Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Davutoğlu: "Türkiye ile Almanya uluslararası meselelerde aynı fikirdedir"

 Davutoğlu: "Türkiye ile Almanya uluslararası meselelerde aynı fikirdedir"
Resmi temasları kapsamında Berlin'de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile heyetler arası görüşmede bulundu. İki lider görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.
 

Toplantıda konuşan Davutoğlu, "İki ülke arasındaki ilişkiler çok özel anlam taşımaktadır. İki ülke arasındaki işbirliği, uluslararası sorunlara çözüm üretebilecek potansiyele sahiptir. Türkiye ile Almanya uluslararası meselelerde aynı fikirdedir. İnşallah bir gün Türkiye AB üyesi olduğunda dinler arası çatışmalar üzerinden bölme faaliyetlerine karşı en iyi cevabın verileceği kanısındayım." dedi.

"Almanya'da 3 milyon Türk yaşıyor, yarın ki yürüyüşe de katılacaksınız. Türklerin endişe duymasını gerektiren bir durum var mı?" sorusuna Merkel, "Alman yasalarına saygı duyanların içtenlikle karşılandıklarını söyeleyebilirim, ben hepsinin Başbakanıyım. Bir çok Türk kökenli vekilimiz bulunuyor. Biz dinler arası diyaloğu da desteklemekteyiz." dedi.

"Siz İslam ile terör yan yana gelmez diyorsunuz bunu Merkel'e de aktardınız mı" sorusuna Davutoğlu, "Terör terördür, terörist de teröristtir. İslam ile terör yanyana gelmez. Terörün daha çok Müslümanları öldürdüğünü görürsünüz. Norveç'te 2011'de terör yapıldığında aklımızdan 'Bu Hristiyan terörüdür' demek geçmedi. Ama İslam ile terör yan yana kullanılmaması gerekir. Hristiyanlık da Musevilik de Hinduizm veya Budizm ile de kullanılmaması gerekir. Aksi takdirde tam da teröristlerin tuzağına düşmüş oluruz" dedi.

''Türkiye'nin paris'teki aynı duyarlılığı İstanbul saldırısında da görmek konusunda haklı talebi vardır''

"Suriye'deki krizde en büyük bedeli Türkiye ödemiştir" diyen Davutoğlu, "Biz sınırlarımızı açık tuttuysak teröristlerin geçişi için değil evlerini terk eden insanların gelmesi içindir. DEAŞ teröründen de en çok etkilenen Türkiye'dir. Yabancı savaşçılara dair biz defalarca diğer ülkelere istihbarat işbirliği teklifinde bulunduk. Vize verilenlerden 7000 kişiye aralarında Alman vatandaşları da var, sınır yasağı koyduk. Saldırganlardan şühpeli kadın İstanbul'a Madrid'den geldi. Bu yüzden İspanya sorumlu tutulamaz. Türkiye'nin tek suçu Suriye'ye komşu olmak mı? Kimin elinde delil varsa, ortaya çıkarması lazım. Paris'teki aynı duyarlılık İstanbul saldırısında da, Reyhanlı saldırısında da görmek konusunda haklı talebi vardır" dedi.

cnnturk.com, 12.01.2015

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.