Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Bakan İslam’dan çarpıcı veri: Üç yılda doksan ülkenin nüfusu kadar göçmen aldık

Bakan İslam’dan çarpıcı veri: Üç yılda doksan ülkenin nüfusu kadar göçmen aldık

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Suriyeli misafir sayısının 1 milyon 700 bine ulaştığını belirtti. Bakan İslam, "Dünyada 90 devletten daha büyük bir nüfus demektir. 90 ülkenin nüfusu kadar göçmeni Türkiye 3 yıl içerisinde aldı." dedi.

Partisinin Hendek İlçe Kongresi'nde konuşan Bakan İslam, Kobani olaylarında çoluk çocuğun ellerinde molotoflarla sokağa sürüldüğünü, şehirlerin yakılıp, yıkılmaya yeltenildiğini ve bakanlığa bağlı yetimlere bakılan, kol kanat gerilen çocuk evlerinin yakılıp yıkıldığını söyledi. Ayşenur İslam, "Üst katlarda kız çocuklarımız otururken yaktılar. Ve bütün bunları özgürlük adına yaptıklarını söylediler. Barış adına yaptıklarını söylediler. Hürriyetler için yaptıklarını söylediler. Şimdi de çıkıp özür diliyorlar. 'Sonucunu tahmin edememiştik de falan, filan' diyorlar. Hiç biri doğru değil. Bunun sebebinin çok farklı olduğunu, çok başka olduğunu, bunun sebebinin yeni bir deneme olduğunu, bunun nedeninin al aşağı etme mekanizmasının 'acaba kıvılcımı olur mu?' diye tecrübe edindiğini bizim görmemiz gerekiyor. Bütün bunları gördüğümüz için görmek zorunda da olduğumuz için sıkılı bir yumruk gibi hep bir arada olmamız gerekiyor. Asla birbirimizden uzak düşmememiz gerekiyor. Fitneye, yalana, dolana asla pirim vermememiz gerekiyor. Devlet olarak bizim bir başka şey yapmamız gerekiyor. Hürriyetlere sonuna kadar evet. Ama bu hürriyetlerin, bu özgürlüklerin sonuna kadar kullanılışı sırasında kamu güvenliği de mutlaka sağlanması gerekmektedir. İşte bununla alakalı bütün tedbirlerimizi alıyoruz." diye konuştu.

Üç yılda bütün Avrupa'nın aldığı göçmen sayısını bir gecede aldıklarını ifade eden Bakan İslam, şunları kaydetti: "Bize insanlık dersi vermeye çalışanlar, bize çoğulcuyu anlatmaya çalışanlar, bizi 'dünyaya nasıl hakim olur' diye göstermeye çalışanlar 3 yıl içerisinde 150 veya 200 bin göçmen kabul ettiler. Suriye'den bu sayı bizim bir gecede Kobani olayları sırasında Suruç'u açarak aldığımız göçmen sayısına eşittir. 3 yılda bütün Avrupa'nın aldığı göçmen sayısını bir bir gecede aldık. Ama of bile demedik. 'Siz bizim misafirimizsiniz' dedik ve 'elimizden gelen yardımı göstereceğiz' dedik. Şu anda Suriyeli misafir sayısı bir milyon yediyüz bine ulaşmış durumda. Bir milyon yediyüz ne demek biliyor musunuz? Dünyada 90 devletten daha büyük bir nüfus demektir. 90 ülkenin nüfusu kadar göçmeni Türkiye 3 yıl içerisinde aldı. Ve o insanlara bakmaya çalışıyor. 'Of' bile demiyorum ve bakarız da."

 

Zaman, 06.12.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.