Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kılıçdaroğlu 'Dersim' mesajı verdi

Kılıçdaroğlu 'Dersim' mesajı verdi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun "Dersim özrü" tartışmaları sürerken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı bir sempozyumda bu tartışmalara doğrudan değinmedi. Ancak Kılıçdaroğlu "Tarih siyasetçilerin istismar edeceği bir alan değildir" diyerek Dersim mesajı verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisi tarafından düzenlenen Birinci Dünya Savaşı’nın yüzüncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını yaptı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu "Dersim" demeden parti içinde ve siyaset gündeminde yaşanan tartışmaya yönelik mesaj verdi. Kılıçdaroğlu “Tarih siyasetçilerin istismar edeceği bir alan değil ders çıkaracağı bir alandır” dedi.

CHP’nin Birinci Dünya Savaşı konulu tarih sempozyumunu bu amaçla düzenlediğini belirten Kılıçdaroğlu, dünya devletlerinin bu savaşta yaşanan acılardan ders çıkaramadığını söyledi. Atatürk’ün "Yurtta barış dünyada barış" ilkesi doğrultusunda hareket ettiğini belirten CHP lideri hükümetin izlediği dış politikayı da eleştirdi: 

“Bugün özellikle Ortadoğu’ya göz dikerek, kişisel ihtirasları uğruna içinde bulunduğumuz coğrafyayı ülkemizi de içine alabilecek bir savaşın eşiğine getirenler, anlaşılan tarih bilgisinden ve geçmişten ders çıkarma erdeminden yoksundurlar. Bugün içinde bulunduğumuz koşullarda belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz siyasi yönelim Cumhuriyet tarihimizin barış eksenli dış politika anlayışına sadık kalmaktır.” 

Dersim tartışması

CHP liderinin "Tarih siyasetçiler tarafından istismar edilmemeli” sözleri Başbakan Davutoğlu’na yanıt ve CHP içindeki Dersim tartışmasına yönelik mesaj olarak yorumlandı. Başbakan Davutoğlu Hacıbektaş’ta yaptığı konuşmada "Dersim modern Kerbela’dır” demiş, AK Parti grup toplantısında da CHP liderinin parti içindeki ulusalcılardan korktuğu için özür dileyemediğini ifade etmişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun  CNN Türk’te katıldığı bir programda "Dersim için parti adına özür diliyorum" sözleri ise CHP içinde tartışmaya neden oldu. 

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz Meclis'te düzenlediği basın toplantısında "Sezgin Tanrıkulu'nun CHP adına böyle bir özrü dilemeye hakkı da yoktur, haddi de yoktur. Tanrıkulu HDP temsilcisi gibi davranmaktadır. O nedenle öyle bir özrünün anlamı yoktur" dedi. Yılmaz, bu özrün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bilgisi dahilinde olup olmadığına ilişkin bir soruya ise "Öyle bir ihtimalin olduğunu bile düşünmek istemiyorum" karşılığını verdi.

aljazeera.com.tr, 14.11.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.