Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Gülen Cemaati'ne '14 Aralık' operasyonu

 Gülen Cemaati'ne '14 Aralık' operasyonu
Günlerdir konuşuluyordu. Fuat Avni Twitter hesabından yeni bire 'Paralel operasyonu' yapılacağı iddiaları ortaya atılmıştı.

Bu sabaha karşı ise düğmeye basıldı ve sabaha karşı İstanbul dahil 11 ilde eşzamanlı olarak yürütülen operasyonla çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Hakkında gözaltı kararı olanların sayısının 32 olduğu belirtiliyor.

13:30 GMT

14 Aralık operasyonu sabah erken saatlerde Zaman Gazetesi'nin İstanbul Yenibosna'daki binasında başladı. Operasyonu haber alan birçok kişi binanın önünde ellerinde pankartlarla polisi protsto etti.

13:34 GMT

"Ya Başsavcı yalan söylüyor ya da Başsavcı'nın haberi olmadan bir takım işler oluyor"

 

Hakkında gözaltı kararı olan Ekrem Dumanlı hâlâ Zaman gazetesi binasında bekliyor.

Bir konuşma yapan dumanlı:

"Cuma Günü Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gittiğini söyledi ve avukatlarının Başsavcı Hadi Salihoğlu ile görüştüğünü belirtti. "Başsavcı Salihoğlu'nun avukatlarına 'Böyle bir şey yok' dediğini ve yazılı belge verdiğini ifade eden Dumanlı, "Ya Başsavcı yalan söylüyor ya da Başsavcı'nın haberi olmadan bir takım işler oluyor. Biz hakkımızda soruşturma olduğunu duyunca tweet attık, fotoğraf paylaştık, 'Biz buradayız, buyrun gelin' dedik" diye konuştu."


13:34 GMT

Gözaltıların gerekçesi:

Zaman gazetesi avukatlarından Hasan Günaydın İstanbul Terörle Mücadele İstanbul Şube Müdürlüğü ekiplerinin, gazetenin merkez binasına gelerek, arama ve gözaltı kararını bildirdiklerini belirtti.

Hasan Günaydın, gözaltı gerekçesinin "Türkiye Cumhuriyeti devleti egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı, yıldırma ve tehdit yöntemlerini kullanıp, örgütsel yapı oluşturarak, bu yapılanma altında iftira, kişi hürriyetinden yoksun kılma ve belgede sahtecilik suçları" tebliğ edildiğini söyledi.


Anadolu Ajansı, soruşturmanın 2009 yılında El Kaide ile bağlantılı oldukları iddiasıyla önderliğini "Molla Muhammed" olarak bilinen Mehmet Doğan'ın yaptığı ve "Tahşiyeciler" olarak adlandırılan gruba düzenlenen operasyonu da kapsadığını da söylüyor.


13:38 GMT

Zaman gazetesi çalışanları da operasyon için binaya gelen polisleri ellerinde pankartlarla karşıladı.


13:38 GMT

'Gün imtihan günüdür'

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, Elazığ’ da “Gün imtihan günüdür. Herkes yaptıklarının ve bu ülkede demokrasiye yönelik tavırlarının hesabını da görecek, demokrasi yanında yeraldığında mükafatını da görecek” dedi.


13:55 GMT

'Mazlumun kimliği sorulmaz'

 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu "Şu anda yaşadığımız süreç sağlıklı işleyen demokrasilerde yaşanan süreç değildir. Darbe sürecidir. Mazlumun kimliği sorulmaz. Biz her zaman mazlumların yanındayız. "Zaten bir dikta yönetimi var dikta yönetimi baskısını her gün artırıyor" dedi.
 

14:01 GMT

EKREM DUMANLI GÖZALTINDA
Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, "Ekrem ağabey Allah'a emanet" ve "Özgür basın susturulamaz" sloganları atılırken polis ekiplerinin aracına bindirildi.


TWEET14:04 GMT

Baransu'dan polislere çağrı
Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu'nun adı, @fuatavnifuat'ın attığı operasyon tweetlerinde yer alıyordu. Baransu Twitter hesabından polisleri beklediğini duyurdu.

@mehmetbaransu
Taraf gazetesinden gözaltına alırsınız beni. Bu saate kadar gelmediniz. Eve bosuna gelmeyin. Tüm dostlar gazeteye davetli.
14:09 GMT 'Zamanlama manidar'

 

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural Hürriyet'e açıklamasında "Zamanlama manidar. Operasyon 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk çetesinin yaptığı darbelerden biri. Amaç; halkın haber alma özgürlüğünü ortadan kaldırmak" diye konuştu.
TWEET 14:14 GMT Ahmet Şık: Cemaatin yaşadığı faşizm
@sahmetsahmet

Birkaç yıl önceki faşizm döneminin kudretli sahiplerinden Cemaat'in bugün yaşadığının adı da faşizmdir. Faşizme karşı çıkmak erdemdir.

Ahmet Şık 2011 yılında Oda TV operasyonu sırasında gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Şık'ın o dönemde üzerinde çalıştığı ve Emniyet içindeki Cemaat mensuplarını anlatan "İmamın Ordusu" kitabı henüz basılmadan toplatılmıştı.

O dönemde başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan Şık'ın kitabı için "Bazı kitaplar vardır bombalardan daha tesirlidir" demişti.


TWEET 14:19 GMT

Nedim Şener: Yarattıkları silahın kurbanı
@nedimsener2010

Muhalif gördüklerine karşı hukuk katliamına ortak olanlar gün gelir yarattıkları silahın kurbanı olurlar.

Twitter sayfasından operasyonu bu şekilde yorumlayan gazeteci Şener de 2011 yılında gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Şener gazeteci Hrant Dink cinayeti ile ilgili çalışmaları ile öne çıkıyordu. Şener Twitter'dan Ergenekon davası devam ederken hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını paylaştı.


TWEET 14:20 GMT

Twitter'da 'etiket' savaşı
Twitter'da Cemaat'i destekleyenler ile hükümeti destekleyenler arasında etiket (hashtag) savaşı yaşanıyor. Operasyonu basın özgürlüğüne darbe olarak niteleyenlerin açtığı #ozgurbasinsusturulamaz etiketi Türkiye #TT listesinde bir numara.


TWEET 14:25 GMT

#Temizlikzamanı etiketi TT listesinde
Operasyona destek verenlerin etiketi ise #temizlikzamanı. BU etiket de #TT listesinde.


14:27 GMT

HDP/Kaplan: Muhalifleri susturuyorlar

Türkiye'de bugün aralarında gazetecilerin de bulunduğu pekçok kişinin gözaltına alınmasına ilişkin operasyona HDP'nin tepkisi, "Muhalifleri susturuyorlar" şeklinde oldu. HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "Bir zamanlar KCK'ya operasyon yapıp, basını bölücülükle suçlayanlar, şimdi kendi sıralarının geldiğini görüyorlar" diye konuştu.


BREAKING 14:43 GMT

GÖZALTI LİSTESİNDE GÜLERCE DE VAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bir basın açıklaması yayınladı. Hakkında gözaltı kararı olanlar arasında Hüseyin Gülerce'nin de ismi var. Açıklamaya göre toplam 31 kişi silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak ve örgüt kapsamında sahtecilik ve iftira suçları işlemekten gözaltına alınacak. Savcılık henüz 11 kişinin alındığını söyledi.


14:44 GMT

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında Zaman gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'nın gözaltı kararına rağmen teslim olmadığı, bunun üzerine Zaman gazetesi binasına "usulüne uygun olarak" girilerek gözaltı işlemi yapıldığı söylendi.


BREAKING 14:51 GMT

'SAHTE DELİL ÜRETMEK, YAYIN YAPMAK'
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında, hakkında gözaltı kararı bulunanlara yöneltilen suçlama şöyle:

"Bir kısım medya ve emniyet görevlilerinin sahte delil üreterek sözde tahşiye adli suç örgütü hakkında soruşturma yaptıklarının tespiti üzerine soruşturma yürütmek ve soruşturma öncesi yayın yapmak."


14:57 GMT

'Paralel operasyonu' olarak adlandırılan gözaltılar arasında eski Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce de var.

Ancak Gülerce son dönemde paylaştığı Twitter mesajlarında Gezi Parkı protestolarını ve 17-25 Aralık operasyonlarını "Mahalli seçimlerde AK Parti'yi tökezlettirip, Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığını önlemek içindi" sözleriyle yorumlamıştı.

Gülerce bu mesajlarının ardından "Cemaate sırtını dönmekle" suçlanmıştı.


15:00 GMT

Savunma Bakanı: Bakalım hangi sahte belge düzenlendi

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, operasyonla ilgili Sivas'tan yaptığı açıklamada, gözaltılarla ilgili karar için "Bir bakalım hangi sahte belge düzenlendi, hangi kişi özgürlüklerinden alıkonuldu bu ortaya çıksın vatandaşımız görecektir. Vatandaşımız şunu da bilsin böyle bir operasyonun yapılacağı iki gün önceden biliniyor. Darbenin nasıl olduğunu Kemal Kılıçdaroğlu bilir, bir de milletimiz bilir" dedi.
15:11 GMT Soruşturmayı yürüten Başsavcı vekili Orhan Kapıcı kim?

İstanbul Başsavcı vekili Orhan Kapıcı, 17-25 Aralık operasyonları sonrası yargıda yapılan atamalarda şu anki görevine getirilmişti.

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan sorumlu Başsavcı vekili olan Kapıcı, daha önce Bakırköy Başsavcıvekili olarak görev yapıyordu.

 15:12 GMT

AB: Gazeteci ve basın mensuplarına gözaltılar endişe verici

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın gözaltına alınmasına şu sözlerle tepki gösterdi:

"Türkiye'de gazeteci ve basın mensuplarının gözaltına alındığına dair bize ulaşan haberlerden çok endişeliyiz. Temsilciliğimiz, ne olduğuna dair tam bir çerçeve sunmak için yoğun olarak çalışmaktadır. Muhtemelen bugün öğleden sonra konuyla ilgili bir açıklama yapacağız."


15:30 GMT

14 Aralık operasyonunda hakkında gözaltı kararı çıkarılan isimler:

■Hidayet Karaca
■Ekrem Dumanlı
■Fahri Sarrafoğlu
■Hüseyin Gülerce
■Ahmet Şahin
■Nuh Günültaş
■Naci Çelik Berksoy
■Ali Samim Noyan
■Ali Kara
■Elif Yılmaz
■Radiye (Ebru) Şenvardar
■Hikmet Tombulca
■Salih Asan
■Makbule Çam (Elamdağ)
■Engin Koç
■Tufan Ergüder
■Mutlu Ekizoğlu
■Ertan Erçıktı
■Mustafa Kılıçarslan
■Ferdi Taşkaya
■Ayhan Akça
■Mehmet Ali Doğan
■Ali Cihan
■Mustafa Uyanık
■Halit Akbulut
■Çetin Öztürk
■Rıfat Aslan
■Erdem Kısa
■Mustafa Altunbulak
■Yakup Ergün
■Recep Güleç


15:30 GMT

'Temennimiz gerçeklerin ortaya çıkması'

 

Meclis Başkanı Cemil Çiçek operasyonla ilgili olarak "Radyodan duyduğuma göre adli bir olaymış" dedi. Cumhuriyet gazetesinin internet sitesine yer alan habere göre Çiçek "Ben bu aşamada herhangi bir şey söyleyemem. İlk defa yapılan bir şey değil. Hepimizin temennisi gerçeklerin ortaya çıkarılması" dedi.


15:38 GMT

Gözaltına alınan emniyet yetkilileri arasında iki üst düzey isim de var.
İstanbul Eski Terörle Mücadele Şube Müdürü ve eski Hakkâri Emniyet Müdürü Tufan Ergüder ve Eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ve Siirt Eski Emniyet Müdürü Mutlu Ekizoğlu da operasyon kapsamında gözaltında.
Ekizoğlu, Ergenekon ve Şike operasyonunu yöneten emniyet müdürüydü.
Ergüder de Ergenekon, Balyoz ve KCK soruşturmalarının başındaki isim olarak biliniyordu.
Ekizoğlu ve Ergüder aynı dönemlerde görev almıştı. Ergüder, Terörden Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısıyken, Ekizoğlu Terörle Mücadele Şube Müdürü olarak atanmıştı.


TWEET 15:38 GMT

Zaman Washington Temsilcisinden Şık ve Şener'e yanıt
Zaman gazetesinin Washington temsilcisi Ali H. Aslan, Twitter mesajları sonrası Ahmet Şık ve Nedim Şener'e hem teşekkür etti, hem de bir itirafta bulundu.

@aliHaslan

Faşiste faşist dediğin için teşekkürler Ahmet Şık. Ve lütfen hakkını helal et. Biz senin özgürlüğüne böyle sahip çıkamamıştık @sahmetsahmet

Sevgili Nedim, Ahmet Şık'tan istediğim helallik senin için de geçerli. Gerçi sen hala çok kızgınsın ama, canın sağolsun:) @nedimsener2010
15:58 GMT Anadolu Ajansı haklarında gözaltı kararı bulunan 31 kişiden 25'inin gözaltına alındığını duyurdu.
16:04 GMT Radikal gazetesi yayın koordinatörü ve yazarı Ezgi Başaran, gazeteci Ahmet Şık'ın kitap taslağını bilgisayarlardan silmek için gazeteye gelen polisleri hatırlatarak şunları yazdı:

"Nereden nereye?
Radikal’e gelen polislerden, bu sabah Zaman’ı basan polislere…
4 yılda oradan buraya iyi mesafe değil mi…
Mesafe iyi de, bu döngü iyi değil. Hem de hiç…"
TWEET 16:18 GMT Fuat Avni'den operasyon öncesi tweetler
Operasyonun birkaç gün önceden bildirildiği Fuat Avni isimli Twitter hesabında dün akşam şu bilgiler yer almıştı:

@fuatavnifuat

■Ertelemek zorunda kaldıkları operasyonu gözaltına alınacakların listesini yenileyerek Beşir Atalay'a emanet ettiler.
■14-15 Aralık'ta başlayıp 25 Aralık'a kadar sürecek seri operasyonlar başlıyor. Operasyonu Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı yönetiyor.
■Atalay, Kapıcı'yı Cuma'dan itibaren kıskaca aldı. Operasyon, El Kaide bağlantılı Tahşiyecilere operasyon yapan polis ekibine olacak.
■Deşifre ettiğim operasyona tepki gelince gözaltına alınacak gazeteci sayısını azalttılar. Merkez Medya ve liberaller şimdilik çıkarıldı.
Fuat Avni'nin verdiği 47 kişilik listede bugün gözaltına alınan Ekrem Dumanlı ve hakkında gözaltı kararı bulunan Nuh Gönültaş da vardı.

Haklarında gözaltı kararı çıkarılanların sayısı ise 31.


16:34 GMT

Fethullah Gülen'e yakınlığı ile bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı bugünkü operasyon sonrası bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, "Türkiye'de demokrasinin adım adım buharlaştırılması sürecinde vahim bir aşamaya geçilmiş bulunuluyor" ifadesi yer aldı.

"Halkın haber alma özgürlüğüne hizmet etmek için anayasal sınırlar içerisinde görevini yapan gazetecilere bile pervasızca evrensel basın özgürlüğü kriterleri ayaklar altına alınarak cadı avı yapılmaktadır" diyen vakıf, gazetecilerin adliyeye giderek haklarında bir soruşturma olup olmadığını sorduklarını ancak kendilerine "yalan beyanda" bulunularak soruşturma olmadığının söylendiğini belirtti.

Gelişmeleri "zorbalık" olarak niteleyen vakfın açıklamasında şu ifadeler de yer aldı:

"Giderek otoriterleşen ve tek adam rejimine benzeyen Erdoğan iktidarı kendisine biat etmeyenleri kriminalize etmeye çalışıyor".

"Tarih, baskı, zulüm ve despotizmin hakkı söyleyenleri susturamadığına şahittir ve Türkiye'de de aynı şey yaşanmaktadır. Demokrasi düşmanlarının çabaları nafiledir."


16:43 GMT

Doğan Haber Ajansı (DHA) 14 Aralık operasyonu kapsamındaki şüphelilerin ve avukatların soruşturma dosyasına erişimlerinin kısıtlandığını bildirdi.

'SORUŞTURMANIN SELAHİYETİ İÇİN' KISITLAMA KARARI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca yapılan başvuruyu değerlendiren 3.Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi İslam Çiçek, 12 Aralık'ta yürürlüğe giren yeni kanuna atıfta bulunarak suç işlemek amacıyla örgüt kurma, devlet güvenliğine karşı işlenen suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlarda kısıtlama kararı alınabileceğini belirterek "soruşturmanın selahiyeti" için savcılığın talebini kabul etti.


TWEET 17:08 GMT

#ÖzgürBasınSusturulamaz
Yıllar boyunca Kürt basınının baskı ve sansüre karşı kullandığı sloganlardan olan #özgürbasınsusturulamaz Twitter'da TT listesindeki yerini koruyor. Etiketi Zaman ve Samanyolu medya gruplarına karşı yapılan operasyonu protesto edenler kullanırken, başka yorumlar da var.

@bidegisikkadin
#ÖzgürBasınSusturulamaz istediğin kadar uğraş kelepçe bile insanın kafasındakileri zaptedemez !

@elifgrg
Basın özgürlüğü tamam, ama 'özgür basın' falan ayıp oluyor yahu...

@hasancanrum
Siz ancak paraya,dünyaya,makama tapanları korkutup sindirirsiniz. #ÖzgürBasınSusturulamaz

@leylaalp
İlk kez bir gazete basılıyormuş gibi davranmasak Özgür Gündem, Yürüyüş, Atılım... Metin Göktepe... Hapiste onlarca gazeteci.

@haykobagdat
Bu işin miladını merak edenler;
Özgür Gündem'in bombalandığı gündür.

@ilker747

#ÖzgürBasınSusturulamaz
Bu darbeye karşı çıkmamak, bu olayı görmezden gelmek, bu yapılanlara çanak tutmaktır!!
17:14 GMT Şahin Alpay: Türkiye tek adam ve tek parti yönetimine gidiyor

Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay, operasyonla ilgili olarak BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, 'Türkiye'nin tek adam ve tek parti yönetimine doğru gittiğini' söyledi.

Alpay, "Türkiye'de muhalefet gittikçe Türkiye'nin altını oymak isteyen ülkelerin maşası, oyuncağı olarak gösterilerek neredeyse toplumun yarısı suçlanıyor" dedi ve bu sürecin 'Gezi Parkı gösterileri sonrasında yoğunlaştığını' belirtti.

Alpay şöyle devam etti:

"17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması sonrasında bu hükümet, kendisini ağır iddialar karşısında hesap vermekten kurtarmak için kendine göre bir bahane buldu ve hiçbir hukuk anlayışına dayanmayan paralel yapı safsatasını ortaya attı."

"Türkiye'nin gerçekten bir tek adam ve tek parti otokratik yönetimi altına girmesini istemiyorsak, mutlaka buna karşı olan insanların, görüş ayrılıkları ne olursa olsun uygar bir toplumda yaşamak isteyenlerin bu gidişe karşı birleşmesi lazım."
17:21 GMT Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı, Fethullah Gülen'in gözaltı listesinde olup olmadığına yönelik soruya "Şu anda o konuda bir şey söyleyemem" yanıtını verdi.

Gülen'in de gözaltına alınmak istendiği ancak yurt dışında olduğu için İnterpol'un devreye sokulacağına dair iddialar medyada yer almıştı.


TWEET 17:27 GMT

'Zaman TemizlikZamanı' #TT listesinde
Bugünkü operasyona destek verenlerin sosyal medyada dile getirdiği bazı görüşler şöyle:

@tugbanurtuba

Basını siz Köle yaptınız şimdi biz özgürleştireceğiz
Zaman TemizlikZamanı
Zaman TemizlikZamanı

@tmronr

Yanlışlık yapan bedelini öder.
HesapVermeZAMANı
Zaman TemizlikZamanı
#Zaman_TemizlikZamanı #Polisİnlerinde

@doganzy

Allah, kimsenin yanına bırakmıyor. Nicelerini uydurma delil ve şahitlerle süründürdünüz keser ve sapın dönme hikayesi.
Zaman TemizlikZamanı


17:27 GMT

'Hükümet muhalif basın istemiyor'

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay, operasyonun medya çalışanlarını da kapsamasıyla ilgili olarak da "Hükümet muhalif basın istemiyor" dedi.

Zaman ve Samanyolu TV çalışanları gözaltılar karşısında "Özgür medya susturulamaz" sloganları atmıştı.

Alpay, "Aynı yayın grubu, Ergenekon, Balyoz ve Oda Tv soruşturmalarında benzer suçlamalarla tutuklanan gazeteciler için özgür medyadan bahsetmemişti. Bir çelişki yok mu?" sorumuza ise şu yanıtı verdi:

"Zaman gazetesi adına konuşacak durumda değilim. Ben Türkiye'de askeri vesayet düzeni yerine Türkiye'nin seçilmiş hükümetlerce yönetilmesini savunan bir anlayışa sahibim."

"Kesinlikle 'Balyoz uydurmadır', 'Ergenekon uydurmadır' görüşlerine katılmadım. Ama kendi hesabıma bu davaların yürütülmesi sırasında gereğinden çok fazla insanın sanık sandalyesine oturdulduğu ve gözaltı sürelerinin gereğinden fazla uzun olduğunu, savunma haklarına riayet edilmediğini dile getirdim."

"Bu tutuma Zaman gazetelerinin sayfalarında rastlandı mı derseniz, rastlanmamış olabilir. Bugün çok daha iyi anlaşıldığı gibi hukuk herkese lazım. (Yaşananlar) Her daim hukuka sahip çıkılması lazım olduğunu hatırlatıyor."


17:31 GMT

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin Adıyaman 5. Olağan Kongresi'nde konuştu.

"Vur vur inlesin Pensilvanya dinlesin" sloganları eşliğinde konuşan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından bazı satır başları şöyle:

-Gezi olayları ve 17-25 Aralık operasyonlarında hedef, Başbakan Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı yaptırmamaktı, başaramadılar.

-Bu devletin kurumlarına sızıp başbakanı, cumhurbaşkanını dinleyenler, bunun karşılıksız olacağını düşünmesinler.

-Bizim dönemimizde ülke demokratikleşti özgürleşti. Kimseye yürüttüğü faaliyet dolayısı ile önyargı ile bakmadık, ta ki hizmet görüntüsü altında birileri bürokrasiyi kontrol ederek seçilmiş iktidara savaş ilan edene dek. O zaman durum değişir.

-İsrail'in otoritesini meşru gördükten sonra Türkiye'de milli irade ile işbaşında gelmiş iktidarın başbakanına dosya hazırlayan varsa, millet ve tarih önünde hesap verecektir.


TWEET 17:47 GMT

'Oh olsuncular ve suskunlar'
Radikal gazetesinin eski muhabiri Fatih Yağmur, yolsuzluk operasyonları ve Adana'da durdurulan MİT tırları ile ilgili yaptığı haberlerle öne çıkmıştı.

Ağustos ayında işten çıkarılan Yağmur, Twitter'da operasyonu yorumladı.

"Bugünün 'yetmez ama evetçileri' 'oh olsuncular' ve suskunlar" diyen Yağmur'un diğer tweetleri şöyle:

@fatihyağmur

■26 Aralık'a kadar operasyonlar sürer. Tutuklanacak çok kişi de olmaz.
■25 Aralık'a takipsizlik veren savcılar İrfan Fidan ve İsmail Uçar'ın da yürüttüğü soruşturmalar var. Bunlar operasyon safhasına geldi
■Ankara'da da anayasal düzene karşı işlenen suçlar bürosu tarafından yürütülen soruşturmalar var.


TWEET 18:06 GMT

'Cemaat kadar da mı sevmediniz Kürtleri?'
Operasyonun hukuksuz olduğu yorumlarına sosyal medyaya tepki gösterenler de var.

@internetvekili
KCK davasında hukuk kavramını sorgulamayanlar, iş cemaate gelince birden gözaltıların hukuksuzluğundan dolayı üzülmeye başlamış.
Boşuna demiyoruz Kürtler bu ülkede demokrat turnusolüdür diye. cemaat kadar da mı sevmediniz Kürtleri?


18:11 GMT

'SIKIYÖNETİM, OHAL MANZARASI'


Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) bir açıklama yayımlayarak bugünkü operasyonun darbe, sıkıyönetim ve olağanüstü hal dönemlerinin uygulamalarını andırdığını belirtti.

GÖP'ten yapılan açıklamada operasyonun derhal durdurulması istendi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Yakın geçmişte baskıcı bu iktidarla birlikte çalışan, birlikte yürüyen bu kişilere yapılan soruşturma ve gözaltılar, iktidarın emrinden, denetiminden, kontrolünden çıkan gazetecilerin cezalandırılması operasyonudur...Haklarında soruşturma açılan, gözaltına alınan gazetecilerin geçmişte Ahmet Şık, Nedin Şener, Soner Yalçın gibi çok sayıda gazetecinin tutuklanmalarını savunması, sessiz kalması, bu kişilerin o günkü çizgilerinin, haksız, hukuksuz duruşlarını gösterir. Ancak bütün bunlar, bugün meslektaşlarımıza yönelik haksızlığa, hukuksuzluğa karşı çıkmamıza, basın ve ifade özgürlüğünü 'yine' savunmamıza asla engel değildir...Yapılan operasyon, iktidara muhalif çizgide olan tüm gazetecilere yönelik tehdittir, gözdağıdır"


18:11 GMT

'BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ CEZALANDIRILIYOR'


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası da "Basın ve ifade özgürlüğü cezalandırılıyor" başlıklı ortak bir açıklama yayınladı.

"Demokrasinin temel kurumu olan basın ve ifade özgürlüğü, yaşanan son olaylarla, eskisinden daha ağır bir baskı dönemine girmiştir" denilen açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

"Gerçek sebebini bilemeden ve adil yargılanma hakları ihlal edilerek bugüne kadar 200'e yakın gazeteci terör örgütü üyeliği iddiasıyla cezaevinde tutulmuştur. Şimdi de medya organlarını da tutuklayan bir dönem yaşanmaktadır. Yeniden gazeteciler gözaltına alınmaktadır".


TWEET 18:26 GMT

AP Başkanı: Kaygı verici
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz Twitter hesabından yaptığı açıklamada, #ÖzgürBasınSusturulamaz etiketini kullandı.

Martin Schulz, basın özgürlüğünün Avrupa Birliği'nin temel prensiplerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Schulz Zaman gazetesine yapılan baskının "kaygı verici" olduğunu belirtti.

@MartinSchulz

#ÖzgürBasınSusturulamaz key principle to join EU. #Turkey and #pressfreedom proceed in different directions. Raid on #Zaman very troubling
18:41 GMT İngiliz Independent gazetesi, bugünkü operasyonla ilgili haberini şu Tweetle duyurdu:

"Türkiye'nin en çok satan gazetesinin genel yayın yönetmeni, yolsuzluğu bildirdiği için gözaltına alındı"

"Örgütsel yapı ile devletin egemenliğini ele geçirmeye çalışmak" suçlamasıyla gözaltına alınan 25 kişi arasında Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı da var.

Financial Times gazetesi ise operasyonla ilgili haberinde şu ifadeyi kullandı:

"Pazar günü yapılan baskınlar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hükümetin müttefikiyken düşmanına dönüşen vaiz Fethullah Gülen arasındaki savaşın en tartışmalı hamlelerinden biri."


19:07 GMT

Zaman Gazetesi Yayın Kurulu'nun operasyon sonrası yedi dilde yaptığı açıklamada, "Asla boyun eğmeyeceğiz" ifadesi yer aldı.

Açıklama şöyle:

"Bugün Türkiye'de demokrasi ve basın özgürlüğü adına çok acı bir gün. Başta Genel Yayın Yönetmenimiz Ekrem Dumanlı olmak üzere meslektaşlarımız temelsiz suçlamalarla gözaltına alındı"

"Tek suçumuz, büyük yolsuzluk vakalarının ve otoriter eğilimlerin üzerine gitmek...Medya grubumuzdan ve diğer yayın kuruluşlarından arkadaşlarımıza bugün yapılan saldırı, yayınlarımızın doğruluğunu teyid etmektedir. Asla korkuya esir olmayacağız ve zorbalığa boyun eğmeyeceğiz."
19:07 GMT Operasyonda gözaltına alınanların sayısı 27'ye yükseldi.

Anadolu Ajansı (AA), hakkında gözaltı kararı bulunan 31 kişiden biri olan gazeteci-yazar Nuh Gönültaş'ın dün yurt dışına çıktığının tespit edildiğini aktardı.

AA ayrıca yine hakkında gözaltı kararı bulunan Zaman gazetesinin eski köşe yazarlarından Hüseyin Gülerce'nin de yarın Yalova'dan İstanbul'a giderek Adliye'de ifade vereceğini bildirdi.


19:52 GMT TAHŞİYECİLER KİMDİR?

14 Aralık operasyonunda şüphelilere yöneltilen suçlamalardan biri ise Tahşiyeciler isimli gruba yönelik olarak "sahte delil üretmek." Başsavcılık açıklamasında bu durum "sözde tahşiye adlı suç örgütü hakkında sahte delil üreterek operasyon düzenlemek" olarak geçiyor.

Tahşiye isimli bir yayınevi sahibi de olan Tahşiyeciler grubu medyada Nur cemaatinin içinde yer alan bir grup olarak geçiyor ve bu grubun dinler arası diyalog konusunda Fethullah Gülen cemaati ile ters düştüğü belirtiliyor.

Sabah gazetesinin internet sitesinde "Gülen'i ilk kez açığa düşüren operasyon: Tahşiyeciler" başlığı ile bugün yayınlanan haberde, grubun liderinin 66 yaşında emekli bir imam olan Mehmet Doğan olduğu ve Doğan'ın Fethullah Gülen'in bir vaazında sert cümlelerle eleştirildiği yazıyor.

Gazete bundan sonra Zaman gazetesinin grup hakkında haber yaptığını, Samanyolu TV'nin bir dizisinde Tahşiyecileri "karanlık bir grup olarak" tanıttığını ve bundan sonra 2009 yılında gruba karşı yapılan "Tahşiyeciler" operasyonunda Doğan'ın tutuklanıp ceza evinde kaldığını yazıyor.

Yeni Şafak gazetesine göre 17 ay cezaevinde kalan Doğan'ın grubu Hizbullah, El Kaide ve İbda - C örgütlerini desteklemekle suçlandı ve haklarında iddianame hazırlandı. Gazete Tahşiyeciler soruşturması kapsamında basılan evlerden birinde ele geçirilen sis bombası ile Ergenekon soruşturması sırasında Zir vadisinde ele geçen sis bombasının seri numarasının aynı olduğunu yazdı. Gazeteye göre bu durum 14 Aralık operasyonunun delilleri arasında.


19:55 GMT ABD: Yakından takip ediyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki son gelişmeleri yakından takip ettiğini bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Jen Psaki'nin bugünkü operasyon sonrası yaptığı açıklama şöyle:

''Türk polisinin Türkiye çapındaki yerlerde bir takım baskınlar ve tutuklamalar yaptığı hakkındaki haberleri yakından takip ediyoruz. Türk kolluk kuvvetlerinin baskınları Türk hükümetini açıkça eleştiren medya organlarına yaptığı görülmektedir. Medya özgürlüğü, yargı süreci ve yargılamanın bağımsızlığı her sağlıklı demokrasi için anahtar unsurlardır ve Türkiye Anayasası'nda kutsal bir şekilde yer almaktadır. Türkiye'nin dostu ve müttefiki olarak Türk yetkililerin eylemlerinin, bu temel değerleri ihlal etmemesini ve Türkiye'nin demokratik kurumlarına zarar vermemesini temin etmelerini ısrarla teşvik ediyoruz."
20:03 GMT Brüksel'den gazeteci Sertaç Aktan, Türkiye'de bugünkü operasyon sonrası Avrupa Birliği'nden yapılan detaylı açıklamayı aktarıyor:

Türkiye'de bugün yaşanan gözaltı operasyonlarının ardından Avrupa Birliği'nden (AB) de kısa bir açıklama yapılmış ve "Son derece endişeliyiz" mesajı gelmişti. İlerleyen saatlerde daha detaylı olarak yapılacağı söylenen açıklama akşam saatlerinde geldi.

Açıklama AB Dışişleri Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn'ın ortak açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

"Bugün Türkiye'de medya çalışanlarına yönelik yapılan gözaltı operasyonları, Avrupa'nın basın özgürlüğü değerleri ile uyumlu değildir ve demokrasinin özüne de terstir. Masumiyet prensibinin işletilmesini ve konuya ilişkin şeffaf ve bağımsız bir soruşturmanın yapılmasını bekliyoruz. Gözaltına alınanların tüm haklarının gözetildiği bir şeffaf ve bağımsız bir soruşturmanın en temel haklardan olduğunu hatırlatıyoruz."

AB-Türkiye ilişkilerinin öneminin altını çizdikleri Türkiye ziyaretleri dönüşünden sadece birkaç gün sonra yaşanan bu operasyonların Türkiye'nin parçası olmak istediği Avrupa değerlerini ve standartlarını açıkça inkar etmesi olduğunu ifade eden yetkililer ortak bildiriye şöyle devam ediyor:

"Aday ülkelerin müzakerelere devamının hukukun üstünlüğü ve temel haklar gibi değer ve standartlara bağlılığı ile mümkün olduğunu hatırlatıyoruz. Bu konuya ilişkin kaygılarımızı Salı günü genişleme konusunu ele alacak olan Konsey zirvesinde dile getireceğiz. Umuyoruz ki Türk yetkililerin ziyaretimiz sırasında verdiği AB'ye uyum sözleri gerçek hayatta da yerini bulur ve uygulamalar buna göre yapılır."
20:30 GMT CPJ: Operasyon siyasi intikam için

ABD merkezli bir gazeteci örgütü olan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) medya kuruluşlarının basılmasını kınadı. CPJ yöneticisi Joel Simon operasyonun "detyaları henüz ortaya çıksa da, şu kadarı hali hazırda biliniyor: Medyaya karşı siyasi soruşturmalar açma tarihine sahip Türk yetkililer eleştirel haberciliği tolere etmiyor. Bu sabahki sert eylem siyasi intikam gibi görünüyor" dedi.

CPJ yönetim kurulu başkanı Sandra Mims Rowe da "Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha gösterdi ki muhalif sesleri susturmak için aşırı önlemlere başvuracak. (Erdoğan) özgür bir basına değil itaatkar bir basına inanıyor" dedi. Rowe, "Türkiye halkı daha iyisini hak ediyor" diye konuştu.
TWEET 20:37 GMT 'Operasyonun basın özgürlüğü ile ilişkisi yok'
CHP İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler, AB'nin "Operasyon, basın özgürlüğü değerlerine ve demokrasinin özüne terstir" tepkisine şu yanıtı verdi:

@bbcturkce bunun basın özgürlüğüyle ilişkisi yoktur @sertac_aktan

Güler, daha önceki tweetlerinde de şu yorumları yaptı:

@birgulaguler

"Basın özgürlüğünden söz etmek için, basılanın "basın" olması gerekir. Şimdi basılan basın mıdır? Değilse özgürlükten sözetmenin anlamı nedir?"

"Bu operasyon, iktidarın siyasal muhaliflerine değil, şimdi araları bozulmuş olan eski ortağa yapılmıştır. Ayırdedici olan budur."
 

BBCTurkish.com, 14.12.2014

"Üyelik için hukuka saygı şart"
 

Türkiye’de bazı medya kuruluşlarına yönelik olarak başlatılan operasyona Avrupa Birliği Komisyonu’ndan çok sert tepki geldi. AB Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, polis baskınlarının ve medya temsilcilerinin tutuklanmasının demokrasinin ana ilkelerinden olan medya özgürlüğüyle uyumlu olmadığı belirtilerek, “Herhangi bir aday ülkenin katılımına yönelik bundan sonraki adımların hukukun üstünlüğü ve temel haklara tam saygıya bağlı olduğunu tekrar hatırlatırız” denildi.
Daha geçtiğimiz hafta Türkiye’yi ziyaret eden AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, “Bu operasyon Türkiye’nin bir parçası olmak istediği ve güçlendirilmiş ilişkilerin odağındaki Avrupa değerlerine ve standartlarına ters düşmektedir” ifadeleri kullanıldı.

AB Komisyonu’nun konuya ilişkin endişelerinin Birlik üye ülkelerinden oluşan AB Konseyi’ne iletileceğinin altınının çizildiği açıklamada, “Ziyaretimiz sırasında Türk mevkidaşlarımız tarafından iletilen güçlü Avrupa taahhüdünün fiiliyata dönüşmesini bekliyoruz” vurgusu yapıldı.

AB Komisyonu masumiyet karinesi ile sanıkların haklarına tam saygı gösteren bağımsız ve şeffaf bir soruşturmaya verdiği önemin de altını çizdi.

Konunun yarın AB dışişleri bakanları toplantısında, ardından da perşembe ve cuma günleri yapılacak zirvede AB liderleri tarafından ele alınması öngörülüyor.

Türkiye’deki gelişmelere sosyal medya aracılığıyla tepki veren Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da mesajında “Özgür basın susturulamaz” etiketini kullanarak, basın özgürlüğünün AB’ye katılım için temel ilkelerden olduğunu hatırlattı ve Zaman gazetesine yapılan baskının kaygı verici olduğunu belirtti.

Gelişmelere Strasbourg’daki Avrupa Konseyi’nden de tepki geldi. Yapılan açıklamada gelişmelerin çok yakından izlendiği belirtilerek “Avrupa Konseyi, medya özgürlüğü risk altında olduğunda ve gazetecilerin işlerini yapmaları engellendiğinde her zaman endişe duyar. Genel Sekreter Throrbjorn Jagland son gelişmeleri 6-7 Ocak’ta Türkiye’ye yapacağı ziyarette Türk yetkililerle ele alacak” denildi.

AP’deki Liberal Grup’un gölge Türkiye raportörü Alman parlamenter Alexander Lambsdorff ise “Medya tutuklamaları Türkiye’nin AB katılımını bitirecek. Yeni bir yaklaşım gerekli” dedi.
 

Hürriyet, 14.12.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.