Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Cemil Çiçek: ‘Adli bir vakadır’

 Cemil Çiçek: ‘Adli bir vakadır’
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, operasyon için ‘Adli bir işlem’ yorumunda bulundu. İçişleri Bakanı Efkan Ala, soruları yanıtsız bıraksa da ‘Darbe girişimlerini bertaraf ettik’ dedi

14 Aralık Operasyonu’yla ilgili iktidar kanadından ‘sürpriz değil’ yorumları geldi. TBMM Başkanı Cemi çiçek, “Radyodan dinlediğim kadarıyla, adli bir vakadır. Bunun dışında bir şey diyemem” derken, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop ise “Tahmin edilebiliyordu ama zamanlama konusunda bir fikir yürütülmüyordu” şeklinde konuştu.

‘Oyunları bozuldu’
İktidar kanadından operasyona tepkiler şöyle:
* TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Radyodan dinlediğim kadarıyla, adli bir vakadır, adli bir işlemdir. Ben o konuda bir şey söylemem. İlk defa da yapılıyor değil. Hepimizin arzusu, gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır.
* Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Bir yerlere gidip de, birilerinin kucağına oturup da bu ülkeyi yönetmeye, bu ülkeyi yönetenlere tuzak kurmaya çalışanların oyunları tezgâhlandı. Bu millet onların oyunlarını da bozdu. Her kim bu millet için, bu milletin bayrağını dünyanın bir noktasına götürüp orada dalgalandırdı, iyi niyetli olarak bu milletin evlatlarına sahip çıktı. Bu ülkede milletin iradesiyle millete hizmetkâr olanlara tuzak kurmaya çalışanların tuzaklarını önce Allah sonra bu millet onların başına geçirecek.”
* sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: Ülkenin demokrasisi, ülkenin sandık iradesi ve seçilmiş hükumetiyle ilgili karanlık senaryolar yapanlar varsa hukuk çerçevesinde bedelini ödeyecektir.
* Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: Suçlu kimse cezasını çeker. Burada keyif için operasyon yapılmaz. Suç işleyenler, adalete teslim edilir.
* İçişleri Bakanı Efkan?Ala: Bakın etrafımız her taraf ateş çemberinde istikrarsızlıkla kavrulurken yolumuza devam ediyoruz. Bozmak istedikleri kardeşlik budur. Bu birlikteliği bozmak için 2002’den beri değerli kardeşlerim önce Balyoz, Ergenekon, Sarıkız, Ayışığı bilmem bir sürü isimle bu gidişatın önünü kesmek için planlar, darbe girişimleri yaptılar. Bunları sizlerle birlikte tek yumruk olduğumuz için bertaraf ettik. Türkiye yoluna devam ediyor.

‘Hırsız polisi yakaladı’
* Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak: 17-25 Aralık operasyonları ile hırsız suçüstü yakalandı; ancak hırsızlık mekanizmasının ucu iktidar sahiplerine dayanıyordu. Neticede polis hırsızı yakalayacaktı ama hırsız daha güçlü çıktı, polisi yakaladı. Vaka açık, ne yaparlarsa yapsınlar olayları; 17-25 Aralık operasyonlarının üstünü kapatmak için kanunlar değiştirdiler, yeni mahkemeler kurdular. İsteklerine göre hakimler atadılar. Fakat olayları bir türlü kapatmaları mümkün olmadı, olamaz da.


‘Beklenen bir olay’

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, “Bu konuda bir soruşturma yürütüldüğünü hatta farklı farklı dinlemelerle ilgili ayrı, örgütle ilgili ayrı soruşturma yürütüldüğünü duyuyorduk. Olacağı ve olabileceği tahmin edilebiliyordu ama zamanlama konusunda bir şey tahmin edilebilmesi mümkün değildi. Bu,
bir sürpriz değil. Beklenen bir olay sonuç itibariyle” dedi.

Milliyet, 15.12.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.