Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Süreç tehdit-taviz sarmalına girdi

'Süreç tehdit-taviz sarmalına girdi'
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, çözüm sürecinin tehdit ve taviz sarmalında olduğunu savundu. Vural, "Süreç şantaj, tehdit-taviz, teslimiyet şeklinde tıkır tıkır işlemektedir" dedi.

Meclis'te bir basın toplantısı düzenleyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural; iktidar, PKK ve HDP'nin Kobani olaylarını bahane ederek "millete yeni kumpaslar kurmak için" harekete geçtiğini savundu. Çözüm sürecinde hükümetin PKK'nın silah bırakmasını en önemli amaç olarak ortaya koyduğunu belirten Vural, "Ne oldu? Silah bırakmadılar ama siz tıpış tıpış PKK ile görüştünüz, millete yalan söylediniz" dedi. 

Vural çözüm sürecinin tehdit ve taviz sarmalında olduğunu savundu: 

"Süreç şantaj, tehdit-taviz, teslimiyet şeklinde tıkır tıkır işlemektedir. AKP nerede duracağını söylememekte, millete göstermemektedir. Bunun sonu nereye gidecek? AKP her tehdit karşısında teslim oluyor, yeni tavizler veriyor. Dolap beygiri gibi PKK'nın değirmenine su taşınmaktadır. Örgüt gücüne güç kattı, alan hakimiyetini genişletti. Şehirlerde, ilçelerde özerklik ilan ediliyor, hâlâ yalan söyleniyor. Türkiye nereye gidiyor?"

 

"Seçim dönemi taktikleri"

Vural, PKK mensuplarının geçtiğimiz yıl silahlarıyla yurtdışına çıkacağının açıklandığını hatırlattı. Vural, "Şimdi de aynı şeyler vizyonda. Bu bahar yine aynı çözüm, silah bırakma, sınır dışına çekilme yalanı manşetlere taşınacak" dedi.

Vural, "2015 Mart ya da Nisanı'nda silahsızlanma çağrısı yapılacak" haberleri için "Seçim döneminde AKP'yi milletten kaçırma taktikleri bunlar. Kumpas kurdukları milleti aldatmak için yeni oyunlar yapılıyor" değerlendirmesini yaptı. 

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, hükümetten çözümün ne olduğunu bir an önce açıklamasını istedi. 

 

Dersim tartışması

Vural, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Dersim'i Kerbela'ya benzeterek millete ve inananlara hakaret ettiğini öne sürdü. Vural, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Dersim özrünü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adına yaptığını söylediğini söyledi ve Kılıçdaroğlu'nun derhal bir açıklama yapması gerektiğini belirtti.

aljazeera.com.tr, 14.11.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.