Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: Güya düşence adamı, yazıyor, çiziyor

 Erdoğan: Güya düşence adamı, yazıyor, çiziyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vahdettin Köşkü'ndeki restorasyona yönelik eleştirilere tepki göstererek, "Güya düşünce adamı. Yazıyor, çiziyor ve arasına da her türlü hakareti sıkıştırmaya çalışıyor" dedi. Erdoğan'ın bu sözleri, akıllara, restorasyonu eleştiren tarih profesörü İlber Ortaylı'yı getirdi.
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Topkapı Müzesi'nin restorasyonu tamamlanan bölümlerinin açılış törenine katıldı. Erdoğan, törende yaptığı konuşmada Vahdettin Köşkü ile ilgili eleştirilere de tepki gösterdi.

Erdoğan, “Birileri yazıyor çiziyor. İşte ‘Vahdettin Köşkü’nü niçin yaptınız, ne yapacaksınız?’ ‘Bunu’ diyor ‘başbakan kendisi için kullanacak’. Tabii şu an Cumhurbaşkanlığı makamındayız. Bunu ne yapacaksın? Yani bu tür şeyleri bu eserleri ayağa kaldırmaktan bunları yeniden kazandırmaktan rahatsız olan maalesef güya düşünce adamı yazıyor, çiziyor ve bunları eleştirmeye, bunun altına da arasına da her türlü hakareti sıkıştırmaya çalışıyor. Biz de diyoruz ki nerede hangi eserler varsa bunu bugüne kazandıracağız. Buradan ama Cumhurbaşkanı istifade eder, ama başbakan istifade eder, ya da değişik kurumlarımız istifade eder. Biz, 12 senede kazandırdığımız eserlerle iftihar ediyoruz" dedi.

Erdoğan’ın sözleri, daha önce sıklıkla restorasyonu eleştiren Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı akıllara getirdi. Ortaylı, Vahdettin Köşkü’nde yapılan restorasyon için, “Hiç beğenmiyorum. Tarihi realiteye, mimari kurallara sadık bir restorasyon olmadığını herkes biliyor. İstersiniz varislerine, isterseniz mimari tarihçilerine sorun, hiç kimse bugünkü restorasyonda mutabık değil” demişti.
 

Radikal, 12.01.2015

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.