Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna: Sakın Öcalan üzerinden hesap yapmayın

'Sakın Öcalan üzerinden hesap yapmayın'

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, çözüm sürecinde yaşanan tıkanmayı anlatırken, "Başkan Öcalan'ı Kürt halkına karşı bir tehdit kullanmasınlar. Son bir aydır bunu yapıyorlar. Bir demokrasinin kılıcı gibi, 'sen Kobani'de özgürlük mü istiyorsun' 'bak ben böyle yaparım ha, sen anadil de eğitim mi istiyorsun ben böyle yaparım' bu doğru değil. Sakın ola ki Öcalan üzerinden hesap yapmayın" dedi.

 

RADİKAL - Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, çözüm sürecinde yaşanan tıkanmayı anlatırken, "Başkan Öcalan'ı Kürt halkına karşı bir tehdit kullanmasınlar' dedi.

DBP'nin Batman'da gerçekleştirdiği toplantıya katılan DBP EŞ Genel Başkanı Emine Ayna, Kürtlerin göçebe olmadığını, Kürtler dünyanın herhangi bir yerinden bu coğrafyaya gelmediklerini söyledi. Ayna, "Kürtler bu coğrafyanın esas halklarından biridir. Var oldukları günden bugüne kimlik mücadelesi yürüten bir halktır. Ulusal kimliklerini kabul etmeye çalışmaktadırlar. Her halkın tarihi kabul edilmiştir ama, Kürtlerin tarihi bu coğrafya da yaşadıkları coğrafya da hangi devlet varsa o devlet o devlete mal edilen ulusal kimlik neyse o tarih onlara mal edilmiştir. Kürtlerin tarihleri Farslara mal edilmiştir, Türkiye 'de ise, Kürtlerin tarihleri Türklere mal edilmiştir. Kendi tarihleri bile gasp edilmiş. Kürtler için söz konusu olan fiziksel soykırım değildir, ekonomik soykırımdır, siyasal soykırımdır. Bu nedenle bunları özelikle vurgularız. Tümüyle soykırımdır, yok etmek istenmiştir, bu nedenle bir direniş vardır"dedi.

"CUMHURİYET HER ANLAMDA TEKÇİ"

Konuşmasında ana dile de değinen DBP EŞ Başkanı Emine Ayna, Türkiye Cumhuriyetinin her anlamda tekçi olduğunu ileri sürerek, "Demokratik değildir. Bize diyorlar bağımsızlık diyorsanız hayır, bizde diyoruz tamam olmasın. Ama Türkiye'de yaşayacaksak 'demokratik Cumhuriyet istiyoruz. Nedir Demokratik Cumhuriyet, tekçi olmasın, bir Türk ulusal kimlik haklarını nasıl kullanıyor ise, bir Kürt'te bu coğrafya da aynı şekilde kullansın bu kadar. Türk'ün bir eğitim hakkı mı var o zaman bir Kürt'ün de olsun. Biz bunu geçmişte konuştuğumuz zaman bize söylenen bir cümle vardı. Diyorlardı ki, 'ama Kürtçe resmi bir dil değil' biz diyorduk o zaman resmi dil yapın. Ana dil önündeki eğer engel resmi dil ise birçok ülkede resmi dil birçok dildir. Tekçi olmayın. Tek demeyin, tek dil demeyin. Anayasa vahi değil, insanlar yapmış toplumun ihtiyaçlarına göre yapar, o toplumun ihtiyacı tek dil ve tek kimlik değil. Bu toplumda tek dil yaşamıyor, tek kimlik yaşamıyor. O zaman toplumun ihtiyacına göre bir anayasa lazım. Tüm bunları silahlı bir mücadele ile değil silahsız bir mücadele ile de hayata geçebileceğine inanıyoruz"diye konuştu. DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, çözüm sürecinde yaşanan tıkanmayı da anlatırken, şöyle konuştu:

"Bir aya yakındır bu süreci devletin ve hükümetin tüm engellerine rağmen siyasi mücadeleyi yükseltmeye, demokratik mücadeleyi yükseltmeye silahları susturmaya çalışan Abdullah Öcalan'la görüşmüyor, görüştürülmüyor. Biz DBP olarak şunu söylüyoruz, sakın ola ki Kürt halkına karşın başkan Öcalan üzerinden hesap yapmasınlar. Başkan Öcalan'ı Kürt halkına karşı bir tehdit kullanmasınlar. Son bir aydır bunu yapıyorlar. Bir demokrasinin kılıcı gibi, 'sen Kobani'de özgürlük mü istiyorsun' 'bak ben böyle yaparım ha, hıı sen anadil de eğitim mi istiyorsun ben böyle yaparım haa', bu doğru değil. Her konu tartışma olabilir, ama başkan Öcalan üzerinde tartışma olamaz. Başkan Öcalan olmaz, sakın ola Kürtlere karşı O'nu kullanmaya kalkmasınlar. En hasas noktasıdır Kürtlerin en tartışmasız noktasıdır. Son beş yıldır Kürtler her platformda şunu söylüyorlar 'Öcalan özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür' Bırakın görüşmelerinin kesilmesini özgürlüğünü istiyor Kürtler. Özgürlüğünü istiyoruz özelikle altını çiziyorum."

Radikal, 09.11.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.