle kabul edildi.
 

İçişleri Komisyonu’nda yapılan görüşmelerde maddelerin CHP ve MHP’li vekillerin uyarılarına rağmen aynen kabul edilmesi, tepkilere neden oldu. Komisyonun dün ki görüşmesinde söz alan CHP Gaziantep milletvekili Ali Serindağ, “Biz burada görüşme yapıyoruz. Ancak bizim beklenti ve uyarılarımız dikkate alınmıyor. İktidar çoğunluğunu kullanarak maddeleri aynen kabul ediyor.” eleştirisinde bulundu. Serindağ, tasarının 4.maddesinde yer alan “Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlar üç yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır” ibaresine açıklık getirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Burada kast edilen terör örgütünün PKK mı IŞID mi olduğunun belirlenmesi gerektiğinin altını çizen CHP Gaziantep milletvekili, aksi durumda maddenin sivil birçok eylemi de içine alacağına dikkat çekti.

 

Serindağ, komisyondaki toplantısında ayrıca İstanbul’un turizm merkezi Sultanahmet meydanında bulunan bir polis merkezine düzenlenen canlı bomba eylemine de değindi. Bu saldırının arkasında kim ya da kimlerin olduğunun biran önce hükümet tarafından açıklanması gerektiğine dikkat çeken CHP Gaziantep milletvekili, “Olayın faili ile ilgili bilgiler neden açıklanmadı? Eskiden güvenlik birimleri bu tür olayları birkaç saat içinde ortaya çıkarıyordu. Biz burada bir haftadır canlı bombanın hangi terör örgütü üyesi olduğunu öğrenemedik.” değerlendirmesinde bulundu. Serindağ ayrıca Fransa’da kanlı terör saldırısını gerçekleştiren teröristin Türkiye üzerinden Suriye’ye geçtiği yönündeki bilgilere de hükümetin yanıt vermesi gerektiğini dile getirdi.

MHP Osmaniye milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu da yasa tasarısının terör örgütü PKK/KCK’ya karşı uygulanmayacağını iddia etti. Türkiye’nin terörden geçtiğimiz yıllardan itibaren ciddi bir mağduriyet yaşadığını belirten Türkoğlu, hazırlanan tasarının da terörle mücadele ile değil, yolsuzlukla mücadele edenlere yönelik olduğuna dikkat çekti.

İÇ GÜVENLİK TASARISI GEREKSİZDİR

MHP Ankara milletvekili Özcan Yeniçeri ise hükümet tarafından TBMM’ne getirilen İç Güvenlik Yasa Tasarısı’nın lüzumsuz ve gereksiz olduğunu söyledi. Türkiye’de iktidarın terörle mücadele etme gibi bir düşüncesinin söz konusu olmadığını öne süren MHP Ankara milletvekili, özellikle güvenlik birimlerinin hükümetin izlediği politikalardan dolayı terör örgütü PKK’ya karşı pasif duruma düşürüldüğüne dikkat çekti.

Zaman, 13.01.2015

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.