Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Seçim öncesi kabinede revizyon mu yapılacak?

Seçim öncesi kabinede revizyon mu yapılacak?
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim öncesi Bakanlar Kurulu'nda revizyon yapacağı, 3 dönem kuralına takılan partinin 'abileri' olarak adlandırılan isimlerin kabine dışı kalacağı öne sürülüyor.

RADİKAL-Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığındaki 62. Hükümet’te seçim öncesirevizyona gidileceği iddiası Ankara kulislerini hareketlendirdi. Ocakta yapılacak değişiklikle AKP’de ‘abiler’ olarak adlandırılan ve ‘üç dönem’ kuralı nedeniyle yeniden aday olamayacak Bülent Arınç, Taner Yıldız ve Faruk Çelik’in kabine dışında kalacağı belirtiliyor. Taraf gazetesinden Dilek Gedik'in haberine göre; başkent kulisleri, kabinede seçim öncesi revizyon beklentisiyle hareketlendi. Seçim öncesi istifa etmek zorunda olan İçişleri, Ulaştırma ve Adalet Bakanlıklarındaki değişimle birlikte üç dönemini doldurup milletvekili listesinde yer almayacak bakanlardan bazılarının da kabine dışı kalacağı konuşuluyor.

EKONOMİ YÖNETİMİ DEVAM EDECEK 

Seçim kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasından beş gün sonra Anayasa’nın 114. maddesi gereği, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan’ın görevlerinden istifa etmesi gerekiyor. Üç bakanın yerine Başbakan Davutoğlu yine anayasa gereği atama yapacak. Kabine revizyonun da bu atamalarla birlikte gerçekleştirileceği beklentisi mevcut. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın ekonomi yönetimi olarak kritik genel seçim öncesi yerlerini koruyacağı ama yıpranan üç dönemlik isimlerin yeni kabinede koltuklarını kaybedeceği belirtiliyor. Bu nedenle AKP kulislerinde kimlere bakanlık piyangosunun vuracağı merak ediliyor.


YALNIZLAŞTIRILAN BÜLENT ARINÇ
Davutoğlu’nun ilk kabine değişikliğinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın devre dışı kalmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Kendisine yakın bazı isimlerin bürokrasiden tek tek uzaklaştırılmasıyla yalnızlaştırılan Arınç’ın bu seferki revizyonda bakanlık koltuğunu bırakacağı belirtiliyor.


YIPRANAN İSİMLER
Son dönemde art arda yaşanan iş kazaları ve maden faciaları nedeniyle kamuoyunda en fazla yıpranan bakanlar olarak görülen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de kabine dışı kalacağı öne sürülüyor.
 

Radikal, 11.12.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.