Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Batum CHP'yi mahkemeye verecek

 Batum CHP'yi mahkemeye verecek
CHP'den ihraç edilen Eskişehir Milletvekili Batum hukuksuz bir karar alındığını söyledi. Batum ihraç kararının iptali için mahkemeye başvuracağını ayrıca CHP lideri Kılıçdaroğlu dahil tüm Merkez Yönetim Kurulu üyeleri hakkında tazminat davası açacağını belirtti.
 

Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, CHP Yüksek Disiplin Kurulu'nun verdiği ihraç kararına ilişkin Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. İhraç kararının hukuksuz olduğunu söyleyen Batum, Yüksek Disiplin Kurulu'na sevkine gerekçe gösterilen, bir gazetede kendisine atfen çıkan "Her hafta bir milletvekili istifa edecek" şeklinde bir ifadesinin olmadığını tekrarladı.
Batum "Ben böyle bir söz söylemedim. Dün akşam çağırıp beni dinlediler. Söylemediğim bir şeye dayanarak beni partiden ihraç kararı aldılar. Bu bir komplo" diye konuştu. Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) kendisine komplo kurduğunu söyleyen Batum "Bu MYK'nın bir tercihidir" ifadelerini kullandı.


Dava açacak
Batum ihraç kararıyla ilgili mahkemeye başvuracağını söyledi. Batum, Kılıçdaroğlu dahil tüm Merkez Yönetim Kurulu üyeleri hakkında tazminat davası açacağını da belirtti:
"CHP içindeki arkadaşlarla mücadele etmeye devam edeceğim. İptal için mahkemeye gideceğim. Bu doğrudan doğruya MYK'nın tamamı tarafından yürütülen bir oyundur. Kişilik haklarımı zedeleyen, kamuoyunda itibarımı ortadan kaldırmaya yönelik planlı hareket olduğu gerekçesiyle yargıda hakkımı arayacağım."
Batum kesin ihraç isteminin MYK tarafından istenmesine karşın kendisine tebligatın geç yapıldığını belirtti.


"Genel Başkan ile şiddetli geçimsizlik var"
Hukuk devletini savunması gereken CHP yönetiminin kendisinin hukuksuz bir karar aldığını söyleyen Batum "Atarsın, ihraç edersin, boşanırsın. Ama bir gerekçen olmalı, gerçek bir gerekçe" ifadelerini kullandı. "Şiddetli geçimsizlik yok muydu?" şeklindeki bir soru üzerine ise Batum "Parti ile şiddetli geçimsizlik yok. Genel Başkan'ın bireysel tavırlarıyla şiddetli geçimsizlik var" yanıtını verdi.


"Sindirme politikası"
Süheyl Batum ihraç kararının parti içindeki muhaliflere yönelik bir gözdağı olup olmadığı sorusunu da yanıtladı:
"Evet bu bir sindirme, korkutma, 'ağzınızı açmayın' politikası. Kurultayda Sayın Genel Başkan 'Profesör ne olursan ol, ağzını benden fazla açarsan partiden atacağım' demişti. Kurultayı 'Bekaroğlu'nu partiye alalım, Murat Özcelik'i içeriye dahil edelim' diye yaptık. Kılıçdaroğlu'nun getirdiği ekibin bize uygun olmadığını düşünüyorum."

aljazeera.com.tr, 11.12.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.