Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Otobüs rüşvetini bakan perdeledi

 Otobüs rüşvetini bakan perdeledi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup başkanvekilliği döneminde gündeme getirdiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi otobüs ihalesiyle ilgili yeni bulgular ortaya çıktı. Dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yolsuzluk dosyasını kapattığı ortaya çıktı.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart dün Meclis’de düzenlediği basın toplantısında yolsuzluğu anlatan Kart, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Kart’ın gündeme getirdiği skandal süreç şöyle işledi:

Daimler AG, Delta&Pine Land Company, Turk Deltapine Inc. ve Siemens AG unvanlı yabancı şirketlerin; muhtelif ülkelerde rüşvet verdiklerine ilişkin haberler üzerine; SPK, 28.04.2010’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (United States Securites and Excange Commission ve SEC) belge istedi.

SEC belgeleri Türkiye’ye gönderdi. SPK ise suç kovuşturmasında kullanılabileceğini belirterek belge ve eklerini Adalet Bakanlığı’na iletti.

Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanı’na “Bilgi Notu” iletti. Notta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İETT ile EVOBÜS arasında 350 otobüs ve körüklü tipindeki 100 otobüs için; 2005 yılında yapılan 106 milyon Avro değerindeki anlaşmada Faruk Öksüz’e 127.440 Avro, Milenyum şirketine 1.908,250 Avro, CEC Ltd. şirketine 2.556,000, Reconsult Avro avukatlık ücreti adı altında birçok ödeme yapıldığı iddiasına Büyükelçiliği, 15 Mart 2011’de Adalet Bakanlığı’na iletilen adli talebinde EVOBÜS Müdürlüğü ve Mercedes Benz Türk AŞ firmasında arama delillere el konulması, arama ve ifade alma işlemine 1 Alman savcı ile 3 polisin katılmasını talep etti.

Bu talep Adalet Bakanlığı tarafından yaklaşık 7 ay sonra, 4 Ekim 2011’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletildi. Kendisine ulaşan evrak hakkında 2 gün içinde değerlendirme yapan başsavcılık, Alman savcı ve polislerin arama ve ifade süreçlerine katılması talebini geri çevirdi.

Kadir Topbaş ve diğer yetkililer hakkında dönemin CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılan dava halen sürüyor.

Cumhuriyet, 09.12.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.