Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan AK-Saray'daki oda sayısını açıkladı: 1000 değil 1100 küsür oda var

 Erdoğan AK-Saray'daki oda sayısını açıkladı: 1000 değil 1100 küsür oda var
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, maliyetinin 5 milyar TL’yi bulduğu ileri sürülen sarayla ilgili konuştu.
 

Sarayı ‘devletin itibarı’ için yaptırdıklarını savundu, İngiltere kraliyet ailesinin kaldığı Buckingam Sarayı’nı örnek gösterdi. Kaçak saraydaki oda sayısını ise şu sözlerle açıkladı: “1000 değil, yanlış biliyorsunuz. 1150 küsur odası var.”

Erdoğan, Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen ASKON 9. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Hedefinde yine muhalefet partisi liderleri vardı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklendi. Erdoğan, “Bazıları diyor ki ‘Ya cumhurbaşkanı bunlara cevap verir mi?’ Ben alışılmış cumhurbaşkanı değilim, olmadım, olmayacağım.” dedi. İşadamları, bu sözleriyle Anayasa’ya uymayacağını belirten Erdoğan’ı ayakta alkışladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’yla ilgili eleştirilere değindi. Sarayın devletin itibarı için yapıldığını savundu. Oda sayısını şu sözlerle açıkladı: “Büyüklerimiz, itibardan tasarruf olmaz’ demiş. Çünkü gelenler gidenler oraya bakıyor. Beştepe Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapılıyor. Sanki burası benim kişisel sarayım! Dünyayı da gezmemiş, bilmiyor. Çünkü SSK’yı nasıl batırdığını bilirsiniz. 1000 odalı değil. Yanlış biliyorsunuz, 1150 küsur odası var. Birisi çıkıyor bakıyorsun 1 milyar dolardan bahsediyor. Biri daha farklı bir şey... (İngiltere Kraliyet ailesinin kaldığı) Buckingam Sarayı sadece restorasyona giriyor, nedir rakam? 5 milyar paund. Yaklaşık 7-8 milyar dolar. Bunlara benzer ne saraylar var. Bunlar Türkiye’nin büyümesine karşı...”

CUMHURBAŞKANI YOLSUZLUKLARIN İÇİNDE diyorlar, belgen var mı!

Tayyip Erdoğan, kendisiyle Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun karşı karşıya getirilmek istendiğini söyledi. Şu ifadeleri kullandı: “Buna benzer yazılar yazıyor. Biraz terbiyeli ol ya, biraz edep, adap bil. Bunlarda bu yok. Başbakan dürüst, yolsuzluk yapmaz, cumhurbaşkanı yolsuzlukların içinde... Neyin var, ne belgen var? Neye dayanarak bunu söylüyorsun? Biz yolsuzluklar içerisinde buraya gelmeseydik, senin ve patronunun bu ülkedeki yolsuzlarını ortaya çıkaramazdık. Şimdi onların cevabını versin özellikle petrol şirketleri, hangi bankaları soymak suretiyle sahip olduklarını herkes biliyor. Çünkü bunlar hükümeti istedikleri gibi kendileri yönettiler. Manşetler attılar. Bizi yönetemedikleri için saldırıyorlar.”

Zaman, 07.12.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.