Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > MGK'nın rötarlı 'cemaatler' açıklamasının kodları

MGK'nın rötarlı 'cemaatler' açıklamasının kodları  

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği, bütün cemaatlerin örgüt kapsamına alınarak kodlandığına dair haberlerin ‘gerçek dışı’ olduğunu savundu.  

Açıklamanın konuya ilişkin haberlerden yaklaşık bir ay sonra yapılması dikkat çekerken, kamuoyuna yansıyan bilgiler farklı bir tablo ortaya koyuyor.

Taraf’ta bir hafta önce ayrıntılı bir şekilde yer alan habere göre, devlet içindeki tüm ‘yapılarla’ topyekün mücadele edilmesi öngörüldü. Menzil Cemaati, Süleyman Hilmi Tunahan Cemaati, İsmailağa Cemaati, İskenderpaşa ve Nur cemaatleri de örgüt kapsamına alındı.

30 Ekim’de gerçekleştirilen MGK sonrasında yapılan açıklamada, “Milli güvenliğimizi tehdit eden ve kamu düzenini bozan iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten paralel yapılanmalar ve illegal oluşumlarla yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.” ifadeleri yer almıştı.

SABAH'IN MUHABİRİ BİR GÜN SONRA AÇIKLAMIŞTI: TÜM CEMAATLERLE MÜCADELE EDİLECEK

MGK toplantısını katıldığı televizyon programında değerlendiren yandaş Sabah Gazetesi'nin istihbarat muhabiri Abdurrahman Şimşek, itiraf gibi açıklamalarda bulunmuştu. Şimşek, devletin tüm cemaatlerle etkin bir biçimde mücadele edeceğini açıklamış ve cemaatlerin isimlerini tektek saymıştı. MGK’da alınan karar doğrultusunda hiçbir cemaat mensubunun devlette barındırılmayacağını özellikle vurgulamıştı: “MGK’daki toplantıda ortak bir karar alındı. Bundan sonra devletin içinde hiçbir yapıya izin verilmeyecek. Ne Süleymancı, ne Nakşibendi, ne Menzil, ne İsmailağa, ne de İskenderpaşa... Hepsiyle etkin mücadele edilecek. Artık yoğurdu üflemek istiyor Türkiye Cumhuriyeti. O karar çıktı.” ifadelerini kullandı. 

HÜKÜMET YANDAŞI SABAH, TARAF'TAN 4 GÜN ÖNCE YAZDI

İktidar yanlısı Sabah, 25 Kasım'da manşetten verdiği haberinde PDY-PÖ ifadesini ilk kez kullanan gazete olmuştu. Hizmet Hareketi için artık yazışmalarda "PDY/PÖ" kodu kullanılacağını yazmıştı. "Kaynaklar bu kodlamanın açılımını "Paralel Devlet Yapılanması/ Pensilvanya Örgütü" olarak niteledi." ifadelerini kullanmıştı.

TARAF'IN MANŞETİ 29 KASIM'DA: TÜM CEMAATLER ÖRGÜT

Taraf gazetesinin bir hafta önce yaptığı haberde ise MGK'daki 'legal görünümlü illegal yapılar' tanımlamasının ardından güvenlik birimlerinin, ülkücü ve mason cemaatleri dahil tüm dini cemaatlerin PDY (Paralel Devlet Yapılanması) şeklinde kodladığını kamuoyuna duyurdu. Tepkilerin artması üzerine MGK Genel Sekreterliği'nden dün (4 Aralık) cemaatlerin hedef olmadığı yönünde gecikmeli bir açıklama yapıldı.

Zaman, 05.12.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.