Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Devlet saltanatı bürokratlara sıçradı

Devlet saltanatı bürokratlara sıçradı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bin odalı saray yaptırılması ile gündeme devlet kademelerindeki “saltanat”, bürokratlara da sıçradı

Birçok üst düzey bürokrat, yerli araç kullanılması konusundaki talimat ve düzenlemelere rağmen, yabancı marka lüks makam araçları kullanmaya devam ediyorlar. Bunların başında da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp geliyor. Gökalp’in, kurumun kiraladığı birçok aracı beğenmeyerek Mercedes marka makam aracına binmesi kurum içinde rahatsızlığa yol açtı.

BAŞBAKANLIK GENELGE YAYINLADI

Başbakanlık tasarruf genelgesi ile, kamuda müsteşarın altındaki bürokratların yabancı markalı araca binmesi yasaklandı. Yani, müsteşarlığın altındaki bürokratların sadece Türkiye’de üretilen araçları makam aracı olarak kullanma hakkı bulunuyor. SGK yönetimi, il müdürlüklerine bu konuda birçok yazı gönderdi. Bürokratlar tasarruf genelgesine uygun davranmaları konusunda uyarıldı. Ancak bu uyarıyı yapan SGK Başkanı’nın, mevzuata aykırı olarak son model Mercedes marka makam aracı kullanması, kurum içinde de tartışmalara yol açtı. Bu arada, SGK Başkanı Yadirgar Gökalp’in kullandığı Mercedes marka makam aracının bir kamu bankası tarafından promosyon karşılığında hibe edilmesi, makam aracıyla ilgili tartışmanın daha da büyümesine yol açtı.

KIZINI DA SİGORTALI GÖSTERMİŞTİ

Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilk kadın başkanı olma özelliğini sahip Yadigar Gökalp ismi daha önce de “bebek işçilik” skandalı ile gündeme gelmişti. O dönemde basına yansıyan bebek işçilikle ilgili iddialar ise şöyle:

Sosyal Güvenlik Kurumu, kurumun aktüeryal dengesini korumak için 2008 yılında sosyal güvenlik reformunu hayata geçirdi. Reformda, emeklilik yaşının yeni işe girenler için 65’e kadar yükseltilmesi esas alındı. Reform 30 Nisan 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tarihten önce, birçok SGK üst düzey bürokratı gibi SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan da, çocuğu çalışmadığı hâlde sigorta kaydını yaptırdı. İlhan o dönemde, SGK Primsiz Ödemeler Müdürü olarak reformun hazırlanmasına önemli katkı sağlamıştı. SGK’nın kayıtlarına göre; 1 Ocak-31 Ocak tarihleri arasında Lise 2. Sınıf öğrencisi olan kızının 30 günlük giriş çıkış kaydını yaptıran İlhan, kızının SSK’da 0601200745243 sicil no ile sisteme girmesini sağladı. SGK aynı dönemde, fiili çalışma olmadan sigorta yaptırma işlemini “yasadışı” ilan ederek, bu kapsamdaki sigortalıların tümümün iptal edileceğini açıklamıştı.

Taraf, 10.11.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.