Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > AB ile '14 Aralık' görüşmesi

 AB ile '14 Aralık' görüşmesi
AB Bakanı Volkan Bozkır, AB Komisyonu Üyesi Hahn ile bir görüşme yaparak 14 Aralık soruşturmasına ilişkin bilgi verdi. Bozkır, görüşmede basın özgürlüğüne müdahalenin söz konusu olmadığını kaydetti.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn ile telefonda görüştü.

Bozkır, AB Komisyonu üyesine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan 14 Aralık soruşturmasına yönelik bilgi verdi.

Edinilen bilgiye göre Bozkır, görüşmede yargı sürecinin devam ettiği ve herkesin hukuka saygı göstermesi gerektiğini aktardı.
 

Basın özgürlüğüne müdahale eleştirilerine de yanıt veren Bozkır, "Basın özgürlüğüne halel gelmesi söz konusu değil" ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada Bozkır, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın "soruşturmanın siyasi değil, hukuki olduğu" açıklamasındaki noktaların altını çizdi.

14 Aralık soruşturmasına ilişkin AB'den yapılan açıklamada, polis baskınlarının ve medya temsilcilerinin tutuklanmasının "medya özgürlüğüyle uyumlu olmadığı" dile getirilmiş ve operasyonun "Türkiye'nin bir parçası olmak istediği Avrupa değerlerine ters düştüğü'' kaydedilmişti.

AB'den yapılan bu açıklamalara tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "Acaba AB ne der, acaba AB bizi alır mı almaz mı, bizim böyle bir derdimiz yok, lütfen siz kendi aklınızı kendinize saklayın" ifadelerini kullanmıştı.
 

ntv.com.tr, 15.12.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.