Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Yunanistan ve Türkiye Kıbrıs için 'güçlü iradeye sahip'

Yunanistan ve Türkiye Kıbrıs için 'güçlü iradeye sahip'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye ve Yunanistan'ın Kıbrıs'ta müzakerelerin "çözüm odaklı şekilde" tekrar başlaması yönünde "güçlü bir iradeye sahip" olduğunu söyledi.

Yunanistan'ın başkenti Atina'ya ziyareti sırasında bir basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüşmesine değindi.

Anadolu Ajansı'na göre konuyla ilgili bir soru üzerine Davutoğlu "Her iki tarafta da Kıbrıs'ta müzakerenin tekrar çözüm odaklı şekilde başlaması yönünde güçlü bir iradeye sahip. Yine her iki tarafın da ortak görüşü, Kıbrıs etrafındaki doğalgaz kaynakları Kıbrıslıların bütüne aittir ve bu aynı zamanda, bir anlamda Kıbrıs'taki kapsamlı çözüm sürecine de katkı sağlayacak bir imkandır" dedi.

Davutoğlu, şu andaki hedefin görüş ayrılıklarını gidermek ve müzakerelerin yeinden başlamasını sağlamak olduğunu söyledi. Davutoğlu Türkiye'nin tek taraflı olarak atılacak adımlara karşı olduğunu belirtti.

Başbakan, Dışleri Bakanlığı müsteşarlarının yarın da konu hakkında görüşmeleri devam ettireceğini söyledi.

Akdeniz'in güvenliği

Davutoğlu'na Yunanistan'ın Mısır, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile temasları da soruldu. Başbakan Yunanistan'ın bu temaslarla Akdeniz'de "dominasyon" ya da "egemenlik hattı" oluşturmayı amaçlamadığını ifade ettiğini belirtti.

Başbakan Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 3. toplantısı için Atina'ya gitti.

Davutoğlu'na Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de eşlik ediyor.

BBCTurkish.com, 05.12.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.