Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > 'Sarayın parası 333 bin 333 kişinin 1 yıllık maaşına eşit'

 'Sarayın parası 333 bin 333 kişinin 1 yıllık maaşına eşit'
Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, 3 milyon genç işsizken milyarlarca lira harcanıp ülkeye Cumhurbaşkanlığı sarayı yapıldığını söyledi. Kamalak, saraya harcanan paranın aylık 2 bin liraya çalışan 333 bin 333 kişinin 1 yıllık maaşına eşit olduğunu kaydetti.

SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisinin Antalya 5. Olağan İl Kongresi'ne katıldı. Şoförler ve Otomobilciler Odası düğün salonunda 'Mücahit Erbakan Başbakan Kamalak' sloganları ve tekbirlerle karşılanan Kamalak, partililerden büyük ilgi gördü. Kamalak, olağan kongrede çocuklarla da bol bol fotoğraf çektirdi.

Mevcut il başkanı Galip Akın'ın güven tazelediği Antalya il kongresinde seçime tek listeyle gidildi. Yıllık 15 ile 20 bin liralık bütçelerle hizmet veren Antalya il başkanlığına daha fazla destek yapılmasını isteyen Kamalak, ezan okununca konuşmasına ara verdi. Ezan bittikten sonra kaldığı yerden konuşmasına devam eden Kamalak, adil düzeni iktidara getirinceye kadar çalışacaklarını söyledi.

GERÇEK MALİYETİ EN AZ 8-10 MİLYAR LİRA

Konuşmasında iktidarı da eleştiren Kamalak, Cumhurbaşkanlığı sarayının maliyetiyle ilgili açıklamalarda bulundu. SP lideri Kamalak, “İşten anlayanlar diyor ki 'Bu sarayın gerçek maliyeti en az 8-10 milyar liradır.' Değerli kardeşlerim ülkeme bakıyorum şimdi, resmi verilere göre 3 milyon gencimiz işsiz. Gayri resmi verilere göre tarım sektörü de işin içine katıldığında, iş bulmaktan ümidini kesmiş olanlar hesap edildiğinde 6 milyon insan işsiz. Milli gelirden pay alamıyor bu vatandaşlarımız. Mutfak masrafı yapamıyor. Okula giden çocuğuna harçlık veremiyor. Bakkala, markete, esnafa karşı da ezikler. O Ak sarayın parası; aylık 2 bin lira üzerinden tam 333 bin 333 vatandaşın 1 yıllık maaş tutarıdır" diye konuştu. Ardından kongreye katılanlara seslenen ve“Ak saraylar mı yaptıralım yoksa gençlere iş mi verelim" diye soran Kamalak, “İş verelim" karşılığını alınca “İşte onu biz yapacağız" dedi.

'BONZAİ SİZİN ESERİNİZ'

Kamalak, uyuşturucu madde bağımlılığının artmasından da iktidarı sorumlu tuttu. Kamalak, “İktidar sahipleri hayretler içerisinde 'Bu bonzai kullananlar nereden çıktı' diyor. Senin eserin bunlar" diye konuştu. Bonzai kullananların çoğunun Ak Parti iktidara geldiğinde en fazla 14-15 yaşlarında çocuklar olduğunu söyleyen Kamalak, ahlak ve maneviyatın tahrip olması sonucu böyle bir sonucun ortaya çıktığını iddia etti. Eskiden sokak ile aile arasında bir bütünlük olduğunu anlatan Kamalak, "Eskiden insanlar gönül rahatlığıyla çocuğunu sokağa bırakabiliyordu" dedi.

'BACILARIMIZI BAYAN YAPTILAR'

Bugün sokakta çarşıda pazarda birliktelik kalmadığını anlatan Kamalak, kadınlara yönelik 'bayan' şeklindeki sıfatları da eleştirdi. “Eskiden bizim inancımıza göre çarıda pazarda karşılaştığımız her kadın bizim bacımızdı. Bunu kaldırdılar. Ne oldu? 'Bayan' diyorlar. Allah aşkına bayan ile bacı aynı şey mi? Bir insanın bacı karşısında bir sorumluluğu vardır. Bayan karşısında bir sorumluluğu var mı" dedi.

Konuşmasında falan filan partinin alternatifi değil, düzenin alternatifi olduklarını da anlatan Kamalak, tüm insanların selameti için Saadet Partisi'ni iktidara getireceklerini söyledi. Kamalak, "Başka biri 'Adil düzeni biz kurarız' diye ortaya çıcakak olursa, mesela iktidar partisi bunu söylese biz de deriz ki 'Neyi bekliyorsun, 13 yıldır iktidardasın.' Kavga etmediği bir tek komşu kalmadı. Dün beraber yürüdüğünle kanlı bıçaklı değil misin" dedi. Konuşmasında “Dil, din, ırk, mezhebi ne olursa olsun tüm insanlık için adil düzeni, yeni bir dünya düzeni kurmak için var mısınız" diye soran Kamalak, “Varız" yanıtı alınca, canla başla çalışacaklarını söyledi.

Cumhuriyet, 11.01.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.