Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: Yurt dışındaki inlerinde de takip edilecekler

 Erdoğan: Yurt dışındaki inlerinde de takip edilecekler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Aralık operasyonu sonrası daha önce Gülen Cemaati ile ilgili olarak kullandığı "İnlerine gireceğiz" ifadesini daha da ileri taşıdı. Erdoğan, "İşlediği suçun boyutunu bildiği icin kaçanlar var. Bunların hepsi ortaya çıkacak. Bunların hepsi yurt içinde olduğu gibi yurt dışındaki inlerinde de takip edilecekler" dedi.

Gebze'de TÜRKSAT 6A Yerli Haberleşme Uydusu Proje İmza Tören'inde konuşan Erdoğan "15 yıldır korku ile yurt dışında yaşayıp uyuşturduğu takipçilerine yasadışı işler yaptıranlar var. Gemiyi ilk rüzgarda terk edip oradan korkakça ihanet şebekesi idare edenler var" diye konuştu.

Operasyonda 31 kişilik gözaltı listesi açıklanmış, 32. şüphelinin ise Gülen Cemaati'nin lideri Fethullah Gülen olduğu ve Gülen hakkında kırmızı bülten çıkarılacağı iddiası medyada yer almıştı.

Hürriyet gazetesine konuşan Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı Gülen'in şüpheli olup olmadığı iddiası hakkında, "Şu anda o konuda bir şey söyleyemem" demişti.

'Kimse timsah gözyaşı dökmesin'
Erdoğan ise "Kimse timsah gözyaşı dökmesin. Kimse feryat figan ortalığa dökülüp zavalılığını dünyaya sergilemesin" dedi ve ekledi:

"Herkes hukukun işleyişine yardımcı olacak. Ak ile karanın ortaya çıkacağı süreçte herkes onurlu davranacak."

Erdoğan daha önce de Kocaeli'nde Tüpraş tesislerinin açılış töreninde konuşmuş ve operasyon ile ilgili olarak "Bütün bu yaşananlar normalleşme sürecidir. Yeni Türkiye'nin tohumlarının atılma sürecidir" demişti.

Cumhurbaşkanı sözlerini şöyle sürdürmüştü:

"Türkiye'nin eski günlere döneceği umudu ile eski kirli ilişkilere yeltenenler bunun cevabını alıyorlar. Almaya da devam edecekler...Vatanını seven, insaf sahibi, vicdan sahibi herkesin bu kirli odaklara, bu kirli çevrelere karşı cesur bir duruşa cevap vermesini hatırlatmak istiyorum...Her zaman söylüyorum bitaraf olan bertaraf olur. Onun için tarafımızı çok iyi belirlememiz lazım. Duruşumuz çok önemli. Ama yalpalayan değil omurgalı duruşlar çok önemli."

'AB aklını kendisine saklasın'
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kocaeli'ndeki konuşmasında operasyona hemen tepki veren Avrupa Birliği'ne de yüklendi.

Erdoğan, "Acaba AB ne der, acaba AB bizi alır mı almaz mı, bizim böyle bir derdimiz yok. Lütfen siz kendi aklınızı kendinize saklayın. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz" dedi ve AB'ye yönelik eleştirilerini şu sözlerle sürdürdü:

"AB kalkıp ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu unsurlarla ilgili güvenlik güçlerimiz ve hukukun attığı bir adıma, kendinde müdahale yetkisi aramasın. Lütfen kendi işine baksın."

Erdoğan, AB'nin Türkiye'yi "50 yıldır kapısında beklettiğini" söyleyerek, "Sabancı'nın kardeşini katleden Fehriye Erdal'ı bir kapıdan alıp öbür kapıdan bırakanlar, hukuk adına yanıt verebilirler mi?" dedi.

"Basın özgürlüğü diyorlar, alakası yok. Biz bunların basın özgürlüğü ifadesinden ne demek istediklerini anlarız" diyen Erdoğan, Tahşiye grubuna yapılan operasyonu hatırlattı ve o operasyonda gözaltına alınanların şikayeti üzerine soruşturmanın açıldığını söyledi.

BBCTurkish.com, 15.12.2014
 

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.