Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Davutoğlu'ndan Cemaat'e Mavi Marmara mesajı

 Davutoğlu'ndan Cemaat'e Mavi Marmara mesajı
Başbakan Davutoğlu, Gülen Cemaati'ne yönelik operasyonlar hakkında konuştu. "Mavi Marmara’da ‘Otoriteye karşı çıkmak doğru değildir diyenler, milli iradeyle gelmiş AK Parti hükümetine kumpas kuruyorlar." dedi.

Adıyaman’da konuşan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gülen Cemaati'ne yönelik başlatılan operasyon hakkında konuştu. Cemaat'i suçladı ve şunları söyledi:
"Hiçbir şeyden korkmuyoruz, her şey açıklansın, diyenler niçin bugün telaş içindeler? Neden birtakım yaygaralarla şüphelerle yürütülen bir soruşturmayı etkilemeye çalışıyorlar? Beklesinler ama şunu da bilsinler ki: Bu devletin kurumlarına sızıp, Başbakanını, Cumhurbaşkanını, devletin en mahrem toplantılarını dinleyenler, MİT Müsteşarlığına dönük operasyona kalkışanlar, Suriye'de mazlumlara yardıma giden tırları durdurup, ülkemizi dünyaya şikayet edenler, bunların karşılıksız kalacağını düşünmesinler."


"Hükümete komplolar kuruldu"
Davutoğlu 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları hakkında da Cemaat'e yönelik şunları söyledi:
"17-25 Aralık komploları oldu. Paralel çete, milli iradeyle iktidara gelmiş olan AK Parti’nin başbakanını iktidardan uzaklaştırmak istedi. Yanında Kılıçdaroğlu vardı. 30 Mart’ta milli irade dedi ki; ‘Siz ne planı yaparsanız yapın, benim ve Allah’ın isteği dışında irade yoktur. Topluca bize karşı geldiler. Millet topluca gelene değil, halkın içinden gelene oy verdi. Sayın Başbakan, cumhurbaşkanı oldu"
"Mavi Marmara’da ‘Otoriteye karşı çıkmak doğru değildir’ diyenler..."
Başbakan, Gülen Cemaati'nin baskın yapılan MİT TIR'larında Mavi Marmara baskınına kadar birçok konuda tercihlerini eleştirdi:
"Devletin kurumlarına sızıp, devletin en mahrem toplantılarını dinleyenler, Suriye’de mazlumlara yardıma giden TIR’ları durdurup yurtdışına şikâyet edenler… Hizmet görüntüsü adı altında milli iradeye saldırılınca görüntü değişti. Mavi Marmara’da ‘Otoriteye karşı çıkmak doğru değildir’ diyenler, milli iradeyle gelmiş AK Parti hükümetine kumpas kuruyorlar. Dönemin Başbakanı diye dosya hazırlayanlar hesap verecektir."

"CHP, Gezi olaylarını da tahrik etti."
Davutoğlu, mecliste ve aynı gün Elazığ mitinginde olduğu gibi CHP’yi de darbecilikle suçladı:
“Darbelere ve vesayetçilere karşı çıkamıyorlar. Adnan Menderes’i darağacına gönderen 27 Mayıs’ı kınayabilir mi? Gencecik insanları darağacına gönderen 12 Mart’a karşı çık diyoruz. Başörtülü kızlarımıza zulmedilen 28 Şubat’a karşı çıkabilir mi? Yapamaz. 27 Nisan 2007 e-muhtırasına karşı çıkamadılar. ‘AK Parti’den cumhurbaşkanı seçilemez’ dediler. AK Partili cumhurbaşkanı geldi 2007’de... Gezi olayları oldu. Amaçları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasını engellemeye çalıştılar. CHP, Gezi olaylarını da tahrik etti. Milli iradeye vesayet koymaya çalışanları destekledi. Mısır’da darbe oldu. CHP, Mısır’a heyet gönderdi."
 

aljazeera.com.tr, 14.12.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.