Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > CHP İstanbul İl Başkanı Salıcı istifa etti

CHP İstanbul İl Başkanı Salıcı istifa etti
CHP'de yaklaşık 3.5 yıldır İstanbul İl Başkanı olarak görev yapan Oğuz Kaan Salıcı bugün bu görevinden istifa etti. İstifa gerekçesi olarak 2015'de yapılacak olan genel seçimlerde 'milletvekili adaylığını' gösteren Salıcı'nın yerine ise Murat Karayalçın'ın atanması bekleniyor.

RADİKAL-CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, görevinden istifa etti. İstifasını Twitter'dan duyuran Salıcı, şunları yazdı: Büyük onur duyarak gerçekleştirdiğim CHP İstanbul İl Başkanlığı görevimden milletvekili adayı olacağım için istifa ediyorum. 3,5 yıldır benimle birlikte partimizin iktidarı için gecesini gündüzüne katan, AKP'ye karşı mücadele eden yol arkadaşlarıma teşekkür ederim Bundan sonra da partimizin her kademesinde çalısmaya ve demokrasi için haklı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğim. Partimizin İstanbul'daki iktidar koşusunda bayrağı devralacak yeni il başkanına yönetim kuruluna görevlerinde başarılar dilerim.
KARAYALÇIN GELİYOR
CHP kulislerine göre, CHP Merkez Yönetim Kurulu Çarşamba günü yapacağı toplantıda, Salıcı'nın istifasıyla boşalan İstanbul il başkanlığına kimin getirileceğini görüşecek. CHP Genel Merkez kulislerinde bu kişinin Karayalçın olacağı ifade ediliyor.

KARAYALÇIN DA TWİTTER'DEN İSTANBUL MESAJI VERDİ

Murat Karayalçın da, İstanbul İl Başkanlığı konusunda Twitter'dan mesaj verdi. Karayalçın, cumartesi günü yayımladığı Twitter mesajında şöyle dedi:"İnsanlık için, ülkemiz ve ayrımsız bütün yurttaşlarımız için çalışmaya, üretmeye, paylaşmaya İstanbul'da devam edeceğiz".

CHP GENELGE YAYINLAMIŞTI

CHP yönetimi, milletvekili olmak isteyen örgüt yöneticilerinin 25 Aralık'a kadar istifa etmeleri gerektiğine ilişkin bir genelge yayınlamıştı.

 

'YENİ İL BAŞKANINA BAŞARILAR DİLERİM'
Salıcı, Twitter'daki açıklamalarının ardından bir de basın açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Cumhuriyet Halk Partisi’nde 15 Eylül 2011 tarihinde atamayla; 14 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirilen 34. İstanbul İl Kongresi’nde yapılan seçimle İstanbul İl Başkanı seçildim. İstanbul İl Başkanı olarak görevde bulunduğum yaklaşık 3,5 yıl içerisinde yol arkadaşlarımla birlikte iki önemli seçimi geride bıraktık. 30 Mart 2014’te gerçekleştirilen yerel seçimlerde İstanbul’da CHP’nin oyu, bir önceki seçimlere kıyasla 1 milyon arttı. İstanbul’daki CHPli belediyelerimizin sayısı da 30 Mart yerel seçimlerinde 14’e yükseldi. AKP’nin oy sayısındaki düşüşü ve partimizin oy sayısındaki artışı göz önünde bulundurduğumuzda gelecek dönemde bu anlamlı başarıların yerini somut siyasi zaferlere bırakacağına eminim.

CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu olarak yerel seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde de ortak adayımızın çalışmalarına İstanbul’un tüm ilçelerinde aktif ve etkin destek sağladık. İstanbul’da örgütümüzü CHP’nin başarısı dışında her türlü tartışmadan uzak tuttuk; üye sayımızı büyük oranda arttırdık. Göreve geldiğim günden bu yana birlik ve beraberlik içerisinde CHP’nin iktidarı için mücadele ettiğim yol arkadaşlarımla birlikte bugün itibariyle görevimizden ayrılıyoruz. Partimizin yaklaşan genel seçimler öncesi yayınladığı genelgeye göre milletvekili aday adayı olmak isteyen il ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin 25 Aralık 2014 tarihine kadar görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor. CHP İstanbul İl Başkanı olarak bu genelgeye uygun olarak bundan sonra partimize TBMM’de hizmet etmek istediğim için şu anki görevimden istifa ettiğimi tüm kamuoyunun bilgisine sunarım. Partimizin bundan sonra bana vereceği her türlü görevi de başarıyla yerine getirmek için partimizin her kademesinde çalışmaya devam edeceğim. Büyük onur duyarak gerçekleştirdiğim İstanbul İl Başkanlığı görevi süresince bana her türlü desteği veren yol arkadaşlarıma ve tüm İstanbul İl Örgütü’ne teşekkür eder; İstanbul’un yeni İl Başkanı’na ve Yönetim Kurulu’na görevlerinde başarılar dilerim."

 

Radikal, 15.12.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.