Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Süreç bitti, faturayı bize çıkarmak istiyorlar

 Süreç bitti, faturayı bize çıkarmak istiyorlar
Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, hükümetten gelen açıklamalar için "Çözüm süreci aslında bitirilmiş diyebiliriz. Sanki hükümet bitirmiş, faturayı bize çıkartmak istiyor" dedi
 

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, çözüm sürecine yönelik hükümetten gelen açıklamaları "umut kırıcı" olarak niteledi, sürecin bittiğine dair bir inanç oluşturduğunu savundu.

Tuğluk şöyle dedi:

“Çözüm süreci aslında bitirilmiş diyebiliriz. Ama bunu kimin ilan edeceği konusunda bir şey var. Sanki hükümet bitirmiş ama bunun ilanını bizim yapmamızı istiyor. Çünkü çözüm sürecini bitirmenin bir maliyeti var. Bu maliyeti üstlenmek istemiyor ve bu faturayı da bize çıkartmak istiyor.”

"SİLAH BIRAKMAK HAYAL"

Tuğluk'a göre, PKK'nın tamamıyla silah bırakması hayal. Tuğluk, "Bugünkü ortamda Kürtler nasıl silah bıraksın? Bu soru önemli. Ama çözüm süreci ilerlerse, radikal demokrasiye geçiş gerçekleşirse, Kürtlerin halk olmaktan kaynaklı anayasal hakları tanınırsa, tabii ki silahlı faaliyetler bitirilebilir” dedi.

MGK TEPKİSİ

Kürtlerin sabrının sonsuz olmadığını söyleyen Aysel Tuğluk, Kürt sorunu konusunda tutum değişikliğine gidilerek güvenlikçi bir politika izlenmeye başlandığını da savundu. Buna gerekçe olarak da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırısı altındaki Kobani'ye destek için yapılan ve 40'ı aşkın kişinin hayatını kaybettiği eylemler sırasında yapılan Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı’nı (MGK) gösterdi.

Tuğluk, “MGK toplantısı çok kritikti. 11 saat süren toplantıda ağırlıklı çözüm süreci tartışıldığını, burada çok da hayırlı şeylerin konuşulmadığını tahmin ediyorum” diye konuştu.

Aysel Tuğluk, hükümeti süreci yürütme konusunda daha şeffaf davranmaya çağırdı ve sözlerini "sürece olan inancını yitirmediğini" ekleyerek bitirdi.

Taraf, 12.11.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.