Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Süheyl Batum, CHP'den ihraç edildi

Süheyl Batum, CHP'den ihraç edildi

CHP MYK tarafından disipline sevk edilen Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Yüksek Disiplin Kurulu tarafından partiden ihraç edildi.

Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın istifasının ardından yaptığı açıklamada 'bu istifalarla partiyi sarsarak düzene sokacaklarını' söylediği gerekçesiyle CHP MYK tarafından 'partiyi kamuoyu önünde doğrudan tartışmaya açtığı ve parti bütünlüğünü sarsan tutum içine girdiği' gerekçesiyle 'kesin ihraç istemiyle' disipline sevk edilen Batum, CHP'den ihraç edildi.

Dün toplanan CHP YDK, Batum'un savunmasını aldı. Edinilen bilgiye göre, toplantıda oy çokluğuyla Batum'un partiden ihraç edilmesi kararı çıktı. Kararın bugün açıklanması bekleniyor.

Cumhuriyet, 11.12.2014

İhraç kararına Batum'dan ilk tepki

CHP'den ihraç edilen Eskişehir Milletvekili Süheyl Bakum karara tepkisini "Şahsıma yapılanlar hukuksuzdur. Komplodur. Bunu bana yapanlardan, MYK üyelerinden tek tek hesabını soracağım" diye gösterdi.

RADİKAL- CHP Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla partiden ihraç edilen CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum karara tepki gösterdi. Partiden ihraç edildiğine dair kurul kararından kendisinin haberinin olmadığını belirten Batum, "Şahsıma yapılanlar hukuksuzdur. Komplodur. Bunu bana yapanlardan, MYK üyelerinden tek tek hesabını soracağım" dedi. Hürriyet.com.tr'ye konuşan ve şu saate kadar YDK kararının kendisine tebliğ edilmediğini açıklayan Batum, "Resmi hiçbir açıklama yapılmadı. Demek ki birileri tarafından bu karar daha önce alınmış, Yüksek Disiplin Kurulu'nda görüşülmeden alınmış zaten. Haber alınabilmesi demek bu kararın daha önceden alındığının ve yazıldığının göstergesi demektir, bir delili, kanıtı demektir" dedi.

'TEK TEK HESABINI SORACAĞIM'
Batum, kendisine bunu yapanlardan tek tek hesabını soracağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bana yapılanlar başından sonuna kadar hukuksuzdur. Parti tüzüğünde 'Bir kişi disipline sevkedilirse hangi gerekçeyle sevk edildiği belirtilir' denilmesine karşın ben bunu 5 Kasım'dan 26 Kasım'a kadar öğrenemedim. Yüksek Disiplin Kurulu'ndan tarafıma gelen yazıyla öğrendim."
 

'O SÖZLERİ SÖYLEMEDİM'
İhracına neden olarak gsöterilen sözleri söylemedğini öne süren Batum şöyle konuştu: "O sözlerin hiçbirini söylemedim. Bunu söylemediğimi de gazetecilerden aldığım ses kaydı ve haber metinleriyle ispatladım. Gazetecilerden tanık da getirebileceğimi Kurul'a bildirdim. Ama bana gerekçe bildirilmediği için ses kayıtları o kadar süre içinde silinmiş de olabilirdi. Bu açıkça benim savunma hakkımın ihlali anlamına gelmektedir. Açık söylüyorum iddia edilen, tarafıma söylenen sözlerin hiçbirini söylemediğim. Parti yönetimini eleştirdiğim için ihraç edilmek istendim. Ama ben kararı bir görelim diyordum, orada hukukçular var zaten. MYK'da hukukçu yok, Yüksek Disiplin Kurulu'nda hukukçular var diye düşüyordum. Bu şahsıma kurulmuş bir komplodur. Bunun hesabını MYK üyelerinden de tek tek soracağım. Bu tamamen kişilik haklarımı ortadan kaldırmaya yönelik bir algı yaratma. Benim çocuklarım şunu bilmek zorunda, ''Ben acaba birine hakaret mi ettim, yolsuzluk yapılmasına aracı mı oldum, parti ilkelerine aykırı mı davrandım'' Hayır. Ben suçumun ne olduğunu bilme hakkına sahibim."
 

Radikal, 11.12.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.